Plicní červi u psa i kočky

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

To, že psy a kočky mohou potrápit různí střevní parazité, všichni víme. Nezřídka se stane, že zvíře vyzvrací červy, nebo objevíme v bobku jejich různá vývojová stádia. Ať už pravidelné odčervení, nebo parazitologické vyšetření trusu,  jedná se o základní péči o psa nebo kočku. Co je však často podceňováno a opomíjeno jsou plicní červi.

 

Co jsou plicní červi?

Jedná se o celou řadu infekčních nebezpečných parazitů, kteří mohou při neadekvátní léčbě vést i ke smrti zvířete. Existuje jich celá řada, ten nejčastější u psa je tzv. Angiostrongylus vasorum, u koček je významný tzv. Aelurostrongylus abstrusus

 

Poměrně často se v praxi přesvědčujeme o tom, že se nejedná o žádné exotické a vzácné onemocnění, jak jsme se dříve domnívali.

 

Jak se pes nakazí?

Důležitým článkem životního řetězce plicních červů tvoří šneci, kteří jsou mezihostiteli – to znamená, že se v jejich těle odehrává část vývojového cyklu. K nákaze může dojít přímým pozřením šneka, nebo přes šnečí sliz, který se koneckonců nachází téměř všude – na stéble trávy, hlíně, či louži. A který pes si sem tam kousek trávy neukousne? Kočky se často nakazí pozřením infikovaného ptáka či hlodavce.

Zdroj: elements.envato.com

Po pozření nakažlivých larev dojde k jejich přechodu do velkých cév, přes srdce až do plic. Tady parazit dosáhne dospělosti a naklade vajíčka, která se zanedlouho přemění v larvičky. Ty jsou vykašlávány s hlenem spolknuty, čímž se dostanou do trávícího traktu. Stolicí jsou pak vyloučeny z těla ven, kde je pozře šnek, a tím se dostáváme opět na začátek životního cyklu plicních červů.

Jaké jsou příznaky infekce plicními červy?

Ne vždy se musí onemocnění projevit. Případné projevy mohou být postupné, nebo se objevit náhle. Přítomen může být pouze jeden, ale i více.

Plicní červi kromě typických příznaků onemocnění dolních dýchacích cest mohou i různými mechanismi narušit správnou krevní srážlivost. Takové zvíře pak může začít spontánně krvácet – do trávícího traktu, z nozder, ale i do dutiny břišní.

 

Jsou zaznamenány případy náhlého ochrnutí psů v důsledku krvácení do páteřního kanálu právě kvůli narušení krevní srážlivosti těmito parazity.

 

Jak můžeme plicní červy diagnostikovat?

Speciální vyšetření trusu může odhalit přítomnost larviček. Tady je potřeba říci, že trus je potřeba sbírat více dní a vyžaduje speciální metodu. Negativní nález onemocnění nevylučuje.

Zdroj: Anna Šrenková

Další možností je prokázání antigenu parazita z krve.

Na rentgenu můžeme vidět změny v plicním parenchymu, nicméně tento nález není průkazem plicní červivosti.

Při endoskopickém vyšetření a výplachu plic (tzv. BAL = bronchoalveolární laváž) můžeme následně larvičky v této tekutině objevit pod mikroskopem.

Nicméně takto finančně nákladná a pro pacienta invazivní metoda je pro diagnostiku plicní červivosti nevhodná. Před objasňování příčiny kašle endoskopickým vyšetření by měl být každý pacient přeléčen na možnou infekci plicními červi.

Zdroj: Anna Šrenková

Jaká je léčba plicní červivosti?

Existují různá doporučená schémata. Léčba spočívá v aplikaci antiparazitik v určitých intervalech. Může se jednat o tablety, či přípravky ve formě spot – on.

Fungují běžné přípravky na odčervení i proti plicním červům?

Některé ano, ale většina z nich při běžné jednorázové aplikaci není dostatečná.

 

Mohu se nakazit plicními červy od psa nebo kočky?

Ne, tyto druhy nejsou na člověka přenosné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *