Množírny z pohledu zákona

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

V tomto článku se více zaměříme na část zákona na ochranu zvířat proti týrání, která se týká chovu psů a koček. Co všechno najdeme v tomto zákoně, co se považuje za týrání, a co je dle tohoto zákona zakázáno si můžete přečíst v článku zde.  Nebudu zde uvádět přesné znění, ani definice, proto pokud byste si chtěli zákon přečíst podrobně, můžete například zde. Tento článek bude věnován především paragrafu 7a.

Množírna

Pojem, který se v dnešní době neustále opakuje, ale co to vlastně je? Nemusí to být jen špinavý dvůr, kde je v kotcích zavřených několik fenek, které rodí štěňata jak na běžícím páse. Takto nám to často prezentují média. Ale v tomto zákoně je množírna definována jako jakékoliv zařízení (i byt), kde dochází k chovu a rozmnožování psů a koček v nevhodných podmínkách, které jim způsobují utrpení. Dále pokud jsou chovaní ve větším počtu, který jim neumožní naplnění jejich fyziologických, biologických a etologických potřeb. Množírna je to i přesto, že hlavním cílem chovatele není zvířata množit a získávat tak zisk. Takže dle tohoto zákona sem spadá i poměrně častý případ, kdy má většinou stará paní v bytě 1+1 klidně i 15 koček. Množírny jsou tímto zákonem samozřejmě zakázané.

Zdroj: elements.envato.com

Povinnosti některých chovatelů

Chovatelé musí vést evidenci o prodaných a darovaných štěňatech. Tento evidenční list musí být vyplněný nejpozději 7 dní po narození štěňat. Do 7 dní po čipování, musí být číslo čipu vyplněno v evidenčním listu. Dále chovatelé musí poskytnout novému chovateli informace o krmení a popis péče o štěně, dále mají povinnost vydat novému chovateli kopii evidenčního listu vrhu štěňat nebo obdobný dokument. Tento dokument by měl obsahovat údaje o chovateli, místo chovu, informace o matce, informace o štěňatech a o očkování a odčervení.

Tyto povinnosti mají chovatelské kluby a jejich členové, chovatelské stanice, chovatelé a jiné osoby, které se zabývají chovem zvířat za účelem zisku, nebo chovatelé, kteří mají 3 a více fen psa. Jinými slovy, neplatí to pouze pokud máte 1-2 fenky. Takže pokud se vám fenka zaběhne, za 2 měsíce vám porodí štěňata a vy je budete za další 2 někomu dávat, tyto povinnosti se na vás nevztahují.

Zdroj: elements.envato.com

Povinnosti všech chovatelů psů

Tyto podmínky, vychází z fyziologie feny, musí je tedy dodržovat všichni chovatelé, kterým se narodí štěňata.

1) Fena kojí pouze tolik štěňat, kolik zvládne, dle její kondice. Pokud se tedy stane, že se narodí velký vrh, chovatel je povinen zajistit náhradní výživu štěňatům tak, aby prospívaly štěňata i fena.

2) Fena může mít maximálně 3 vrhy za 24 měsíců.

3) Minimální věk pro odběr štěňat od feny je 50 dnů.

 

Povinnosti všech chovatelů koček

Podmínky jsou obdobné těm, které platí pro feny.

1) Kočka kojí pouze tolik koťat, kolik zvládne, dle její kondice.

2) Kočka může mít maximálně 3 vrhy za 24 měsíců.

3)  Minimální věk pro odběr koťat od kočky je 84 dnů.

 

Fena i kočka mohou mít maximálně 3 vrhy za 24 měsíců. Minimální věk pro odběr štěňat od feny je 50 dnů, koťat od kočeky 84 dnů.

Zdroj: elements.envato.com

Vyhláška č. 21/2013 Sb

Další povinnosti pro chovatele jsou stanoveny prováděcím právním předpisem, což je Vyhláška č. 21/2013 Sb o stanovení podmínek při chovu psů a koček. Zde je uvedeno, od kdy do kdy může mít fena a kočka mláďata.

1) Fena malého plemeno do 50 cm v kohoutku od ukončeného 14 měsíce věku do ukončeného 8 roku věku

2) Fena velkého plemene nad 50 cm v kohoutku od ukončeného sedmnáctého měsíce věku do ukončeného 8 roku věku.

3) Kočky od ukončeného 1 roku věku do ukončeného 9  roku věku.

Jak u feny, tak u kočky, lze překročit stanovený rok (u feny 8 a u kočky 9), pokud veterinární lékař po prohlídce zjistí, že březost nebude spojena s nadměrnými riziky.

Jak pomoci v boji proti množírnám?

Nejúčinnější pomoc proti množírnám je nepodporovat je, proto na závěr pár rad, na co si dát pozor při koupi štěněte. Většina poctivých chovatelů se nesnaží mládě jen udat, ale chtějí, aby se mělo v novém domově dobře. Je proto běžné, že vás budu chtít vidět alespoň jednou před tím, než vám štěně/kotě prodají. Budou se vás ptát na různé otázky, od toho kde bydlíte (byt, dům, zahrada), přes to jak jste aktivní, až po to, co od pejska očekáváte. Chovatelé se tak snaží zjistit, jestli jste si vybrali to nejvhodnější plemeno právě pro vás. Sami tak máte možnost vidět, v jakém prostředí jsou štěňata s matku chovaní. Pokud po vás chovatel nebude chtít návštěvu, nebude se velice ptát co se psem/kočkou zamýšlíte, už by to měl být pro vás varovný signál. Stejně tak, pokud vám bude chtít předat štěně/kotě někde na benzínce, venku atd. V takovýchto případech požadujte předání v místě chovu, pokud se vám cokoliv nebude zdát, zvíře si od tohoto chovatele nekupujte!

Zdroj: elements.envato.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *