Tasemnice u kočky

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Ve střevním traktu koček může parazitovat celá řada škůdců, z těch nejčastějších jmenujme škrkavky a tasemnice. Jak je od sebe rozeznáme? Tasemnice se řadí k tzv. oblým červům, to znamená, že její tělo je zploštělé a připomíná tak například ploché tkaničky do bot. Oproti tomu tělo škrkavky je kruhovité.

Jak vypadá tasemnice?

Pojem tasemnice je poměrně široký a zahrnuje několik druhů, které se mohou velikostně významně lišit. Některé dosahují sotva pár milimetrů, jiné několik metrů. Zásadní je jejich oploštělé tělo.

Jak se kočka nakazí tasemnicí?

Tasemnice patří k parazitům, kteří vyžadují více hostitelů k dosažení svého vývoje. Kočka se tak nenakazí trusem jiné kočky, ale pozřením mezihostitele, v jehož těle je infekční stadium. Dle konkrétního druhu bývá mezihostitelem hlodavec, ale i blecha nebo všenka.  Takto malý červ se následně přichytí stěny střeva kočky,  kde dorůstá do plné velikosti. Dospělá tasemnice postupně uvolňuje jednotlivé články s vajíčky, které opouští tělo s trusem, nezřídka ulpí na srsti kolem řitního otvoru. Mohou se i hýbat.

Článek tasemnice vyloučený kočkou můžete najít i doma v pelíšku.

Vnitřními parazity jsou častěji postiženy venkovní kočky.

Jak se začervení projeví?

U většiny dospělých koček se začervení nemusí nijak zásadně projevit, horší průběh postihne zejména koťata a nemocná zvířata. Při silnějším začervení se může se objevit průjem, zvracení, nafouknuté břicho, bolest břicha a nechutenství. Vylučované články řitním otvorem mohou způsobit svědění a postižené zvíře sáňkuje – tře se konečníkem o podlahu. Napadený jedinec může vypadat pohuble a mít naježenou srst bez lesku.

Pokud má vaše dospělá zdravá kočka trávící obtíže, je velmi málo pravděpodobné, že jsou způsobeny právě tasemnicí.

Průkaz tasemnic

Vždy je dobré vědět, s jakým parazitem máme tu čest a tomu přizpůsobit i léčbu. K průkazu slouží koprologické vyšetření – tedy vyšetření trusu pod mikroskopem. Problém může představovat nepravidelné vylučování parazitů. Tak se může stát, že i vzorek z vícero dní může být falešně negativní. Pokud máme podezření na začervení, je dobré zvíře i přes negativní nález odčervit.

Léčba tasemnic

Vhodný odčervovací přípravek pomůže vybrat veterinář. Existují ve formě tablet i pipet za krk. Odčervení však nefunguje preventivně. Některé přípravky kombinují ochranu proti vnitřním i vnějším parazitům (blechy,  klíšťata).

Venkovní kočky doporučujeme odčervovat každé 3 měsíce. Schéma odčervení naleznete zde.

Kromě přípravku proti samotné tasemnici je vždy nutné použít i ty proti blechám, které je jinak mohou neustále přenášet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *