Nemoci starých psů, s čím se potýkají zvířecí senioři?

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Odkdy je můj pes vlastně starý?

Obecně se pes považuje za seniora po uplynutí 2/3 života. U malých plemen to bývá zhruba od 8-mi let života, u velkých plemen od 6-ti let. Vždy je to ale velmi individuální. Roli může hrát plemeno – obecně se některá dožívají déle. Důležitá je také strava, pohybová aktivita, prostředí a veterinární péče. Kdybychom si to chtěli více přiblížit, můžeme 1 rok psa počítat jako 7 lidských. Ale tento výsledek je pro nás pouze orientační. Se zvyšujícím věkem se zvyšuje četnost některých onemocnění.

Onemocnění srdce

Nejčastěji se u starších psů vyskytuje myxomatózní onemocnění mitrální chlopně (MMVD). Jde o poruchu chlopně mezi levou předsíní a levou komorou. Chlopeň správně netěsní a krev se proto při stahu srdce vrací do předsíně. Do levé předsíně normálně přitéká okysličená krev z plic, dochází tedy k objemovému přetížení předsíně a následně celého srdce. Kvůli tomu se rozvíjí typické klinické příznaky: kašel (hlavně v noci), zrychlené a ztížené dýchání, horší zvládání zátěže. Jedinou účinnou prevencí je pravidelné vyšetření srdce veterinářem. Ten může onemocnění odhalit ještě před vznikem klinických příznaků a začít ho včas léčit.

Chronické onemocnění ledvin

Chronické onemocnění ledvin (CKD) je déletrvající postižení spojené s nevratným poškozením jejich funkce. U psa s tímto onemocněním můžeme pozorovat zvýšené pití a močení, eroze v dutině ústní, zvracení. Výrazné bývá hubnutí a anorexie. Protože mají ledviny velkou rezervní kapacitu, klinické příznaky se projeví až při poškození 75% tkáně. Určitou prevencí je pravidelné vyšetření krve a moči alespoň jedenkrát ročně. Z té může veterinář zjistit, jestli ledviny pracují tak jak mají.

Zdroj: elements.envato.com

 

Zánět dělohy

Hnisavý zánět dělohy neboli pyometra je velice závažné onemocnění. Typicky se vyskytuje u starších nekastrovaných fen po hárání, kdy dochází ke změnám hladiny hormonů. Dojde k nahromadění sekretů v děloze a následnému pomnožení bakterií, které způsobí často velmi akutní stav svými toxiny. Fenky jsou netečné, spavé, hodně pijí a močí, olizují si okolí vulvy, méně žerou, mohou zvracet a mít průjem. Pokud zaznamenáme nějaké příznaky u feny po hárání, mělo by se to u veterináře vždy prověřit sonografickým vyšetřením. Když se diagnóza potvrdí, většinou se musí děloha s obsahem chirurgicky odstranit. Prevence je včasná kastrace u fen, které nechceme v budoucnu připustit. U chovných samic je vhodné v rámci prevence vědět kdy a jak fena hárá a sledovat jak se po něm chová.

Zvětšení prostaty

Benigní hyperplazie prostaty neboli zvětšená prostata, je problém vyskytující se u starších nekastrovaných samců. Je způsobena zejména samčím pohlavním hormonem, který způsobí zmnožení buněk prostaty, a tím její celkové zvětšení. Jako důsledek může mít pes problém s kálením (dochází i ke změně tvaru trusu), můžeme pozorovat krev v moči (hematurie), bolest břicha a neochotu k pohybu. Jako prevence se dá doporučit alespoň 1x ročně rektální vyšetření prostaty, případně sonografické vyšetření. Nejúčinnější prevencí je ale opět kastrace.

Nádor mléčné žlázy, neoplasie

Se vzrůstajícím věkem psů roste i četnost výskytu nádorových onemocnění. Doporučuje se u starších fen pravidelné prohmatávání mléčné žlázy. Pokud najdete nějakou bulku (nejen na mléčné žláze) určitě si to zaslouží návštěvu veterináře. Odeberou se potřebné vzorky a veterinář určí, jestli je potřeba zasahovat nebo ne.

Zubní kámen

Zubní kámen je velice nepříjemný a potenciálně nebezpečný. Přirozeně se na zubech tvoří plak, který se po nějaké době přemění na zubní kámen. Tento problém má velice jednoduché řešení, stačí pravidelně psovi čistit zuby. Jak na to se dočtete v článku: Základy péče o chrup psa.

Zdroj: elements.envato.com

Diabetes mellitus

Cukrovka neboli diabetes mellitus, je onemocnění způsobené nedostatkem hormonu insulinu. Tento hormon se stará o ukládání glukózy do buněk. Glukóza je cukr, který je využíván jako zdroj energie. Pokud je málo insulinu, cukr zůstává v krvi a v buňkách je ho nedostatek. Důsledkem je vylučování glukózy močí, ta na sebe váže vodu a pes proto více močí a pije. Tělo se snaží získat energii jinak, proto dochází ke zvýšenému rozkladu tuků v játrech, a tím může dojít k jejich poškození. Dalšími příznaky mohou být slabost, zvracení, ztráta hmotnosti. Prevencí je včasná a správná diagnostika veterinářem.

Cushingův syndrom = Hyperadrenokorticismus

Toto onemocnění častěji najdeme u starších fen, ale může se vyskytovat i u psů. Při tomto onemocnění dochází z různých důvodů ke zvýšené produkci hormonu kortizolu v nadledvinách. Mezi klinické příznaky patří zvýšený příjem tekutin, zvýšená produkce moči a zvětšené břicho. Snižuje se množství svalové hmoty a dochází k vypadávání srsti. Pro toto onemocnění je důležitá včasná diagnostika, aby se mohlo začít co nejdříve léčit.

Shrnutí

Pro úspěšné stárnutí a zajištění spokojeného života bez onemocnění je nejdůležitější prevence. Některou můžeme zajistit sami (péče o zuby) a s některou nám musí pomoci veterinární lékař. Ideálním řešením je preventivní prohlídka 1x ročně při vakcinaci. Zde má veterinář možnost posoudit celkový zdravotní stav psa, poslechnout si srdce a včas diagnostikovat zmiňovaná onemocnění. Pokud chceme mít jistotu, je na místě nechávat staršímu psovi 1x ročně vyšetřit krev a moč. Velmi důležitá je pravidelná vakcinace a odčervení, a to i u psů seniorů.

4 komentáře: „Nemoci starých psů, s čím se potýkají zvířecí senioři?

  • 8 ledna, 2022 (7:26 pm)
    Trvalý odkaz

    Zdravím, naš pes m
    Zdravím, naš pes k(9 ročný oriešok) má perinealnu herniu asi pol roka. Minulý rok mu odstránili 7 zubov. Po tomto zákroku nejedol 2 týždne a bol apatický. Veterinár zistil problém s pankreasom a obličkami.Nariadil pankreatickú a obličkovú diétu. Pri diagnostikovaní hernie neodporúčal operaciu, nakoľko, by mu anestéza mohla uškodiť. Psíka kŕmime
    vareným kuracím mäsom, cestovinou, mrkvou a do každého jedla dostáva psylium, aby sme mu uľahčili vyprázdňovanie. Psík sa vyprázdňuje po troške, ale občas sa stane , že sa mu podarí vytlačiť naraz aj veľa. Len po tom zvykol vracať a vyzerá tak ako keby ho niečo bolelo. Chcela by som vedieť ako dlho môže psík bez operácie žiť, či máte skúsenosť s takýmto prípadom. A môže hernia prasknúť? Psíka videl aj ďalší veterinára, ktorý tiež súhlasil s tým, že kým sa vie vyprázdniť, tak neoperovať.
    Za odpoveď ďakujem.

    Reagovat
    • 12 ledna, 2022 (9:38 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, nejčastější příčinou této kýly je u nekastrovaných samců zvětšená prostata. Z tohoto důvodu se standardně doporučuje spojit samotnou operaci kýly s kastrací (po kastraci se prostata zmenší). Při neřešení stavu může v kýle uskřinout např. močový měchýř, střevo nebo prostata – což může vést k vážným problémům – takže operace rozhodně ANO. Jak je na tom stav pejska a jaké riziko pro něj představuje anestezie nejsem schopna posoudit. Doporučila bych celkový stav konzultovat na specializovaném pracoviště, kde je přítomen i anesteziolog, který rizika vyhodnotí.

      Reagovat
  • 27 května, 2023 (11:32 am)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den. Prosím vás já mám fenku yorkšírku které je 14r. Poslední měsíc strašně kašlala a dostala antibiotika. Kašel přestal na 1týden. Včera po spánku odpoledne dostala strašný záchvat kašle,nemohla dýchat a celé tělo měla v křečí. Hned jsem s ní šla k veterinářce. Udělala jí rentgen srdce a plic. Srdce má zvětšené a má tam vodu a má hodně vody na plicích. Dostala prášky na srdce a na odvodnění. Doktorka mi řekla že je to vážné a za 4dny máme jít na kontrolu. Zajímá mě další vývoj zdraví a jestli nemá bolesti??? Může i zemřít??? stále brečím protože ji nechci stratit.děkuji za jakoukoliv odpověď!!!

    Reagovat
    • 28 května, 2023 (8:23 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, kašel může mít celou řadu příčin (viz článek Kašel). Pokud se předpokládá onemocnění srdce, je na místě návštěva kardiologa a ultrazvuk srdíčka. Kašel, resp. dušnost je stav, který rozhodně může psa ohrozit na životě. Pokud se vám stav nezdá, je možné vyhledat i přes víkend či v noci pohotovostní pracoviště, které má k dispozici diagnostické přístroje i kyslíkový box.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *