Kašel

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co je to kašel?

Stejně jako nás, asi každé zvíře potrápí občas kašel. Kašel je obranný mechanismus, sloužící k odstranění dráždivých látek z dýchacích cest. Často se jedná o jednorázovou neškodnou záležitost. Opakovaný a dlouhotrvající kašel však může poukazovat na velmi vážná onemocnění nejen plic.

Kašel je pouze příznak nějakého onemocnění a může mít stejně jako jiné symptomy spoustu vyvolávajících příčin.

Od kašle je potřeba rozlišit tzv. zpětné kýchání.

Kdy jít s kašlem k veterináři?

Pokud zvíře kašle více dní i při dobrém klinickém stavu, pokud vykašlává krev, pokud se dusí, pokud má namodralé sliznice, pokud je kašel tak urputný, že nemůže spát, pokud má narušený celkový stav, tzn. je apatický, nechce žrát, má zvýšenou teplotu.

Jaké jsou příčiny kašle?

Příčiny kašle můžeme rozdělit pro zjednodušení a lepší pochopení do 2 skupin:

Zdroj: Anna Šrenková
  1. Zánětlivá onemocnění

Záněty mohou být neinfekční, nebo infekční, které jsou vyvolány infekčními původci.

Mezi infekční původce patří viry (např. psincový kašel), parazité (zejména plicní červi), méně často bakterie.

Bakteriální zánět plic ( hovorově zápal plic) nejčastěji vzniká vdechnutím zvratků u pacientů s onemocněním jícnu a při zvracení. Vdechnutí cizího materiálu (např. kus trávy, osina) může také vést k rozvoji zápalu plic. Primární bakteriální pneumonie jsou u psů a koček méně časté. V zahraničí se objevují i plísňová onemocnění dolních dýchacích cest.

Mezi zánětlivé neinfekční příčiny kašle patří například u koček astma, fibróza plic, chronická bronchitida, či eosinofilní bronchopneumopathie (obdoba astmatu u koček).

  1. Nezánětlivá onemocnění

Především u starších pacientů se setkáváme s nádorovými procesy. Nádory mohou vycházet přímo z plicní tkáně, ale častěji se jedná o metastáze. Vzhledem k tomu, že v plicích probíhá okysličení krve, dochází tu k filtraci velkého množství krve. Zhoubné nádory kdekoliv v těle mají schopnost metastazovat, tedy šířit se krví do dalších orgánů, zejména do plic.

Rentgen hrudníku s vícečetnými metastázami v plicích. (metastazující zhoubný nádor mléčné žlázy. Zdroj: Anna. Šrenková

Onemocnění srdce se také může projevovat kašlem. To je způsobeno buď útlakem průdušek zvětšeným srdcem, nebo v důsledku selhání jeho funkce, hromaděním tekutiny v plicích (tento stav se označuje jako plicní edém, hovorově také ,,voda na plicích“).

Mezi další nezánětlivá onemocnění vedoucí ke kašli patří především vdechnutá cizí tělesa, krvácení do plic, kolaps trachey (zúžení průdušnice), dráždivé látky, prach a hypoplazie průdušnice (zejména u brachycefalických plemen).

Na co se zaměřit, když zvíře kašle?

Pro určení vyvolávající příčiny lékaře bude především zajímat:

 jak dlouho už zvíře kašle? (je to akutní/chronický proces)

 jedná se o hlasitý, nebo tichý kašel? hlasitý kašel je charakteristický pro onemocnění horních dýchacích cest, např. psincový kašel, tracheální kolaps, naopak tichý kašel je typický pro onemocnění plic, např. v důsledku onemocnění srdce

Kašle zvíře pří zátěži, nebo v klidu? Pro zúženou průdušnici je typické, že pes kašle při aktivitě, vzrušení a stresu. Naopak psi s nemocným srdcem kašlou spíše v klidu i během spánku.

Je kašel suchý, dráždivý, nebo vlhký s výhozem?

Jaká vyšetření děláme u pacientů, které trápí kašel?

Ani po zodpovězení všech těchto otázek nejsme většinou schopni určit příčinu. Abychom se jí blíže přiblížili, doporučujeme další diagnostiku (tedy vyšetření). Základem je samozřejmě celkové klinické vyšetření.

Rentgen hrudníku: zobrazí nám srdeční siluetu, průdušnici a jsme schopni posoudit plicní parenchym.

Vyšetření krve: především pro kontrolu zánětlivých markerů (bíle krvinky=leukocyty, CRP= C-reaktivní protein).

Pokud je na RTG snímku zjištěno zvětšené srdce, doporučujeme kardiologické vyšetření, tzv. echokardiografii, tedy sonografické vyšetření srdce, kde jsme schopni zjistit přesnou změněnou část (zhodnocení velikosti komor, předsíní, funkce chlopní a tok krve) a rozhodnout, v jakém stádiu se srdeční onemocnění nachází.

Pouze rentgen je pro diagnostiku srdečního onemocnění nedostačující.

Pokud po těchto základních vyšetření stále nemáme jasnou diagnózu, jsou v záloze další vyšetření:

CT vyšetření: zobrazovací diagnostika, která nám dá lepší obrázky plic, než rentgen. Zároveň nám umožní posouzení i mízních uzlin a dalších struktur. Využívá se především při nádorových procesech, či k diagnostice cizích těles.

Endoskopické vyšetření: zobrazovací metoda, kdy hadičkou opatřenou na konci kamerou vpravíme do dýchacích cest, jsme tak schopni odstranit případná vdechnutá tělesa v průdušnici (nikoliv z plic), posoudit tvar průdušnice a průdušek a především odběru vzorků, tzv. BAL. Bronchoalveolární laváž spočívá v pravení sterilního roztoku do průdušek a jeho zpětné nasátí. Tato tekutina je následně vyšetřena na přítomnost baktérií, nádorových a zánětlivých buněk. Takto například můžeme diagnostikovat tracheální, či bronchiální kolaps, astma, bronchitis, parazitární onemocnění.

Onemocnění srdce je u koček málokdy provázeno kašlem.

Časté dotazy a omyly:

Je veterinář schopen diagnostikovat psincový kašel bez speciálních vyšetření? Ano. Na základě anamnézy a klinického vyšetření lze tuto diagnózu (jako asi jedinou) stanovit. Speciální testy na toto onemocnění nejsou. Vzhledem k tomu, že postihuje horní cesty dýchací, rentgen plic bude beze změn.

Je správný postup dát psovi s kašlem antibiotika bez jakýchkoliv vyšetření? Ne. Když se podíváte výše, zjistíte, že primární bakteriální onemocnění dýchacích cest jsou vzácné. A antibiotika jsou léky proti baktériím. Pokud už zvíře opravdu zápal plic má, je efektivnější jej hospitalizovat a antibiotika podávat přímo do žíly. Takoví pacienti jsou současně často i dušní, mají horečku a vyžadují intenzivní péči včetně kyslíku.

Když má pes akutní kašel, mohu mu podat jitrocelový sirup? Ano, pokud je jinak celkový stav zvířete nenarušen, lze vyzkoušet nejprve klid a jitrocelový sirup. Pozor si jen dávejte na ty, co obsahují sladidlo xylitol – toxický pro psy.

Objevují se plicní červy i v ČR? Rozhodně ano, u psů i koček. V ČR často podceňovaný problém. Na obrázku níže stěr z průdušnice dušeného kotěte.

Funguje klasické odčervení i na plicní červy? Většina ne, je potřeba zvolit speciální preparát.

extrémní napadení plicními červy
Zdroj: Anna Šrenková

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *