Falešná březost

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Kdy a jak dlouho fena hárá?

K prvnímu hárání většinou dochází mezi 6.-12. měsícem života feny. U malých plemen je to zpravidla dříve, než u těch větších. Hárání se dostavuje co 6-7 měsíců a na rozdíl od žen trvá celý život (feny nejdou nikdy do přechodu). Některé feny mohou hárat i 3x roka (malá plemena), jiné klidně jenom jednou. Hárání trvá 2-3 týdny. Podrobnosti o pohlavním cyklu fen naleznete v článku: Pohlavní cyklus fen, gravidita a porod fen.

Jak poznat, že fena hárá?

Změny pozorujeme zejména na vulvě, která je oteklá a celkově zvětšená a objevuje se tmavě červený až hnědý výtok z pochvy. Často si můžeme všimnout i změn chování jako je nervozita, snížený apetit, olizování vulvy a časté močení. Již od začátku hárání jsou feny atraktivní pro psy, nicméně ke svolnosti k páření dochází až kolem 10. dne.

Co je falešná březost a kdy se s ní setkáváme?

Celý pohlavní cyklus feny včetně hárání je řízen hormony. V některých případech dojde po říji k velmi rychlým hormonálním změnám (náhlý pokles progesteronu a vzrůst prolaktinu), což vede k tomu, že si tělo feny myslí, že došlo k porodu a připravuje se na starostlivost o potomky.  K falešné březosti, neboli pseudograviditě, může dojít bez ohledu na to, jestli fena měla styk, nebo ne. S falešnou březostí se setkáváme 4-8 týden po hárání.

Pokud pozorujete v období 4-8 týdne změny v chování feny zvažte vždy následující možnosti: gravidita, falešná březost, zánět dělohy.

Zdroj: elements.envato.com

Jaké jsou projevy falešné březosti?

V mírných případech si majitel falešné březosti nemusí ani všimnout. V jiných jsou projevy markantní. Obvykle pozorujeme únavu, nervozitu, ztrátu zájmu o okolí, vyhledávání přítomnosti majitele, nezájem o krmivo nebo naopak žravost, oteklou mléčnou žlázou, sekrece mléka, výstavba pelechu: hrabání, nošení dek, případně zvětšení břicha. Některé feny si zamění svoje imaginární mláďata s hračkami, o které se pak starají, případně i agresivně brání před ostatními.

Jak dlouho trvá falešná březost?

Trvání falešné březosti u fen je velice individuální, ale u většiny fen je potřeba počítat s délkou 2-8 týdnů.

Diagnostika pseudogravidity

Žádný spolehlivý test na diagnostiku falešné březosti není. Cílem je zjistit celkový stav fenky a případně vyloučit opravdovou graviditu, případně zánět dělohy. K tomu se používá ultrazvuk. V případě, že již došlo k nakrytí jsme schopni již od 25. dne vidět plody. Zánět dělohy se projeví jak na ultrazvuku, tak ve většině případů i na krevním vyšetření. Pokud se vyloučí jiné příčiny a příznaky odpovídají, můžeme vyslovit diagnózu pseudogravidita.

V případě nechtěného nakrytí doporučuji přejít na článek: Nežádoucí nakrytí feny, co těď.

Jaká je léčba falešné březosti?

Cílem je fenu v chování nepodporovat, a naopak ji přivést na jiné myšlenky. Seberte jí hračky, zabraňte přípravě pelechu a rozhodně nestimulujte mléčnou žlázu- nesahejte na ni, tím jen přispějete k tvorbě více mléka. Pokud je fena více žravá, snižte příjem krmiva. Důležité je fenu zaměstnat. Vezměte ji na procházku, cvičte ji, trénujte povely. Ve vážných případech lze použít lék pro zastavení tvorby mléka. Nicméně se jedná o antihormonální léčbu, u které jsou popisované nežádoucí účinky (zvracení, pokles krevního tlaku).

Zdroj: elements.envato.com

Některé feny trpí na opakující se pseudogravidity, což je náročné jak pro ně, tak i pro majitele. Trvalým a efektivním řešením je provedení kastrace. K té by mělo dojít ideálně v klidové fázi pohlavního cyklu. Během kastrace se odstraní vaječníky a dojde k poklesu progesteronu a následnému nárůstu prolaktinu- falešná březost se může objevit i po kastraci. Jaké jsou možnosti kastrace fen vám v článku Kastrace feny: laparoskopie vs. klasická chirurgie popisuje MVDr. Martin Kuncl.

Jaká jsou rizika psuedogravidity?

Falešná gravidita fenu na životě neohrožuje. Pokud se ale vícekrát opakuje, může přispět k rozvoji následujících onemocnění: nádory mléčné žlázy, záněty mléčné žlázy, změny na děloze, cysty na vaječnících. Tato onemocnění se mohou vyskytovat i bez předchozí falešné březosti.

Falešná březost homeopatika

Použití homeopatik je obecně velmi kontroverzně diskutované téma. Při falešné březosti na ně však někteří chovatelé nedají dopustit. Především se jedná o volně prodejné, finančně dostupné přípravky. Mezi často používaná patří Pulsatilla CH15  a Lac Caninum 30CH.

Homeopatika proti falešné březosti lze použít k pomoci při jejím překonáním,  poté je ovšem doporučeno fenu vykastrovat a předejít tak dalším opakujícím se potížím. Žádný lék proti falešné březosti totiž neexistuje.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *