Cushingův syndrom pes

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co je to Cushingův syndrom?

Cushingův syndrom, neboli hyperadrenokorticismus patří k endokrinním onemocněním (žlázy s hormonální sekrecí) psa stejně jako například cukrovka, nebo snížená funkce štítné žlázy. Dochází k nadměrné tvorbě hormonu kortisolu, který se tvoří v nadledvinkách.

Toto onemocnění nejčastěji postihuje starší psy, u koček je velmi vzácný.

Jaké jsou příčiny vzniku?

  • Centrální Cushing: nádorový proces v části mozku (hypofýza), který vede k nadprodukci hormonu, který stimuluje nadledvinku k vysoké tvorbě kortisolu. Tento typ se nachází u drtivé většiny pacinetů (asi 80%). Tyto nádory jsou často nezhoubné.

 

  • Periferní Cushing: nádorový proces v nadledvince přímo vede k nadměrné produkci kortisolu. Tento typ je méně častý a vyskytuje se spíše u velkých plemen psů. Tyto nádory jsou zhruba v polovině případů zhoubné.

 

  • Iatrogenní Cushing: vzniká při dlouhodobé léčbě kortikoidy (Prednison, merdro).

Příznaky Cushingova syndromu

Časté pití a močení, někdy i inkontinence

Zvýšený apetit, nárůst váhy

Tzv. centripetální obezita, velké břicho, tenké nohy

Zadýchávání se, lenost

Zhoršená kvalita kůže, černé tečky

Ztráta srsti a jejího lesku

U některých zvířat se mohou výrazně projevit všechny příznaky, u jiných třeba jen jeden a to velmi mírně.

zdroj: Anna Šrenková

Diagnostika Cushingova syndromu

Pokud máme podezření na Cushingův syndrom je v prvé řadě potřeba pejska důkladně vyšetřit. Dalším krokem je provedení základních vyšetření:

Krevní obraz: tzv. stresový leukogram (zvýšené bílé krvinky v určitém poměru)

Biochemické parametry: zvýšený enzym alkalická fosfatáza (ALP)

Vyšetření moči: snížená hustota moči.

Ultrazvuk dutiny břišní: zvětšená játra se změněnou strukturou, zvětšená jedna nebo obě nadledvinky

Nadledvinky jsou velmi malý orgán, ležící při ledvině. Jejich normální velikost je pod 1cm. K jejich zobrazení je tedy potřeba kromě zkušeností i dobrý přístroj!

Pokud máme na základě těchto vyšetření stále podezření na Cushingův syndrom, provedou se speciální krevní testy. Tyto testy jsou obecně dva: test s nízkou dávkou dexamethasonu, nebo ACTH stimulační test. Oba tyto testy probíhají stejně: odebere se krev, aplikuje s přípravek, po několika hodinách se opět odebere krev. Cena tohoto vyšetření se pohybuje kolem 1500Kč.

! Je nesmysl dělat přímo tyto testy u pacienta, který např. hodně pije a hodně močí, aniž bychom prvně neprovedli základní vyšetření krve a moči.

Zdroj: Anna Šrenková

Terapie, léčba Cushingova syndromu

  1. Chirurgie: pokud se nádor nachází pouze na jedné nadledvině, je možné jej odstranit. To je samozřejmě nejednoduchá operace. Tato forma, kdy je postižena nadledvina, je však poměrně vzácná. I nádory v mozku se dají v některých zemích chirurgicky odstranit.

 

  1. Léková vaianta: v případě, že pro nás chirurgie nepřipadá v úvahu (nelze operovat, jsou přítomny metastáze, nechceme takto invazivní zákrok), existují léky, které produkci kortisolu tlumí. Jedná se tedy pouze o tlumení příznáků, nikoli o léčbu. Nejpoužívanějším lékem je v dnešní době Vetoryl.

 

Cena léčby Cushingova syndromu

Přípravek Vetoryl je poměrně drahý. Cena se odvíjí od velikosti psa, ale je dobré počítat v průměru s 3000Kč/ měsíc. K tomu je potřeba zohlednit pravidelné kontroly hladiny kortisolu v krvi (ca 500kč).

 

Prognóza

Jaké vyhlídky má pejsek s Cushingovým syndromem léčený Vetorylem? Záleží na tom, jestli se nádor nachází v mozku, nebo na nadledvině, jestli je zhoubný, nebo nezhoubný. V těch lepších případech (centrální, nezhoubný) může vést pejsek kvalitní život i několik let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.