Blechy

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay

Jak poznat blechu?

Blecha je asi 3mm velký parazit rezavé barvy, který je schopen skočit až do dálky 50cm. V srsti zvířat se aktivně pohybují a není lehké je vždy najít. Častěji objevíme bleší trus, který se jeví jako drobné tmavé tečky. Protože se blecha živí krví svého hostitele, pomocí jednoduchého triku můžeme rozeznat jejich trus od jiných nečistot.

Vyčesejte tmavé tečky pomocí jemného kartáče a otřete jej na papírovou utěrku. Poté přidejte pár kapek vody. V případě blešího trusu, se natrávená krev rozpije v podobě červeného flíčku do okolí, zatímco jiné nečistoty zůstanou beze změny.

Příznaky zablešení

Výrazná svědivost, projevující se škrábáním a vykusováním, ztráta srsti, nadměrná tvorba lupů až krusty na kůži, zejména v oblasti zad, u ocasu a ve slabinách.

Alergie na bleší kousnutí (konkrétně jejich sliny) patří k nejčastějším alergiím u psů a může se projevit i se značným zpožděním.

Nebezpečí blech

Blechy mohou v extrémních případech vést až k chudokrevnosti (anémii) a jsou významnými přenašeči tasemnic a krevních parazitů. Také způsobují výrazné alergické reakce.

Zdroj: elements.envato.com

Jak zlikvidovat blechy?

Pro to, abychom byly efektivní v zneškodnění blech, je potřeba si uvědomit 2 věci:

1. dospělé blechy tvoří asi jen 5% bleší populace (zbytek jsou vajíčka, larvy, kukly žijící v prostředí) a za

2. životní cyklus trvá 2-3 týdny, takže jednorázové odblešení nemusí být účinné.

Jak zbavit psa a kočku blech?

Existuje celá řada preparátů v různých formách: tablety (Bravecto), spot ony= pipety za krk (Frontline, Broadline, Bravecto pro kočky), spreje (Frontline), obojek (Foresto). Většinou se jedná o přípravky, které působí proti širšímu spektru parazitů.

Pro výběr vhodného přípravku doporučuji přečíst si článek: tableta, spot-on, nebo obojek. 

Pozor! Některá antiparazitika pro psy mohou být toxická pro kočky (např. sprej Biokill). Proto si vždy přečtěte příbalový leták, nebo se poraďte se svým lékařem.

Jak se zbavit blech doma v bytě, v posteli?

Abychom v boji proti blechám byli úspěšní, musíme vždy kromě odblešení zvířete zajistit i zničení blech a jejich vývojových stádiích v prostředí. Optimálně důkladně vysát podlahy i koberce. Deky, polštáře a povlaky vyperte min. na 60°C, nebo přemrazte na 24 hodin. Veškeré prostory postříkejte sprejem určeným proti blechám na prostředí (např. Beaphar, Biokill).

Babské rady jak vyhubit blechy: ocet, éterické oleje odpuzují blechy

Další alternativou je použití octa, či různých aromatických olejů. Doporučuje se použít 2 díly jablečného octa s jedním dílem vody. Pomocí rozprašovače se daná směs aplikuje na zvíře. U éterických olejů si musíme dávat pozor na jejich složení. Například tee tree oil je pro kočky i psy jedovatý.

Svařte 3 větvičky rozmarýnu s 1 litrem vody. Přeceďte zchladlou tekutinu a takto ji pomocí rozprašovače můžete aplikovat na kočku nebo psa.

Babské rady nemají prokázaný účinek proti blechám a neměly by nahradit adekvátní terapii.

Biolit, savo proti blechám?

Biolit je přípravek určený pouze na povrchy, nikoliv na kůži zvířat! Před aplikací čtěte důkladně návod k použití.

Savo použijte pro očištění vysáté podlahy. Nikdy jej neaplikujte na živé zvíře.

Zdroj: elements.envato.com

Homeopatika proti blechám?

NE.

Jak se zbavit blechy u člověka?

Nikoho asi nepřekvapí, že blechy ze zvířete mohou sát i na člověku. Obecně platí, že blechy preferují osrstěný kožíšek před lidmi. Pokud vás pokouše blecha, postupujte tak, že odblešíte psa a důkladně ošetříte prostředí, včetně vaší postele. Přímo na kůži lze použít klasické volně prodejné repelenty.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *