Hypotyreóza: snížená funkce štítné žlázy

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

O jakou nemoc jde?

Hypotyreóza je onemocnění štítné žlázy u psů, které se projevuje její nedostatečnou funkcí a sníženou produkcí hormonů – hlavně hormonů tyroxinu (T4) a trijodtyroninu (T3). Tyto hormony jsou důležité pro správné fungování velkého množství metabolických procesů v těle, včetně fungování a tvorby DNA. Hypotyreózou může onemocnět kterýkoliv pes středního až velkého plemene, nejčastěji ve věku od 5 do 10 let. Výjimečně se s hypotyreózou setkáme i u koček.

 

Jak k tomuto onemocnění u mého pejska dojde?

Nejčastěji k hypotyreóze dochází hlavně ze dvou důvodů – buď se jedná o autoimunitní reakci těla vašeho psa, kdy imunitní systém bojuje proti buňkám štítné žlázy a tím je poškozuje a ničí, jedná se o tzv. lymfocytární tyroiditidu. V dalším případě dochází k idiopatické tyroidální atrofii, kdy se buňky štítné žlázy zmenšují a jsou nahrazeny jinou, nefunkční tkání, a tak postupně ztrácí svou schopnost v produkcí hormonů. Zde jde nejspíše o degenerativní proces.

Zdroj: elements.envato.com

Jakých změn si na svém pejskovi všimnu?

Klinické příznaky hypotyreózy jsou různé, nejčastěji ale přijdete s pejskem k veterináři, protože zaznamenáte, že:

  • váš mazlík je více unavený, může si přestat hrát a může být až letargický,
  • všimnete si na něm velkého nárustu tělesné váhy i přes to, že moc nechce žrát a vy mu dáváte stále stejné množství krmiva,
  • má zhoršenou kvalitu srsti a srst i hojně vypadanou, hlavně v místech zad a boků. Srst může vypadávat i na krku, nebo na ocasu, kdy pak ocas vypadá lysý jako od krysy (tvz. „rat tail“).
  • vyhledává teplejší místa v bytě nebo domě

Vezu pejska na veterinu. Co udělá veterinář, aby tuto diagnózu potvrdil nebo vyvrátil?

Mezi základní vyšetření štítné žlázy určitě patří odebrání krve psovi a její hematologické a biochemické vyšetření na celkovou hladinu hormonu tyroxinu (tzv. TT4) a tyreotropinu (tzv. TSH), který jako jediný není produkovaný štítnou žlázou, ale hypofýzou v mozku. Je možné stanovit i další parametry, např. volný hormon T4 (tzv. fT4), ten se ale využívá jen výjimečně, protože je jeho stanovení složitější a nákladnější.

Měření množství TT4 (nebo fT4) se stanovuje společně s měřením TSH, kdy hladina TSH má být vždy vyšší, a zbylé zmíněné hormony mají mít hladiny nižší. Pokud to tak je, je pravděpodobnost onemocnění hypotyreózou určitě vysoká.

I přes to, že je diagnostika hypotyreózy pro veterináře trošičku oříšek, je ve veterinárních praxích bohužel často „přediagnostikovaná“ a málo řádně testovaná. Většina veterinářů označí stav jako hypotyreózu pouze na základě toho, že má pejsek v krvi nižší hodnotu TT4, než je referenční rozmezí hodnot, což je zásadní chyba! Hodnota TT4 má sloužit jako ukazatel pro vyloučení hypotyreózy, ne jejího potvrzení.

Zádrhel ve správné diagnostice hypotyreózy je pro veterináře hlavně v tom, že málokterý pes přijde na veterinu s „učebnicovými“ klinickými příznaky odpovídajícími tomuto onemocnění. Navíc je hladina hormonů štítné žlázyovlivnitelná dalšími faktory, včetně některých běžných léků, věku psa, pohlavního cyklu, a dokonce se hladina těchto hormonů snižuje a zvyšuje sama o sobě i během dne. A proto stanovení pouze hladiny TT4 k diagnosticehypotyreózy nestačí!

 

Veterinář zjistil, že můj pejsek trpí hypotyreózou. Dá se to nějak léčit?

Léčba hypotyreózy je naštěstí možná a dostupná v podobě tablet obsahujících Levotyroxin sodný, což je synteticky vytvořený hormon štítné žlázy. I když je terapie možná, jedná se o doživotní léčbu, na kterou je potřeba dbát a dodržovat ji, jelikož po vysazení léků je možný opětovný návrat tohoto onemocnění!

Než se pejsek vrátí do „původního“ stavu (naroste mu nová srst, zhubne, začne si více hrát a být aktivní), trvá to přibližně 4 až 6 týdnů a déle, přičemž některý pes na tom bude lépe dříve, některý později. Kromě doživotního léčení je potřeba u takového pejska provádět pravidelný monitoring hematologických a biochemických parametrů, včetně stanovení hormonu štítné žlázy, abychom věděli, jak terapie postupuje a zda v ní není potřeba provést nějaké změny.

 

Co je tedy důležité vědět o hypotyreóze?

  • Hypotyreóza může potkat pejska jakéhokoliv plemene a pohlaví, často středního a vyššího věku

 

  • Nejlepšími vodítky jsou typické příznaky, jako únava, nárůst váhy, vypadaná srst a vyhledávání teplejších míst

 

  • Diagnostika je obtížná, měly by do sebe zapadat klinické příznaky, typické nálezy v krevních testech po stanovení TT4 a TSH, a po nasazení léčby by měl pejsek začít prosperovat. Pokud to tak není, je nutné zvážit, zda se nejedná o jiné onemocnění a udělat opětovnou diagnostiku!

 

  • Pouze stanovení celkové hladiny hormonu tyroxinu, která bude pod referenčním rozmezím je při označení tohoto stavu jako „hypotyreóza“ hrubá chyba!

 

  • Léčba hypotyreózy je doživotní a patří k ní i pravidelný screening krevních hodnot vašeho pejska

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *