Addisonova choroba: snížená funkce nadledvinek

Nadledvinky jsou párový orgán v blízkosti ledvin, dosahující velikosti pod jeden centimetr. Jejich hlavní funkcí je produkce hormonů – glukokortikoidů (kortizol) a mineralokortikoidů (aldosteron). Tyto hormony se podílejí na správné funkci celé řady procesů v těle. Hypoadrenokorticismus, neboli Addisonova choroba je označení pro sníženou funkci nadledvinek a následněé příznaky spojené s nedostatkem výše zmíněných hormonů.

Jak vzniká?

K poškození tkáně nadledvinek dochází nejčastěji v důsledku autoimunitní reakce, kdy se imunitní systém z neznámého důvodu obrátí proti tělu vlastním buňkám a ničí je.

Koho postihuje?

Addisonova choroba je poměrně vzácné onemocnění, nicméně často poddiagnostikované – není tedy zachyceno i přes to, že jí zvíře trpí. Častěji poskytuje feny ve středním věku, ale může se objevit i u samců a obecně u psů v jakémkoliv věku.  Predisponovaná plemena jsou: pudl, bearded kolie, airedale teriér, portugalský vodní pes.. U koček je extrémně vzácná.

Klinické příznaky

Projevy mohou být velmi různorodé co do variability i intenzity. Mezi nejčastější patří:

Únava, apatie, celková slabost

Trávící obtíže: zvracení, průjemkrev ve stolicinechutenství, ztráta váhy, bolest břicha

Častější pití a močení

Celkový kolaps (Addisonská krize) –  akutní nástup, život ohrožující stav

Zpomalená srdeční frekvence, snížené prokrvení orgánů

Diagnostika

Vzhledem k různorodým příznakům a četnosti tohoto onemocnění není většinou ta první možnost, na kterou myslíme a kterou cíleně testujeme. Ve většině případů můžeme na základě vyšetření krve (hematologie, biochemie) pojmout podezření na Addisonovu chorobu. Mezi typické nálezy patří změna rozložení bílých krvinek, vysoký draslík a vápník, nízký sodík.

Toto však ke stanovení diagnózy nestačí. K jejiímu potvrzení je potřeba provést tzv. ACTH stimulační test, který probíhá tak,  že se odebere krev, aplikuje se přípravek stimulující funkci nadledvinek a 1-2h po aplikaci se odebre krev znovu. Z krve měříme hodnotu kortizolu. Podávaný přípravek není v ČR běžně dostupný a ne každé pracoviště jej má k dispozici. Cena tohoto testu se pohybuje kolem 2-3000 Kč.

I přes normální krevní výsledky může pes trpět atypickou formou Addisonovy choroby- v takovém případě chybí jen glukokortikoidy, jejichž nedostatek krevní testy téměř neovlivní.

V případě dlouhotrvajících trávících obtíží je vždy na místě Addisonovu chorobu vyloučit – k tomu stačí jednorázové stanovení kortizolu v krvi. Z tohoto důvodů je tento parametr součást krevních profilů zaměřených na trávící trakt (Gastrointestinální profil IDEXX, cena cca 3000Kč), samotný parametr okolo 1000 Kč.

Terapie

Pokud se pacient dostaví v Addisonské krizi je potřeba intenzivní terapie a hospitalizace. Základem je infuzní terapie a snižování vysokého draslíku, který může způsobovat srdeční arytmie až smrt.

U stabilních pacientů je terapie založena na substituci hormonů (glukokortikoidy, mineralokortikoidy). Možnosti jsou v dnešní době dvě – pouze tabletkově, případně kombinace tablet a injekcí aplikovaných jednou měsíčně (Zykortal).  Léčba je celoživotní.  Nutné jsou také pravidelné kontroly.

Prognóza

Addisonova choroba patří rozhodně k těm lepším, kterou může náš pes onemocnět. Při dodržování léčby vedou plnohodnotný a dlouhý život bez omezení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *