Zvracení u psa a kočky

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Zvracení postihne za život každého. Psi a kočky nejsou výjimkou. Zvracení je symptom, nikoli diagnóza a může mít celou řadu příčin. Od těch banálních (pozření nevhodné stravy) až po velmi závažné (rakovina žaludku).

Zvracení jde často ruku v ruce s průjmem a odmítáním potravy.

Jedná se opravdu o zvracení?

Od zvracení musíme odlišit tzv. regurgitaci. Ke klasickému zvracení dochází kdykoli nezávisle na příjmu krmiva a tekutin, zvíře může projevovat nevolnost (mlaskání, nadměrné slinění), poté začne nadavovat, což se projeví nataženým krkem, rozkročným postojem, a především dojde k zapojení břišních svalů, což se projevuje jako pumpování břichem a následně dojde k evakuaci obsahu žaludku. Zvratky většinou bývají natrávené a může být přítomna žluč.

K regurgitaci často dochází bezprostředně po příjmu krmiva či tekutin, od zvracení ho rozlišuje především absence dávení a bez zapojení břišního lisu. Zvratky jsou většinou nenatrávené a je přítomna pěna. A proč je to důležité? Protože příčiny pro regurgitaci jsou jiné, než pro zvracení. Regurgitací se projevují onemocnění jícnu.

 

Při regurgitaci na rozdíl od zvracení zvíře nezapojuje břišní lis.

 

Proč pes nebo kočka zvrací? 

Pro pochopení diferenciálních diagnóz (tedy příčin) zvracení si je můžeme rozdělit do 2 velkých skupin. Ty, které vychází přímo z trávícího traktu (tedy žaludek, střevo), a ty mimo něj. Většina z nich je shodná s těmi, co způsobují i průjem.

Příčiny vycházející z trávícího traktu:

  • Infekční: mezi infekční příčiny patří viry, parazité, bakterie a plísně. Hlavním virovým onemocněním je parvoviróza postihující zejména štěňata. Parazité (škrkavky, tasemnice, giardie, měchovci a další) patří mezi nejčastější parazitární onemocnění trávícího traktu. Nemocné zvíře trápí většinou i průjem.
  • Neinfekční: vůbec nejčastější příčinou zvracení je nějaká dietetická (neboli alimentární) chyba. K té dojde, když zvíře sežere na vycházce nějaké zkažené jídlo, mršinu, dostane zbytky od stolu, nebo dojde k náhle změně krmení. Další velmi častou příčinou je alergie či přecitlivělost na krmivo.

 

Další neinfekční příčinou je cizí těleso v trávícím traktu. S tím se nejčastěji setkáváme u mladých psů (např. kusy hraček, dřevo, kámen, atd..), méně často u koček (různé provázky z hraček).

U koček se také můžeme setkat s trichobezoáry, smotky chlupů, které kočka spolyká při péči o srst. Mohou dosáhnout rozměru i několik cm a dráždit trávící trakt. Postiženy jsou zejména perské a jiné dlouhosrsté kočky. Pravidelné vyčesávání a podávání pasty (např. bezopet) může potížím předejít.

Do této kategorie patří také chronické střevní záněty, pojmenované jako IBD (inflammatory bowel disease). Ty se kromě průjmu projevují i zvracením.

Zánět žaludku je většinou spojen s aplikací léčiv a není vyvolán bakteriemie.

Zejména u starších zvířat se můžeme setkat i s nádorovými onemocněními postihující trávící trakt. Mezi časté patří zejména lymfom a adenokarcinom.

Méně často se setkáváme s tzv. invaginací. Tedy kdy se jedna část střeva vsune do druhé a vede k průjmu, zvracení a bolestivému břichu (abdomenu). Tento stav vyžaduje chirurgické řešení.

Krevní testy ke zjištění potravní alergie nemají u zvířat smysl. Spolehlivě je zjistíme provedením eliminační diety.

Příčiny mimo trávící trakt:

 

  • Metabolická onemocnění: do této kategorie řadíme onemocnění jater, ledvin a slinivky (pankreatu). Tyto orgány se podílejí na správném trávení a porucha jejich funkce vede k trávícím obtížím. Pokud nefungují játra, či ledviny, odpadní látky, které nemohou být těmito orgány zpracovány/vyloučeny, se hromadí v těle a působí jako toxiny- dráždí sliznice trávícího traktu (močovina, žlučové kyseliny). Zánět slinivky (pankreatitis) je často kromě zvracení spojen s inapetencí, bolestivostí břicha i průjmem.

 

  • Endokrinní onemocnění (onemocnění žláz s vnitřní sekrecí): Addison (snížená funkce nadledvinek), diabetes mellitus (cukrovka) a sním spojená diabetická ketoacidóza. U koček hyperthyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy) může vést kromě zažívacích potíží také k častému pití a močení.

 

  • Toxické příčiny: různé otravy, zejména léčiva dráždící trávící trakt. Mezi běžně používané patří nesteroidní antiflogistika (např. rimadyl, meloxicam) což jsou nejčastěji používané léky proti zánětu a bolesti a dále kortikosteroidy. Kombinace těchto léku může dokonce vést k žaludečním vředům (ulcera).

 

Co dělat když pes nebo kočka zvrací?  

Pokud si jsme vědomi vyvolávající příčiny průjmu: zvíře dostalo krmení, na které není zvyklé, náhlá změna krmení (bez ohledu na kvalitu), zbytky od stolu, něco požralo venku, nebo často stačí návštěva babičky. Jeho celkový stav je jinak normální, tzn. je aktivní, nic ho nebolí. Netrpí jiným vážným onemocněním. V takovém případě můžeme zkusit pár dní řešit zvracení sami. Smyslem této terapie je zklidnění trávícího traktu. To znamená nejprve hladovka (u dospělých zvířat 12-24h), bez omezení vody a následně krmení lehce stravitelnou dietou. Často se doporučuje kuře s rýží. Nicméně kuře patří mezi nejčastější alergeny a je tedy rozumnější podat např. vařené králičí maso. Zásadou je bez koření, bez tuku (bez kůže) a samozřejmě bez soli. Zvíře bychom měli krmit  3-4x denně po menších porcích.

Při podezření na pozření nějakého nevhodného jídla můžeme podat aktivní uhlí ve vyšší dávce, optimálně až 5 tablet na 1kg hmotnosti, či enterozoo gel. Tyto látky mají schopnost navázat na sebe různé toxiny z trávícího traktu.

Ve většině případů je zvracení samolimitující = vimizí samo, bez léčby.

Kdy jít se zvracením k veterináři?

U toy plemen a mláďat (2-3kg) vede zvracení k výrazným ztrátám tekutin a dehydrataci

Pokud je ve zvratcích přítomna krev

Pokud je narušen celkový stav zvířete, odmítá déle jak 24h potravu, nebo se přidá jiný problém a my si nejsme vědomi alimentární chyby (zvíře je spavé, bolí ho břicho, má průjem, vyhýbá se kontaktu)

Jedná se o staré zvíře

Trvá delší dobu a neodpovídá na symptomatickou terapii uvedenou výše

Pokud máme štěně/kotě pocházející z pofiderních podmínek

Při opakovaném zvracením se mohou ve zvratcích objevit i stopy čerstvé krve.

Vyšetření u veterináře

Základem je důkladná anamnéza a klinické vyšetření. Poté mohou být doporučena následující vyšetření k objasnění možných příčin uvedených výše. Rentgen břicha pro vyloučení možných cizích těles. Vyšetření krve(základní i rozšířené) pro objasnění onemocnění jater, ledvin, slinivky, štítné žlázy, nadledvinek) a kontrolu krevních buněk (může odhalit např. krvácení). Prvním krokem by mělo být odčervení, nebo vyšetření trusu na možné parazity (co a jak, naleznete v tomto článku). U déle trvajících průjmu je indikována eliminační dieta (viz níže). Dalším možným krokem pokročilejší diagnostiky může být CT, endoskopické vyšetření trávícího traktu s odběrem vzorků a histologickým vyšetření.

Rozumné je postupovat krok za krokem od neinvazivních dostupných vyšetření ke složitějším.

Terapie, léčba

se liší v závislosti na vyvolávající příčině (diagnóze). U některých stačí hladovka, či dieta, u jiných léky, některé končí operací.

Francouzský buldoček zvrací, regurgituje

Krátkolebá plemena jako francouzský buldoček a mops trpí kromě dýchacích problémů často i na trávící potíže. Díky jejich anatomické stavbě (zúžené, zdeformované horní cesty dýchací, zúžená průdušnice, prodloužené měkké patro, zesílená stěna žaludku, časté vrozené vady jícnu) se u nich často potýkáme s refluxem, zvracením i regurgitací. Zároveň tato plemena často trpí na potravní alergie. Více specifikací tohoto plemene najdete v článku: S buldočkem v ordinaci.

Často kladené dotazy a omyly

  • Co, když pes/ kočka zvrací bílou pěnu? Pokud zvíře zvrací jenom bílou nebo žlutou pěknu, říká nám to, že se v žaludku nenachází žádná potrava. Je to běžné několik hodin po krmení. Ať už zvíře zvrací pěnu, nebo šťávy, příčiny a postup zůstávají stejné.

 

  • Proč pes zvrací krev Buď krvácí do trávícího traktu (zánět, poranění, nádorový proces), nebo trpí poruchou krevní srážlivosti. Výjimečně může dojít ke spolykání krve např. z dýchacích cest (krvácení z nosu) a následnému vyzvracení. Růžové zvratky mohou být důsledkem opakovaného zvracení a podráždění žaludku zejména u koček.

 

  • Pes, kočka, zvrací nestrávené jídlo, co to znamená? Znamená to, že od doby posledního krmení nedošlo ke strávení potravy. K tomuto stavu většinou dochází do cca 2h po krmení. Příčiny i diagnostický postup je stejný. Zvracení nenatrávené potravy je často spojena s regurgitaci (viz výše).

 

  • Pes zvrací po antibioticích, co dělat? Některá antibiotika sama o sobě dráždí trávící trakt (např. Ronaxan, úl. doxycyclin) a musí se podávat s krmením. Pokud dojde k vyzvracení do půl- jedné hodiny po podání antibiotik, hrozí, že zvíře lék vyzvracelo. Pokud se stav opakuje, konzultujte se svým lékařem případnou změnu léčiva, nebo jiný způsob podání (např.injekčně).

 

  • Odhalí RTG s jistotou cizí těleso v trávícím traktu? Rentgen dobře zobrazí např. kov, sklo a některé druhy plastu. Plasty s jiným složením, nebo dřevo zůstávají pro rtg neviditelnými. Pro detekci obstrukce trávícího traktu se používá kontrastní studie.

 

  • Pokud má zvíře cizí těleso v žaludku je jedinou možností operace? Méně invazivnější je endoskopie, kdy pomocí hadičky opatřenou kamerou nahlédneme přes tlamu, jícnem až do žaludku a můžeme se pokusit odstranit cizí těleso a ušetřit si chirurgický zákrok.

 

  • Co je eliminační dieta? Jak je zmíněno výše, testy na potravní alergie jsou u zvířat převzaty z humánní medicíny a jsou velmi nepřesné (a zbytečné drahé). Jediným způsobem, jak můžeme u zvířete zjistit alergii/ přecitlivělost ke krmení je eliminační dieta. Vše o ní se dozvíte v článku eliminační dieta.

 

  • Co je to zvracení z hladu? S tímto fenoménem se setkáváme zejména u zvířat, krmených 1x denně. Hladový žaludek začne produkovat trávící štávy a uvede se do pohybu. Tímto dojde k jeho podráždění a následnému zvracení. Pro potvrzení této příčiny rozdělte krmnou dávku na 2 denně. Pokud zvracení pomine, zřejmě se jednalo o zvracení z hladu.

 

  • Řešíme už několik měsíců/ let chronické trávící obtíže  a máme pocit, že se stále točíme v kruhu, co dál? Doporučuji návštěvu specializovaného pracoviště, kde se domluvíte na přesném plánu.

 

  • Může nám dát veterinář ,,injekci na zvracení“? Ano, takové preparáty opravdu existují- nejčastěji se používá Cerenia a Prevomax. Pokud ovšem zvíře zvrací i přes ně, vyhledejte ihned veterinárního lékaře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *