Cushingův syndrom

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co je to Cushingův syndrom?

Cushingův syndrom, neboli hyperadrenokorticismus patří k endokrinním onemocněním (žlázy s hormonální sekrecí) psa stejně jako například cukrovka, nebo snížená funkce štítné žlázy. Dochází k nadměrné tvorbě hormonu kortisolu, který se tvoří v nadledvinkách.

Toto onemocnění nejčastěji postihuje starší psy, u koček je velmi vzácný.

Jaké jsou příčiny vzniku?

  • Centrální Cushing: nádorový proces v části mozku (hypofýza), který vede k nadprodukci hormonu, který stimuluje nadledvinku k vysoké tvorbě kortisolu. Tento typ se nachází u drtivé většiny pacinetů (asi 80%). Tyto nádory jsou často nezhoubné.

 

  • Periferní Cushing: nádorový proces v nadledvince přímo vede k nadměrné produkci kortisolu. Tento typ je méně častý a vyskytuje se spíše u velkých plemen psů. Tyto nádory jsou zhruba v polovině případů zhoubné.

 

  • Iatrogenní Cushing: vzniká při dlouhodobé léčbě kortikoidy (Prednison, merdro).

Příznaky Cushingova syndromu

Časté pití a močení, někdy i inkontinence

Zvýšený apetit, nárůst váhy

Tzv. centripetální obezita, velké břicho, tenké nohy

Zadýchávání se, lenost

Zhoršená kvalita kůže, černé tečky

Ztráta srsti a jejího lesku

U některých zvířat se mohou výrazně projevit všechny příznaky, u jiných třeba jen jeden a to velmi mírně.

zdroj: Anna Šrenková

Diagnostika Cushingova syndromu

Pokud máme podezření na Cushingův syndrom je v prvé řadě potřeba pejska důkladně vyšetřit. Dalším krokem je provedení základních vyšetření:

Krevní obraz: tzv. stresový leukogram (zvýšené bílé krvinky v určitém poměru)

Biochemické parametry: zvýšený enzym alkalická fosfatáza (ALP)

Vyšetření moči: snížená hustota moči.

Ultrazvuk dutiny břišní: zvětšená játra se změněnou strukturou, zvětšená jedna nebo obě nadledvinky

Nadledvinky jsou velmi malý orgán, ležící při ledvině. Jejich normální velikost je pod 1cm. K jejich zobrazení je tedy potřeba kromě zkušeností i dobrý přístroj!

Pokud máme na základě těchto vyšetření stále podezření na Cushingův syndrom, provedou se speciální krevní testy. Tyto testy jsou obecně dva: test s nízkou dávkou dexamethasonu, nebo ACTH stimulační test. Oba tyto testy probíhají stejně: odebere se krev, aplikuje s přípravek, po několika hodinách se opět odebere krev. Cena tohoto vyšetření se pohybuje kolem 1500Kč.

! Je nesmysl dělat přímo tyto testy u pacienta, který např. hodně pije a hodně močí, aniž bychom prvně neprovedli základní vyšetření krve a moči.

Zdroj: Anna Šrenková

Terapie, léčba Cushingova syndromu

  1. Chirurgie: pokud se nádor nachází pouze na jedné nadledvině, je možné jej odstranit. To je samozřejmě nejednoduchá operace. Tato forma, kdy je postižena nadledvina, je však poměrně vzácná. I nádory v mozku se dají v některých zemích chirurgicky odstranit.

 

  1. Léková vaianta: v případě, že pro nás chirurgie nepřipadá v úvahu (nelze operovat, jsou přítomny metastáze, nechceme takto invazivní zákrok), existují léky, které produkci kortisolu tlumí. Jedná se tedy pouze o tlumení příznáků, nikoli o léčbu. Nejpoužívanějším lékem je v dnešní době Vetoryl.

 

Cena léčby Cushingova syndromu

Přípravek Vetoryl je poměrně drahý. Cena se odvíjí od velikosti psa, ale je dobré počítat v průměru s 3000Kč/ měsíc. K tomu je potřeba zohlednit pravidelné kontroly hladiny kortisolu v krvi (ca 500kč).

 

Prognóza

Jaké vyhlídky má pejsek s Cushingovým syndromem léčený Vetorylem? Záleží na tom, jestli se nádor nachází v mozku, nebo na nadledvině, jestli je zhoubný, nebo nezhoubný. V těch lepších případech (centrální, nezhoubný) může vést pejsek kvalitní život i několik let.

7 komentářů: „Cushingův syndrom

  • 28 srpna, 2022 (7:22 pm)
    Trvalý odkaz

    Nikdy nepochopím, proč moje fena Mia spokojený maďarský ohař ,skoro dva roky touto nemoci trpěla .věděla jsem dlouho,že jí něco je,ale veterinář na to přišje jasné el,až když měla příznaky tak markantní,že dělat testy už bylo jen potvrzení.Zemrela zhruba po roku léčbou vetorilem,nedokázala na to dívat a následovalo uspání,vet mi řekl, že jí selhávají orgány .
    Neměla jsem to dělat,vycitam si to ,debata : Kdy ,,
    by mě zajímala u ostatních s nemocným psejckem.
    Moc zdravím se steskem po Mii, Dagmar

    Reagovat
    • 9 září, 2022 (9:18 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den paní Dvorackova,
      to me moc mrzi, u větších pejsků se většinou jedná o periferní formu, která má horší prognózu – dva roky je docela slušná přežitelnost a léčba ji určitě jen prodloužila. Jestli zemřela na tuto nemoc, nebo něco přidruženého, jiného, těžko říci.

      Reagovat
    • 18 října, 2022 (12:10 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, naše fenka Megg (westík) trpí Cushingovým syndromem od devíti let. Aktuálně je ní třináct, tedy léčíme cca něco málo přes čtyři roky. Chodíme na pravidelné krevní odběry co půl roku a dle výsledků se upravuje dávka Vetorilu. Současně se při diagnostice syndomu zjistilo, že má zvětšené srdíčko a museli jsme začít medikovat i tuto diagnózu. Před půl rokem, při předoperačním vyšetření byl zjištěn 4 cm nádor na ledvině, který právě z důvodu věku a celkovému zdraví nelze efektivně řešit. Je mi moc líto, že Váš pejsek odešel tak brzy a za takových okolností, jako je selhání orgánů, ale nemyslím si, že by to bylo léčbou Vetorilem. Když Megg onemocněla, měla jsem strach snažila se načíst veškeré dostupné informace, prognóza nebyla úplně ideální, ale dnes vidím, že pro nás byla léčba zkvalitněním a prodloužením života našeho mazlíka. A jsem vděčná za každý měsíc. Chápu Váš stesk a jen čas tu bolest zmírní. Mějte krásné dny Markéta

      Reagovat
  • 23 ledna, 2023 (4:03 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den,můj pejsek bere od 8 let Vetoryl,teď je mu aktuálně 14 let. Musíme odstranit zubní kamen,tudíž by musel pod narkozu. Je u takhle nemocných pejsků vhodná? Dekuji za odpověď Romana

    Reagovat
    • 26 ledna, 2023 (8:42 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, pokud je stav stabilní, tak proč ne. Obecně vyšší věk není překážkou pro anestezii, naopak špatný stav chrupu může pejska ohrozit na životě i jeho kvalitě. Pro minimalizaci rizik bude nutné udělat předanesteziologická vyšetření a zvolit vhodný typ anestezie – doporučuji přečíst si článek Anestezie.

      Reagovat
  • 18 února, 2024 (9:27 am)
    Trvalý odkaz

    Máme Německého trpasličího pinče (fenka) stará 11 roků! Není kastrována a hárání má tak po devíti měsících! Po minulém hárání začala hodně pít a často čurala! Bříško bylo trochu nadmuté. Hárala r. 2023 v květnu asi 18 dnů, byl od veterináře nasazen Synulox , po týdnu se stav psíka vrátil do normál. stavu! Bez problémů!!! Zároveň lékař zjistil v moč. měchýři ostrý kamínek, po čtyřech měsících operativně vyjmut, stav bez problémů! Další hárání v lednu 2024 (19 dnů). Opět týden po konci hárání nastaly stejné příznaky jako v r. 2023! Pití, čurání, větší bříško! Opět nasazen Synulox, opět po osmi dnech příznaky zmizely, pes čiperný, nečůrá, břicho v pohodě! Mezitím lékař provedl test kvůli nadledvinkám, částečně pozitivní! Není možné, že dojde během hárání ke zvýšené tvorbě kortizoidů, hormonů v nadledvinkách (hárání, zánět moč. cest)? Po týdnu dojde k navrácení do normálního stavu, konec potíží, pes normálně funguje! Je třeba nasazovat lék na léčbu nadledvinek? Jak se účinný lék jmenuje, kolik léčba stojí měsíčně?

    Reagovat
    • 21 února, 2024 (11:02 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den,
      lék se jmenuje Vetoryl, léčba i pro malého pejska se pohybuje kolem 3000 Kč měsíčně, ale určitě jej nemá smysl nasazovat, pokud nemá Cushingův syndrom potvrzený. Testů existuje více, ale předcházet by jim měly: anamnéza (má pes kromě močení i jiné příznaky CS?) sonografické vyšetření nadledvinek, vyšetření moči a krve (zejm hodnota ALP) – pokud je na základě těchto nálezů podezření je na místě vybrat vhodný test – ten je bud negativní nebo pozitvní.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *