Lupy u psa a kočky

Co jsou to lupy a jak vznikají?

Svrchní část kůže se nazývá pokožka. Ta je tvořena z mnoha buněk uložených ve více vrstvách nad sebou. Na povrchu pokožky dochází k odloučení odumřelých buněk (kožní šupinky), čímž se kůže neustále obnovuje. Tyto šupinky odumřelé kůže pak nazýváme lupy. Jejich přítomnost je tedy v malém množství normální u každého zvířete i člověka.

Proč má pes/kočka lupy v srsti?

Pokud zpozorujete u psa nebo kočky náhlý nárůst kožních šupinek v srsti, může to signalizovat, že něco není v pořádku. Lupy se mohou nacházet jen na určitých místech, nebo pokrývat celé tělo. Často mohou být provázeny i celkově zhoršenou kvalitou srsti, svědivostí, vypadáváním chlupů a lysinami.  Žlutě zbarvené lupy jsou často spojeny s mastnou kůží i srstí v důsledku nadměrné produkce mazu kožními žlázami.

Vliv okolí

Obvykle se setkáváme s pouze přechodným zvýšením kožních šupinek v důsledku změny počasí, nebo přelínávání (výměna srsti, ke které dochází zejména na jaře a na podzim). K nadměrnému vysoušení pokožky vede také chladné počasí, nebo časté koupání zvířete. I přetopené prostory v zimním období se na kůži mohou podepsat zvýšenou tvorbou lupů.

Nevhodná strava

Pod pojmem nevhodná strava se rozumí:

1. málo kvalitní strava, např. granule ze supermarketu, jejichž cena se za 1kg blíží k ceně pytlíku mouky. Tato krmiva obsahují zpravidla nekvalitní proteiny, mastné kyseliny a nedostatek minerálií.

2. strava, kterou pes nesnáší dobře (v důsledku nesnášenlivosti určité složky, či potravní alergie). Zvíře může reagovat na jakoukoliv složku krmiva (protein, lepek, či konzervační přípravky, barviva).

Stres, strach

Dalším faktorem, který může vést k nadměrnému šupinatění může být stres, strach a psychická nepohoda zvířete.

Kožní onemocnění

Kožních onemocnění spojených s nadměrným šupinatěním je celá řada. Řadíme k nim různé kožní parazity (blechy, vši a všenky), bakteriální onemocnění a plísně, ale i alergické projevy a autoimunitní onemocnění.

Systémová onemocnění

Na kůži se mohou projevit i systémová onemocnění postihující primárně jiné orgány. K těm typickým řadíme sníženou funkci štítné žlázy (hypotyreóza), zvýšená funkce nadledvinek (Cushingův syndrom), případně onemocnění jater i ledvin. Hypertyreóza koček (zvýšená funkce štítné žlázy) často vede k hubnutí, zhoršení kvality srsti včetně tvorbě lupů.

Diagnostika

V prvé řadě je potřeba rozlišit, jestli se opravdu jedná o šupinky kůže nebo například parazity. Paraziti jsou na rozdíl od lupů stejně velcí a pohybují se.

Kompletní vyšetření u lékaře může odhalit další související problémy. Netrápí zvíře poslední dobou i jiný problém: častější pití a močení, únava, nezhubnul? Vyšetření krve odráží funkci vnitřních orgánů.

Speciální dermatologické vyšetření může odhalit kožní onemocnění (kožní stěry, seškraby, případně biopsie kůže)

Jak lupy odstranit?

1. Pravidelné vyčesávání vede jednak k mechanickému odstranění šupinek a zároveň zlepšuje prokrvení pokožky

2. Vyvarujte se nadměrnému koupání, používejte výhradně šetrný šampon určený pro zvířata

3. Zbavte zvíře nadměrného stresu v nevhodným teplotním podmínkám (přetopené prostory)

4. Potravinové doplňky: rybí olej (zdroj nenasycených mastných kyselin), kokosový tuk, ostropestřecový olej, pivovarské kvasnice, nebo propolis.

 

! Zvíře alergik může reagovat i na doplňky stravy!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *