Inkontinence: proč se pes/kočka počůrává?

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Jak poznat inkontinenci?

Inkontinencí označujeme ztrátu moči, aniž by si jí bylo zvíře vědomé. Nejčastěji se tak děje v noci, během spánku, kdy majitelé najdou v pelíšku mokrý flíček. Pokud zvíře spává s majiteli, může se stát, že se počůrá do postele. Samotné zvíře může být překvapené, či se dokonce chovat provinile.

Od inkontinence musíme odlišit další symptomy jako časté pití a močení a problémy s močením (bolest, ukapávání, krev v moči). Některá onemocnění však mohou propojovat více těchto symptomů (např. zánět močových cest).

Onemocnění vedoucí k extrémnímu přijmu tekutin a následnému močení mohou také vést k tomu, že se zvíře doma počůrá. Pak se ale jedná o syndrom pu/pd nikoliv inkontinenci.

U štěňat je normální, že čůrají co 2-3 hodiny.

Zdroj: elements.envato.com

Jaké jsou příčiny inkontinence?

  1. Postkastrační inkontinence: setkáváme se s ní u kastrovaných fen větších plemen (většinou nad 20kg). Předpokládá se, že pokles pohlavních hormonů (estrogen, který se tvoří ve vaječnících) vede k oslabení hladkého svalstva močové trubice. Tento druh inkontinence se objevuje cca u 5-10% kastrovaných fen a může se objevit kdykoliv po kastraci (měsíce až roky).

 

  1. Zánět močových cest (cystitis)

 

  1. Neurologická onemocnění: např. v důsledku výhřezu meziobratlové ploténky, fraktura obratlů, Cauda-equina syndrom, dysautonomie, detrusor-uretra-dyssynergie

 

  1. Paradoxní inkontinence v důsledku obstrukce močové trubice: močové kameny, záněty či striktury močové trubice (např. v důsledku opakované katetrizace), nádorová onemocnění, onemocnění prostaty

 

  1. Anatomické změny: ektopický ureter (vrozené chybné vyústění močovodu), další vzácná onemocnění

 

  1. Kognitivní dysfunkce, neboli stařecká inkontinence se může objevit u zvířecích seniorů

 

Diagnostika

Pokud se vaše kočka nebo pes počůrává, rozhodně neotálejte s návštěvou veteriny. I když se jedná o velmi staré zvíře, či kastrovanou fenu, nemůžeme se spolehnout na nejpravděpodobnější variantu, aniž bychom neudělali další vyšetření. Základem je klinické vyšetření a důkladné vyšetření moči. Dle věku, stavu a nálezů se pak může doporučit další diagnostika (vyšetření krve, RTG, ultrazvuk, magnetická rezonance: MRI, CT vyšetření, endoskopické vyšetření).

Ochrnutý pes se počůrává

S čím se poměrně často setkáváme jsou problémy s močením u pacientů ochrnutých na zadní končetiny. Onemocnění, způsobující poškození nervů zodpovědných za pánevní končetiny, často vede k současnému narušení nervů, ovlivňujících vyprazdňování. Pokud je vyprazdňování narušeno, dochází k hromadění moči v močovém měchýři, jeho extrémnímu roztažení a následně poškození jeho stěny.

Stěna močového měchýře je velmi jemná a citlivá. Pro lepší představu můžeme tento stav přirovnat ke kusu látky. Když ji natáhneme do extrémních rozměrů, vlákna popraskají a i po uvolnění tahu a tlaku zůstanou poškozená, neschopna vrátit se do původního stavu a funkce.

K prasknutí močového měchýře dochází výjimečně. Většinou překoná měchýř tlak a odpor svěrače a dojde k tzv. močení z přetlaku. Tento stav může být majitelem často chybně interpretován, jako normální močení. Měchýř už je ale poškozen a i po vyřešení primárních neurologických potíží nemusí nikdy normálně fungovat. Tato zvířata pak často trpí na samovolný únik moči (inkontinenci) a mají vysoké riziko vzniku bakteriálního zánětu močových cest.

Léčba inkontinence

Terapie se liší podle vyvolávající příčiny. Postkastrační inkontinence se dá dobře medikamentózně léčit (Fenylpropanolamin, či Efedrin). V zahraničí již existují i další metody řešení tohoto problému.

Inkontinentní pacienti často trpí na bakteriální záněty močových cest, proto je potřeba dbát na hygienu. Při používání plenek dávejte pozor, aby nedošlo k zapaření kůže

Jak odnaučit staršího psa čůrat doma?

Pokud vám začal váš čtyřnohý senior na stará kolena močit doma, věřte, že to není naschvál. Psi, stejně jako lidé mohou být v pokročilém věku postiženi demencí. Starší psi mohou být zároveň postiženi nějakým onemocněním. V takovém případě vždy nejprve navštivte lékaře a nechte pejska kompletně vyšetřit včetně vyšetření moči. Pokud se žádná vyvolávající příčina nenajde, snažte se vašeho parťáka venčit častěji než doposud. Dále můžete využít inkontinenční plíny pro psy, nebo savé podložky do pelíšku.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *