Zubní kámen u psa

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Zuby zvířat, stejně jako ostatní orgány, jsou tvořené živou tkání, a proto také potřebují vhodnou péči, aby byly zdravé. Bohužel dost často si lidé nevšimnou problémů v dutině ústní a navštíví veterináře, až když jim začne vadit zápach z tlamičky jejich mazlíčka, nebo problém už je tak závažný, že způsobí takovou  bolest, že se zvíře nemůže ani najíst. Naštěstí tomu můžeme předejít pomoci jednoduché základní zubní hygieny.

Co musíme vědět o zubech psů a koček?

Psy a kočky stejně jako člověk mají dvě sady zubů: mléčnou (28 zubů u psů a 26 u koček) a trvalou (42 zubů u psů a 30 u koček). Úplná výměna by měla proběhnout do sedmi měsíců. Každý zub má tři základní části -korunka (část která je nad dásní a můžeme ji vidět), krček (přechodná část) a kořen (část která je zanořená v dásní a u zdravého zubu vidět není). Povrch zubu je pokryt pevnou sklovinou, která chrání zub vůči poškození.

Často se na zubech vytváří světle žlutá až hnědá vrstva, které se jinak říká zubní plak. Je důležité vědět, že to je optimální místo pro množení bakterii a pokud není odstraněn včas, tak muže dojít k jeho mineralizaci a vytvoření zubního kamene. Tvrdé nálepy už nejsou tak jednoduše odstranitelné. Jejich dlouhodobý výskyt muže vést k rozvoji dalších problémů, jako například zánět dásně a bolest, což vede k nechutenství a ztrátě na váze. Výskyt plaku a následně riziko vzniku kamene můžeme omezit pomocí několika jednoduchých kroků.

Zdroj: elements.envato.com

Čištění zubů psa i kočky

Je to časově nenáročná procedura. Ke které není potřeba speciální školení ani drahé vybavení. Stačí jen obyčejný měkký kartáček a 10 minut času. Na menší plemena a kočky lze využít menší kartáčky nebo kartáčky pro děti. Na místě je i použití zubní plasty, určené pro zvířata (např. enzymatická, která se dá sehnat v obyčejných obchodech s potřeby pro zvířata).

Nepoužívejte zubní pasty určené pro lidi. Můžou obsahovat látky potenciálně toxické pro zvířata a také mít pro zvíře odpuzující zápach.

Důležité body a pomůcky

  • Pro dosazení nejlepšího výsledku se doporučuje čistit zuby každý den
  • Čistit pořádně: nezapomenout na vnitřní stranu zubů a na stoličky, které jsou schované vzadu za tváří
  • Netlačit moc, pravidlo čím více, tím lépe tady neplatí
  • Proces se dá zpříjemnit použitím speciální ochucené zubní pasty pro zvířata. Takové čištění zubů bude mazlíčkovi i chutnat. Zvíře to bude brát spíš jako hru na kterou se bude těšit
  • Zkuste co nejméně stresovat zvíře (zvláštně kočky!). Když to nejde, tak zkusit změnit přístup, využít pomůcky které budou zvíře lákat. Rozhodně není vhodné používat nadměrnou sílu, aby čištění zubu nezpůsobilo vám a zvířeti bolest, trápení a zranění. Popřípadě se poraďte s veterinářem který muže doporučit jiné prostředky na udržení zubní hygieny.
  • Je vhodné zvíře naučit na čištění zubů od mladého věku. Stáří není výmluvou, je lepší začít později, než nikdy.
  • Zkusit během procesu čištění kontrolovat i celkový stav chrupu a dutiny ústní za účelem objevit případné poškození, zlomeniny a změny barvy zubů, což muže poukazovat na aktivně probíhající patologický proces, který bude třeba konzultovat s odborníkem, stomatologem.

Neodstraňujte zubní kámen sami doma, či v salonech pomoci příručních pomůcek. Neodborné ošetření může způsobit ještě větší potíže, jako poškození skloviny zubu, zlomeninu, poranění dásní, a hlavně bolest pro zvíře samotné.

Zdroj: elements.envato.com

Co dělat, když má zvíře zubní kámen?

Rozhodně se nejprve objednat k veterináři na konzultaci stavu. Ten jej zhodnotí, a případně referuje na pracoviště, kde mají speciálnější potřebné vybavené na konkrétní ošetření. Při vážném postižení zubů, muže dojít i k nutnosti extrakcí – vytržení zubu. Odstranění zubního kamene probíhá manuálně, nebo pomocí ultrazvuku, vždy v celkové anestezii. Tuhle proceduru provádí jen veterinární lékař s použitím vhodných materiálů a ve vhodném prostředí, což je ambulance. Také je důležité si pamatovat, že věk sám o sobě není důvodem k zanedbávání zubních potíží. Proto po konzultaci s veterinářem, důkladném vyšetření zdravotního stavu a zvolení vhodných léčiv a anestetik, mohou i čtyřnozí senioři  podstoupit ošetření zubů.

Je důležité si pamatovat, že samotné čištění ultrazvukem nezajistí čistotu zubů do konce života. Pro udržení efektu musí být zajištěna běžná zubní péče (např. čištění zubů kartáčkem) v domácích podmínkách.

 

V dnešní době na trhu existuje nekonečné množství dalších prostředku na udržení zubní hygieny (gely, speciální kapky do vody atd). Většinou se jedná pouze o doplňky k udržení základní hygieny a nefungují samostatně, bez čištění zubů. Před použitím takových prostředku je vhodná konzultace s veterinářem.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *