Giardie

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Giardia intestinalis je prvok, žijící na povrchu klků tenkého střeva, způsobující onemocnění zvané giardióza. Vyskytuje se ve formě cysty a trofozoita. Trofoziti mají na svém povrchu přísavný disk, kterým se přichytí na stěnu střeva, kterou pokryjí, čímž naruší schopnost střeva vstřebávat živiny. Trofozoiti se ve střevě také množí a produkují cysty, které odchází ven z těla hostitele.

Jak se zvíře nakazí?

Infekční stádia (=cysty) jsou společně s trusem vylučována nakaženým jedincem do prostředí. Cysty jsou ve vnějším prostředí velmi odolné a přežívají až několik týdnů. K nakažení dochází pozřením trusu nakaženého jedince nebo z kontaminovaného prostředí (např. voda kontaminovaná cystami), přenos tedy probíhá oro-fekální cestou.

Giardióza je zoonóza – je přenosná ze zvířat na člověka.

Příznaky

Giardióza se u dospělých jedinců často vyskytuje jako latentní infekce, což znamená, že zvíře je bez zjevných klinických příznaků, ale giardie jsou přítomny ve střevě a množí se zde. Takový jedinec je označován jako bezpříznakový nosič a je zdrojem infekce.

Klinicky zjevná giardióza bývá u mláďat, oslabených jedinců, jedinců chovaných v nevhodných podmínkách a zvířat, která jsou krmena nevhodným krmivem. Nejtypičtějším příznakem je průjem typu tenkého střeva, což znamená, že zvíře vylučuje větší objem trusu, ale denní frekvence vylučování je nezměněná. Průjem je hlenovitý s příměsí tuku, výrazně zapáchající. Mezi další příznaky patří hubnutí, matná srst a plynatost.

Na giardie nepůsobí běžně používané odčervovací tabletky.

 

Diagnostika

Diagnostika se provádí laboratorním vyšetřením trusu. Vylučování cyst giardií je nepravidelné, proto vyšetřujeme vzorky trusu sbírané více dnů. Sbíráme tři vzorky obden (tj. např.pondělí-středa-pátek).

Zdroj: Anna Šrenková

Důležité je provést diagnostiku u všech psů/koček v domácnosti, abychom zabránili další kontaminaci prostředí bezpříznakovým nosičem.

Terapie

Terapie se provádí pomocí preparátů na bází metronidazolu,případně fenbendazolu, které zvířeti předepíše veterinární lékař. Důležitá je také dekontaminace prostředí, ve kterém zvíře žije.

Prevence

  • zamezit olizování a pojídání výkalů, popř.kontaminovaných předmětů venku
  • důsledně uklízet výkaly
  • kvalitní výživa

Jak zabránit přenosu giardiózy na člověka?

  • dodržovat hygienu při manipulaci se zvířecími výkaly

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *