Nádory mléčné žlázy
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Co jsou nádory mléčné žlázy a kdy se objevují?
Tumory mléčné žlázy patří u fen k nejčastějším nádorovým procesům. Stejně jako u většiny rakovinných onemocnění nevíme přesně, proč vznikají, ale víme, že důležitou roli zde hrají pohlavní hormony (tvořeny ve vaječnících). U fen, které jsou kastrovány před prvním háráním se riziko vzniku nádorů mléčné žlázy zcela minimalizuje.
Kastrace po prvním hárání riziko snižuje a kastrace provedená po 2-3 roce života už na vznik nádorů mléčné žlázy nemá vliv. Tento fakt je častým argumentem PRO kastraci feny. Ke vzniku mohou přispívat různé hormonální preparáty (na bázi hormonální antikoncepce). Dalším diskutovaným predispozičním faktorem je obezita.
Toto onemocnění postihuje, jako většina nádorových onemocnění, především starší feny (průměrný věk 9 let). Nádory na mléčné žláze můžeme rozdělit na nezhoubné (benigní) a zhoubné (maligní).
Zhruba 50% nádorů jsou nezhoubné (benigní), druhá polovina je potom zhoubná (maligní).
Nádory mléčné žlázy u kočky
Jsou oproti psům velmi vzácné. Dalším významným rozdílem je, že drtivá většina nádorů mléčné žlázy u koček jsou zhoubné (maligní).
Jak poznat nádor mléčné žlázy?
Stejně jako u žen je potřeba mléčnou žlázu starších fen pravidelně kontrolovat. Tato kontrola prohmatáním mléčné žlázy by se měla konat alespoň 1x za rok při očkování. Majitelé fenek mohou mléčnou žlázu prosahat sami doma.
Často se stává, že malé bouličky jsou lehce přehlédnuty a všimneme si jich náhodou při hlazení fenky na bříšku. Nádorky mohou být různě velké- jako zrnko rýže, ale mohou nabývat gigantických rozměrů až dojde k jejich prasknutí a krvácení.
Majitelé fenek mohou mléčnou žlázu pravidelně kontrolovat sami doma
Diagnostika
I na mléčné žláze se mohou nacházet nádory kůže, které s mléčnou žlázou vůbec nesouvisí: například tuková boulička (lipom), nebo mastocytom.
Pokud fence objevíte vy, nebo veterinář při rutinním kontrolním vyšetření bouličku na mléčné žláze je na místě ji odstranit.
Na rozdíl od ostatních kožních tumorů není v tomto případě indikováno cytologické vyšetření před chirurgickým odstraněním. Důvodem je, že se často jedná o smíšené nádory, u kterých není možné s jistotou rozeznat, jestli jsou zhoubné, nebo nezhoubné. Navíc i nezhoubné nádory se mohou změnit na zhoubné.
Léčba, terapie
Terapií volby je chirurgické odstranění, a to i u velmi malých nádorech. I drobný útvar o velikosti hrášku může být zhoubný a může teoreticky metastazovat (šířit se v těle do dalších orgánů).
Není pravidlo, že malý nádor je nezhoubný. Pozorování a čekání se nemusí vyplatit. I velmi malé tumory mohou být velmi agresivní a mohou metastazovat. Většina zhoubných nádorů mléčné žlázy naštěstí nemetastazuje. Čím déle jej však ponecháme, tím vyšší riziko metastáz je.
Před samotným odstraněním je vždy proveden rentgen hrudníku pro kontrolu plic- sem totiž nádory mléčné žlázy metastazují. Současně provádíme ultrazvuk břišní dutiny pro kontrolu dalších možných metastáz – výskyt zejména v mízních uzlinách pod močovým měchýřem a játrech. Vyšetření krví je součást vyšetření před samotnou anestezií. Dle rozsahu je odstraněn pouze útvar, struk s útvarem, více struků, případně i celá mléčná lišta.
Po odstranění útvaru by měl být VŽDY zaslán na histologické vyšetření, které nám řekne, zda – li se jednalo o zhoubný nebo nezhoubný nádor.
Cena operace mléčné žlázy
S kompletním předoperačním vyšetřením (vyšetření krve, rentgen hrudníku, ultrazvuk břicha a histologické vyšetření) vyjde klidně na 20 tisíc korun. Často bývá doporučena i současná kastrace feny, zejména jako prevence možného zánětu dělohy (pyometry).
Pokud už jsou přítomny metastáze, je chirurgické řešení na zváženou. Další možnost představuje chemoterapie, která může dobu přežití o nějaký čas prodloužit, nicméně o vyléčení se bohužel mluvit nedá.