Anie: vlastní imunitní systém jí rozpadal krvinky

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Imunitní systém slouží k obraně organismu v boji proti cizorodým škodlivinám (bakterie, viry, plísně..).  V některých případech může dojít k jeho chybnému nastavení a on začne bojovat proti tělu vlastním strukturám. V tomto případě ničil červené krvinky.

Jak to začalo a co se stalo?

Anie, sedmiletá fenečka čínského chocholatého psa byla referována na naši kliniku z důvodu extrémně nízkých červených krvinek. Ty mají v těle zásadní úlohu – roznáší kyslík do celého těla, jsou na něm závislé všechny tkáně. Při jejich nedostatku (anémii) se tělo začne dusit a může dojít i ke smrti.

Při klinickém vyšetření jsme viděli bledé, nažloutlé sliznice a další příznaky anémie: rychlý tlukot srdce a zrychlený dech.

Zdroj: Anna Šrenková

Žloutenka vzniká v důsledku nadměrného rozpadu červených krvinek – játra nedokáží zpracovat velké množství uvolněného červeného barviva.

V hematologickém vyšetření (= krevní obraz) vidíme extrémní pokles červených krvinek (RBC), hemoglobinu i hematokritu.

Zdroj: Anna Šrenková

První pomoc

První pomoc u takto anemického pacienta představuje podání krevní transfúze, kterou dodáme potřebné červené krvinky.

Více o krevní transfúzi i dárcovství krve se dočtete v článku: Krevní transfúze, darování krve.

Další diagnostika

Na základě provedených vyšetření (kompletní vyšetření krve, testování infekčních nemocí, rentgen dutiny hrudní, sonografické vyšetření dutiny břišní, vyšetření moči) byla stanovena diagnóza: Autoimunitní hemolytická anémie.  Tedy onemocnění imunitního systému,  který se bez zjevného důvodu obrátí proti červeným krvinkám, které ničí. Cílem léčby je jeho tlumení pomocí vysokých dávek kortikoidů.

Jak to dopadlo?

Cesta k úspěchu byla velmi komplikovaná, trvalo několik dní, než se podařilo onemocnění dostat pod kontrolu. Celá léčba trvala několik měsíců a byla finančně i časově velmi náročná. Konec byl však šťastný,  léčba byla po několika měsících ukončena a Anie opět prohlášena za zdravou.

Zdroj:Anna Šrenková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *