Pooperační péče o psa, jak se starat o psa po operaci?

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Každá operace je jiná a každé zvíře též, proto nejdůležitější jsou konkrétní rady vašeho veterinárního lékaře. Existuje ale pár obecných tipů, jak pomoci svému mazlíčkovi se co nejrychleji zotavit po operaci.

Důležité je brát si domů plně probuzené zvíře, které vnímá, reaguje na podněty.

Je nutné si uvědomit, že anestezie není klasický spánek a každé zvíře na ni reaguje jinak, jedno lépe, jiné hůř, a je tedy nezbytné, aby veterinář po probuzení zkontroloval, zda všechny životní funkce odpovídají normálu. Pejsek poté může být 1-2 dny více ospalý, s menším zájmem o okolí. Pokud byl ale propuštěn spící a několik dalších hodin po operaci se neprobírá, je na místě zavolat ošetřujícímu lékaři.

Mezi další běžné projevy doznívající anestezie patří dezorientace, nekoordinovaný pohyb, slabost končetin, jelikož anestetika ovlivňují nervovou soustavu. Tyto projevy by měly během pár hodin vymizet. Dále se může vyskytnout lehký kašel v důsledku podráždění dýchacích cest při intubaci (jednoduše se jedná o zavedení rourky do průdušnice pro udržení průchodnosti dýchacích cest), obvykle přejde během prvních pár dní. Častá je také snížená chuť k jídlu, viz níže.

Sucho, teplo, klid

Po příchodu domů uložte psa na klidné, tiché, suché a teplé místo. Takový pelíšek by měl být na zemi, s co nejméně překážkami v okolí, měkce vystlaný a pokud možno stranou od dětí a dalších zvířat v domácnosti. Jelikož pes nerozumí, co se to s ním děje, může být podrážděný, bolestivý, cítit se ohrožen a v takovém případě se snadno může ohnat.  Je také dobré hlídat teplotu v místnosti z důvodu snížené schopnosti termoregulace zvířat po operaci, aby nedošlo k podchlazení, nebo naopak k přehřátí.

Zdroj: elements.envato.com

Omezení pohybu

Další důležitou součástí péče po operaci je omezení pohybu. V opačném případě je zde riziko potrhání stehů, otevření rány, zavlečení infekce, což vede k prodloužení celé rekonvalescence. V praxi to znamená především zkrácení vycházek na nutné minimum a pouze na vodítku, zamezit šplhání po schodech, vyskakování na gauč, dovádění s ostatními psy apod. Ideální je využívat klec, pokud jste na něj svého psího parťáka naučili, jinak je prostě nutné ho bedlivě hlídat. Může to být poměrně náročné, obzvlášť tehdy, kdy už je pejskovi lépe. Dobrou alternativou, jak jej zabavit a zároveň udržet v klidu, jsou různé hlavolamy, některé druhy hraček typu Kong, nosework – schovávání pamlsků na různá místa, trénovaní nových (klidnějších) povelů… V podstatě cokoliv, co mu zaměstná hlavu a nechá odpočívat tělo. Doba klidového režimu závisí na typu chirurgického zákroku, např. po kastraci bude určitě kratší než po ortopedické operaci.

Kontrola rány

Několikrát denně je potřeba zkontrolovat ránu. Pokud je rána čistá, suchá, s neporušenými stehy, není potřeba do ní nijak zasahovat. Může být i lehký otok a modřiny. Pokud z rány vytéká velké množství sekretu (čirý, žlutý, hnědý, krvavý, hnisavý…), je zarudlá, na dotek horká, tvrdá nebo mokvavá, zapáchá, či vidíte zpřetrhané stehy, může být infikována a v tom případě je nutné navštívit lékaře.

Pes si nesmí ránu lízat, škrábat, kousat, protože je to další cesta k zavlečení infekce, protrhání stehů a zbytečné stresující návštěvě veterináře. K prevenci těchto případů máme na trhu různé typy límců. Nejběžnější a nejpoužívanější je klasický plastový límec (Elizabethan collar), existují ale i látkové kornoutové límce, nebo různé nafukovací, či molitanové límce bez kornoutu. Ty jsou pro zvířata nejspíše mnohem pohodlnější, ale jsou dražší, a především ne každý je vždy vhodný, volba límce se musí odvíjet od typu a místa rány.

Zdroj: elements.envato.com

Límec je pro většinu zvířat nepříjemná záležitost, vyplatí se ale vydržet a nesundávat ho. Čím budete striktnější, tím dřív si na něj pes zvykne. Bude sice možná lehce otrávený, ale vy víte, že to děláte pro jeho dobro. Většina pejsků se s ním po pár dnech naučí fungovat bez větších problémů.

Krmení a voda po operaci?

Opět je velmi důležité dát na radu vašeho veterináře, speciálně jednalo-li se o operaci trávicího traktu. Jestliže lékař neřekne jinak, je obecně doporučováno začít nejprve nabízet vodu, v malém množství, zhruba v hodinových intervalech. Pokud je pes ještě hodně ospalý, je dobré ho hlídat, aby mu do misky nespadla hlava a vodu nevdechl. Později můžete zkusit nabídnout i malé množství lehce stravitelné potravy. Jak již bylo řečeno výše, psi po operaci mohou mít snížený apetit, není tedy třeba plašit, jestli první den nechce jíst. Pokud by tohle nechutenství trvalo déle, je již na místě poradit se s lékařem. Sledujte také, jestli pes nezvrací, pokud ano, prodlužte interval mezi krmením.

Zvracení po operaci může být způsobeno také nadměrným množstvím vypité vody, reakcí na anestetika nebo některými předepsanými léky. V takovém případě je opět nutné zavolat veterináři a poradit se s ním o případné změně léčiva. Volejte také v případě, že zvíře zvrací moc, často, a to z jakékoliv příčiny, a především, je-li po operaci žaludku nebo střev.

Velmi důležitou součástí rekonvalescence je dodržování předepsaného dávkování léků. Pokud budete chtít v dobré víře ulevit svému mazlíčkovi lékem, který stoprocentně zabírá vám, vždy se poraďte s veterinářem, velká část léků běžně dostupných pro lidi je pro zvířata toxická!

Pes je pořád unavený, neustále spí, nic ho nezajímá?

Pokud je pes i po několika dnech stále velmi ospalý, letargický, špatně dýchá, nepřipadá vám, že by se jeho stav zlepšoval, nebo se vám prostě cokoliv nezdá, nebojte se poradit s ošetřujícím lékařem, každý případ je individuální a vy svého psa znáte nejlépe.

Většina veterinářů vás požádá, abyste po stanoveném počtu dní po operaci přišli na kontrolní prohlídku.

I kdyby pes vypadal dobře, nevynechejte tuto kontrolu, jen lékař dokáže správně posoudit, zda se rekonvalescence po operaci ubírá tím správným směrem a zdali je všechno v pořádku.

Shrnutí na závěr

Řiďte se radami veterináře, pejska pečlivě sledujte, kontrolujte operační ránu a dopřejte mu klid, teplo a svůj čas. On vám to po uzdravení bohatě vrátí.

 

Zdroje:

How to Care for Your Pet After Surgery [online]. December 29, 2016 [cit. 2021-03-14]. Dostupné z: https://www.petmd.com/dog/care/how-care-your-pet-after-surgery

How To Take Care of Your Dog After Surgery [online]. May 21, 2019 [cit. 2021-03-14]. Dostupné z: https://www.everhartvet.com/blog/how-to-take-care-of-your-dog-after-surgery/

Frequently Asked Questions Following Surgery [online]. [cit. 2021-03-14]. Dostupné z: https://www.medvetforpets.com/wp-content/uploads/2016/10/FAQs_for_Surgery_Dept1.pdf

How to Care for Your Pet After Surgery [online]. [cit. 2021-03-14]. Dostupné z: https://www.ahna.net/site/blog-asheville-vet/2020/08/04/care-for-your-pet-after-surgery

LUNDGREN, DVM, Becky a Nanette WALKER SMITH, CVT. Post-Operative Care for Pets [online]. 07/16/2012 [cit. 2021-03-14]. Dostupné z: https://veterinarypartner.vin.com/default.aspx?pid=19239&id=5467568

CARING FOR YOUR PET AFTER SURGERY [online]. [cit. 2021-03-14]. Dostupné z: https://www.vetwest.com.au/pet-library/caring-for-your-pet-after-surgery

 

Jeden myslel na “Pooperační péče o psa, jak se starat o psa po operaci?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *