Lupy u psa a kočky

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co jsou to lupy a jak vznikají?

Svrchní část kůže se nazývá pokožka. Ta je tvořena z mnoha buněk uložených ve více vrstvách nad sebou. Na povrchu pokožky dochází k odloučení odumřelých buněk (kožní šupinky), čímž se kůže neustále obnovuje. Tyto šupinky odumřelé kůže pak nazýváme lupy. Jejich přítomnost je tedy v malém množství normální u každého zvířete i člověka.

Proč má pes/kočka lupy v srsti?

Pokud zpozorujete u psa nebo kočky náhlý nárůst kožních šupinek v srsti, může to signalizovat, že něco není v pořádku. Lupy se mohou nacházet jen na určitých místech, nebo pokrývat celé tělo. Často mohou být provázeny i celkově zhoršenou kvalitou srsti, svědivostí, vypadáváním chlupů a lysinami.  Žlutě zbarvené lupy jsou často spojeny s mastnou kůží i srstí v důsledku nadměrné produkce mazu kožními žlázami.

Zdroj: Anna Šrenková

Vliv okolí

Obvykle se setkáváme s pouze přechodným zvýšením kožních šupinek v důsledku změny počasí, nebo přelínávání (výměna srsti, ke které dochází zejména na jaře a na podzim). K nadměrnému vysoušení pokožky vede také chladné počasí, nebo časté koupání zvířete. I přetopené prostory v zimním období se na kůži mohou podepsat zvýšenou tvorbou lupů.

Nevhodná strava

Pod pojmem nevhodná strava se rozumí:

1. málo kvalitní strava, např. granule ze supermarketu, jejichž cena se za 1kg blíží k ceně pytlíku mouky. Tato krmiva obsahují zpravidla nekvalitní proteiny, mastné kyseliny a nedostatek minerálií.

2. strava, kterou pes nesnáší dobře (v důsledku nesnášenlivosti určité složky, či potravní alergie). Zvíře může reagovat na jakoukoliv složku krmiva (protein, lepek, či konzervační přípravky, barviva).

Zdroj: elements.envato.com

Stres, strach

Dalším faktorem, který může vést k nadměrnému šupinatění může být stres, strach a psychická nepohoda zvířete.

Kožní onemocnění

Kožních onemocnění spojených s nadměrným šupinatěním je celá řada. Řadíme k nim různé kožní parazity (blechy, vši a všenky), bakteriální onemocnění a plísně, ale i alergické projevy a autoimunitní onemocnění.

Systémová onemocnění

Na kůži se mohou projevit i systémová onemocnění postihující primárně jiné orgány. K těm typickým řadíme sníženou funkci štítné žlázy (hypotyreóza), zvýšená funkce nadledvinek (Cushingův syndrom), případně onemocnění jater i ledvin. Hypertyreóza koček (zvýšená funkce štítné žlázy) často vede k hubnutí, zhoršení kvality srsti včetně tvorbě lupů.

Diagnostika

V prvé řadě je potřeba rozlišit, jestli se opravdu jedná o šupinky kůže nebo například parazity. Paraziti jsou na rozdíl od lupů stejně velcí a pohybují se.

Kompletní vyšetření u lékaře může odhalit další související problémy. Netrápí zvíře poslední dobou i jiný problém: častější pití a močení, únava, nezhubnul? Vyšetření krve odráží funkci vnitřních orgánů.

Speciální dermatologické vyšetření může odhalit kožní onemocnění (kožní stěry, seškraby, případně biopsie kůže)

Zdroj: elements.envato.com

Jak lupy odstranit?

1. Pravidelné vyčesávání vede jednak k mechanickému odstranění šupinek a zároveň zlepšuje prokrvení pokožky

2. Vyvarujte se nadměrnému koupání, používejte výhradně šetrný šampon určený pro zvířata

3. Zbavte zvíře nadměrného stresu v nevhodným teplotním podmínkám (přetopené prostory)

4. Potravinové doplňky: rybí olej (zdroj nenasycených mastných kyselin), kokosový tuk, ostropestřecový olej, pivovarské kvasnice, nebo propolis.

 

! Zvíře alergik může reagovat i na doplňky stravy!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *