Kortikoidy pro psa: prednison, medrol, dermipred, dexamethason, metypred

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co jsou kortikoidy?

Kortikoidy jsou skupina steroidních hormonů odvozených od kortisolu (hormon tvořen v nadledvinkách), hojně používaná i ve veterinární medicíně. Léčiva obsahující tyto účinné látky jsou běžně dostupná ve formě tablet, injekčních preparátů, sprejů a mastí i preparátů určených k inhalaci.  Některé přípravky účinkují pár hodin, jiné i několik týdnů.

Zdroj: Anna Šrenková

K čemu a jak se se kortikoidy používají?

Účinek se odvíjí od použité dávky. V nižších dávkách působí protizánětlivě, ve vyšších imunosupresivně = tzn. tlumí imunitní systém. Ve většině případů se užívají dlouhodobě (při autoimunitních onemocnění i měsíce) dle konkrétních celosvětově uznávaných protokolů. Standardně začínáme na vyšších dávkách, které postupně snižujeme.

Nejčastější onemocnění, která se léči kortikoidy:

1) Snížená funkce nadledvinek= Addisonova choroba

2) Alergické reakce, astma

3) Autoimunitní onemocnění: kortikoidy tlumí imunitní systém, který se obrátil proti tělu vlastním buňkám (např. autoimunitní hemolytická anémie, trombocytopénie, záněty mozku, záněty kloubů).

4) Rakovinná onemocnění: zejména jakožto paliativní terapie lymfomu (rakovina mízních uzlin), případně součást chemoterapie

Na co si dát při léčbě pozor?

1) Kortikoidy by měli být nasazeny až po stanovení diagnózy, protože mohou často, a to již po jednom podání, ovlivnit výsledky provedených vyšetření.

2) Pokud se nevyloučí infekční příčiny (např. bakteriální, parazitární a plísňová infekce), může mít terapie kortikoidy fatální důsledek.

3) Léčba by nikdy neměla být nárazově ukončena, je potřeba dávku postupně snižovat.

4) Nikdy nekombinovat s léky ze skupiny nesteroidních antiflogistik (nejčastěji užívané léky proti bolesti a zánětu). Oba druhy léků dráždí trávící trakt, společné užití může způsobit vznik žaludečních a střevních vředů, masivní krvácení až smrt.

5) Opatrnost u pacientů s onemocněním srdce

6) Celá řada nežádoucích účinků, díky kterým je poslední dobou trend od kortikoidů ustupovat a nahrazovat je šetrnějšími přípravky (zejména v dermatologii při řešení svědivosti provázející alergie).

Kortikoidy by měly být nasazeny VŽDY až po stanovení konkrétní diagnózy. Dřívější použití může ovlivnit další výsledky testů a dokonce i znemožnit diagnostiku.

Nežádoucí účinky kortikoidů

Nežádoucí účinky se na zvířeti projeví stejně, jako by mělo Cushingův syndrom (zvýšená funkce nadledvinek)

Na obrázku vidíme pejska 6 měsíců léčeného prednisonem, vidíme: velké břicho, tenké nohy, i přes velké břicho vystupují páteřní obratle, atrofii svalů na hlavě, zhoršenou kvalitu srsti i kůže.

Zdroj: Anna Šrenková

1) Zvýšené pití a častější močení, v některých případech dokonce i inkontinence

2) Zvýšený apetit

3) Atrofie svalů, ukládání tuku v oblasti břicha

4) Zvětšení jater, zvýšení jaterních enzymů

5) Snížením aktivity imunitního systému se mohou u zvířat rozvíjet infekční onemocnění

6) Zhoršená kvalita kůže: tenčí, mohou se objevovat tmavé flíčky i pupínky

7) U koček riziko vzniku cukrovky

8) Zhoršená kvalita srsti: srst ztratí lesk, je matná, dochází k jejímu vypadávání, po oholení nezarůstá

9) Dráždění trávícího traktu: zvracení, průjem, možnost vzniku vředů

10) Zvyšují krevní srážlivost a mohou tak vést k vyššímu riziku vzniku trombózy

11) Snížená aktivita, změna chování a nálad, třes

Lokální použití (např. inahalace při astmatu) je spojena s méně nežádoucích účinků, než celkové podání (tzn. tablety).

Kortikosteroidy jsou nenahraditelnými vysoce potentními léčivy, k jejichž použití bychom měli vždy mít jasnou indikaci. Podaní „naslepo“ může být mnohem riskantnější, než u jiných léčiv.

Zdroj: Anna Šrenková

Jak dlouho zůstávají kortikoidy v těle?

Přípravků existuje více a každý z nich se drží v těle jinou dobu, obecně dny až týdny. Vzhledem k tomu, že suplementují přirozenou produkci hormonů v nadledvinkách, jejich účinek nám znemožňuje dignostiku jejich onemocnění: např. Cushingův syndrom, nebo Addisonovu chorobu. V takovém případě je vždy nutné vyčkat na odeznění účinků, aby nebyly testy ovlivněny. To platí nejen pro tablety, ale i kapky do uší, očí či kožní spreje, které často kortikoidy obsahují.

Při dlouhodobém užívání nadledvinky atrofují (kortikoidy jsou dodávány, nadledvinky je tedy tvořit nemusí a ,,zleniví“ ). Při náhlém vysazení se tělo spoléhá na produkci potřebných hormonů v nadledvinkách, které však tento akutní nápor nemusí zvládnout a může dojít k celkovému kolapsu i smrti. Proto je vždy nutné případnou úpravu léků vždy konzultovat s lékařem a vysazovat je postupně, pozvolně.

Doplňková léčba

Obecně není nutné ke kortikoidům současně podávat další přípravky. Dlouhou dobu se tradovalo, že je nezbytné používat léky na ochranu žaludeční sliznice (např. Famosan), nicméně dnes již na základě celé řady studií víme, že paralelní nasazení gastroprotektiv nemá žádnou přidanou hodnotu.

Z oblíbených doplňku jsou využívaná hepatoprotektiva – např. ostropestřec, ideálně v kombinaci s dalšími látkami v celé řadě přípravků (např. Zentonil, Hepa pet).

Příklad chybného použití kortikoidů z praxe:

Pes/kočka má dlouhotrvající průjem. Antibiotika nepomohla, byly nasazeny kortikoidy. Pokud antibiotika nepomohla, s největší pravděpodobností se nebude jednat o bakteriální problém. Pokud je původcem průjmu nějaký střevní parazit, může být podání kortikoidů to poslední, co uděláme (sníží imunitní systém a parazité se ještě pomnoží). V případě průjmu si použitím kortikoidům zavřeme dvířka k další diagnostice (testovaní funkce nadledvinek). V případě potravní alergie budou kortikoidy k ničemu. V případě nádorového procesu, jej mohou krátkodobě utlumit tak, že už ani na ultrazvuku, nebo v histologii změny nedetekujeme. Jsou některá onemocnění vedoucí k průjmu, která se opravdu kortikoidy léčí, ale k jejich diagnostice je potřeba odběr vzorků ze střeva. Pokud diagnózu nemáme, jak dlouho vlastně chceme léčit a v jaké dávce? Kortikoidy tlumíme imunitní systém- diagnostika autoimunitních onemocnění se provádí vždy až na konci. Nasazení kortikoidů by tedy vždy mělo předcházet: klinické vyšetření, rentgen, ultrazvuk, kompletní vyšetření krví včetně stanovení bazálního kortisolu, odčervení, eliminační dieta a odběr vzorků z trávícího traktu a jejich následné histologické vyšetření.

Pes má horečku, antibiotika nepomohla, nasazeny byly kortikoidy: Pokud nevyloučíme infekci (nejčastěji bakteriální zánět kdekoliv v těle) a nasadíme kortikoidy, může to zvíře zabít. Častou příčinou horeček zejména u mladých psů jsou právě autoimunitní/imunitně zprostředkovaná onemocnění. I ta se však dají diagnostikovat. Pokud se nasadí léky, dojde sice ke zlepšení, ale když se nezná jasná příčina problémů, často to vede k použití nízké dávky, či krátké doby léčby, což vede po nějaké době k návratu problémů. Avšak mohou nastat 2 zásadní komplikace: 1) kortikoid může zkreslit výsledky vyšetření a za 2) tělo už na něj (v případě potvrzení diagnózy imunitního problému) nemusí adekvátně reagovat.

Pes měl mrtvičku, dostal kortikoidy: za 1) diagnostikovat mrtvici jenom na základě popisu nějaké neurologické epizody není možné. Úplně stejnou epizodou se totiž může projevit i jiné onemocnění (u starších zvířat např. nádor mozku). S jistotou to můžeme říci až po neurologické diagnostice (magnetická rezonance, odběr mozkomíšního moku). Za 2) i kdyby se o mrtvici (tedy infarkt) jednalo, je použití kortikoidů nesmysl. I když máte pocit, že je to po nich lepší… ono to bude totiž lepší i bez nich. Stejně jako u mrtvice u lidí- časem dochází ke zlepšení i bez jakéhokoliv zásahu. Není žádná studie, která by prokázala nějaký pozitivní efekt a neurologové jejich použití nedoporučují (obdobně je na tom i vitamin B). A pokud nemají efekt, tak proč riskovat celou řadu nežádoucích účinků?

Majitelé se po několika dnech užívání léku dozvídají z internetové poradny o jejich nežádoucích účincích: každý majitel zvířete, které dostane kortikoidy by měl ošetřujícím lékařem poučen o jejich nejčastějších nežádoucích účincích i možných rizicích spojených s léčbou.

45 komentářů: „Kortikoidy pro psa: prednison, medrol, dermipred, dexamethason, metypred

  • 7 prosince, 2021 (7:58 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den,mému pejsku byla jen tak od pohledu veterináře diagnostikovaná mozková příhoda. Nasadil kortikoidy a ví tanin B. Injekčně.Zítra máme jít už na čtvrtou dávku.Zve nás obden.Pejsek se nelepší,má třesavku,průjem a moc čůrá. Prosím,je postup lékaře správný?

    Reagovat
    • 14 prosince, 2021 (2:54 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den chtěl bych se informovat jaká je cena léku dermipred 20 mg juza Děčín

      Reagovat
      • 5 ledna, 2022 (10:09 am)
        Trvalý odkaz

        Dobrý den, ceny léků nejsou pevně dané a mohou se lišit. Orientační cena bude kolem 10-20 Kč za jednu tabletku dle pracoviště.

        Reagovat
    • 21 května, 2022 (7:26 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý deň pani doktorka,dovolí by som si Vás požiadať o radu. Mame yorksirku ,má 13 rokov,je veľmi čierna,zvykla chodiť na dlhšie prechádzky, kde nezaostáva a nie je dusná,má chuť do jedla, stolicu má tiež normálnu. Posledné tri týždne ale kašle, zápalovému markery má ale negatívne, na rtg nemala nález, auskuktacne boli údajne počuteľné chrípky,ale to pri negatívnych ostatných vyšetreniach bol skôr subjektívny symptóm, dostávala ATB spolu s antiflogistikami bez efektu. Kašeľ je skôr strkával,davových,u človeka by sa asi popísal ako laryngealny. Začali sme jej dávať kodein,ale to dostala len druhu minimálnu dávku, chovanie zmenené nemá. Neviem ale,čo mame ďalej robiť,či ešte snaha o kultiváciu a odkiaľ.,alebo inú symptomatickou liečbu, kortikoidy….ďakujem za radu

      Reagovat
      • 21 května, 2022 (12:01 pm)
        Trvalý odkaz

        Dobrý den, u malého plemene staršího věku připadají do úvahy zejména: tracheální kolaps (podívejte se na článek se stejným názvem), kolaps bronchů či chronická bronchitis. Pro objasnění všech jmenovaných je potřeba endoskopické vyšetření dýchacích cest s bronchoalveolární laváží (zákroky v celkové anestezii). Tekutina získaná z laváže lze právě poslat i na kultivaci.

        Reagovat
        • 3 března, 2024 (5:07 pm)
          Trvalý odkaz

          Na doporučení podstoupila fena malého plemene toto vyšetření na vyhlášené super klinice v Brně. Vrátili mi ji po hodině mrtvou.

          Reagovat
          • 3 března, 2024 (9:26 pm)
            Trvalý odkaz

            Dobrý den, to je mi moc líto. Každá narkóza znamená samozřejmě určité riziko – zdravotní stav ani průběh zákroku mi není znám, takže se k situaci bohužel nemohu vyjádřit – to je úkol ošetřujícího lékaře. Vaše ztráta mě moc mrzí!

  • 9 května, 2022 (5:49 am)
    Trvalý odkaz

    Ještě se chci zeptat o kolik mu ten lék zkracuje život. Takhle jsem měl kocoura, který bral Medrol cca 4 roky kvúli zubúm a po 4 letech mu zcela odešli játra. Je pravda, že už mu bylo 16 let.

    Reagovat
  • 26 května, 2022 (12:49 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den,máme 11 letého pudla toy,který stále pokašlává ,občas i kýchne, už 2 roky.Byl léčený -antibiotiky,synulox,tritace,ještě nějaké léky na zánět průdušek,ale nic mu nepomohlo,jen se mu na chvilku ulevilo a výsledek,stále kašle! Už si nevíme rady,můžete prosím poradit co koupit za léky nebo kam se orátit.Děkujeme za radu.

    Reagovat
    • 28 května, 2022 (7:08 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, aby byla léčba účinná, musí se znát příčina = diagnóza, k té se dostanete pouze pomocí vyšetření (RTG, vyšetření krve, případně endoskopie dýchacích cest). V opačném případě se jedná o léčbu na slepo, od které nelze mít velká očekávání a naopak brát v potaz určitá rizika. Přečtěte si články: kašel, kýchání, kde zjistíte, že těch příčin je opravdu spousta.

      Reagovat
  • 17 června, 2022 (3:10 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobry den mame fenku 5r.vlciaka zacala zvracat vysledky krvi su v poriadku na rontgene sa naslo v zaludku bahno ktore jej chirurgicky odstranili sono takisto ok je 4 den po operacii dostava injekcoe proti zvracaniu a injekcne antobiotika davame jej male davky stravy doporucenej lekarom gastro konzervy od roail canin ozaj moze dostat kortikoidy po zahojeni ran po operacii po pripade co by jej mohlo este byt dakujem za skoru odpoved

    Reagovat
    • 20 června, 2022 (6:16 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, kortikoidy mohou zpomalit porces hojení, proto je dobré je během této fáze nepoužívat. U vašeho případu se spíše nabízí co je vlastně problémem pejska, když operace evidentně nepřinesla zlepšení stavu. Stejně tak jaký je indikace nasazení kortikoidů – jaká je vlastně diagnóza vašeho psa?

      Reagovat
  • 17 srpna, 2022 (12:00 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den,

    Náš pejsek dobral ATB na anaplazmózu (bral je 28 dní) a týden na to mu opět ztuhla tlama a nemůže jí otevřít. Zároveň se zhoršilo kulhání.
    Byli jsme na PCR testu na anaplazmózu a dnes přišly výsledky – negativní.
    Krev ukázala lehce zvýšenou hladinu monocytů.
    Pejsek kulhá asi rok, RTG bez objektivního nálezu.
    Lékař nám chce nasadit kortikoidy.
    Co si o tom, prosím, myslíte?
    Děkuji
    Pěkný den

    Reagovat
    • 9 září, 2022 (9:20 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, těžko se mohu k situaci vyjádřit bez lékařské zprávy s výsledky. Na místě je návštěva ortopeda a neurologa.

      Reagovat
    • 26 září, 2022 (8:12 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, nejsem MVDr., ale jsme ve stejné situaci. Pes po léčbě Anaplazmozi a Boreliózi. Kortikoidy bereme a pomohly. Pes nabral zpět váhu (ztratil 20% váhy) + začíná být aktivnější, ale jde to pomalu…. Hodně sil Jiří.

      Reagovat
      • 3 června, 2023 (8:07 am)
        Trvalý odkaz

        Dobrý deň , máme psíka 3 ročného , má už dlho silné alergie , bruško ma červené-flakaté , vykusuje sa pomaly až do krvi , veterinár mu pichal injekcie , tabletky tie nezaberali a teraz mu nasadili dermipred na 30 dní, no bojím sa tých nežiadúcich účinkov mám mu ich podávať ? Ďakujem

        Reagovat
        • 8 června, 2023 (2:32 pm)
          Trvalý odkaz

          Dobrý den,
          to vám bohužel takto nadálku nejsem schopna říct, rozhodně se nejedná o trvalé řešení, alergii evidentně pod kontrolou nemáte- to musí být hlavní cíl. Pokud máte pochyby, doporučím obrátit se na specialisty na kožní onemocnění – dermatologa.

          Reagovat
  • 8 září, 2022 (4:48 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý deň,
    poprosila by som o radu. Máme 15 ročného jazvečíka a začal veľmi veľa piť a následne močíť. Išli sme k veterinárovi a tam mu po vyšetrení zistili diagnózu ,,zápal močových ciest. Nasadili antibiotiká ,ale ešte pri vyšetrení nám vytkli zúbky nášho psíka, že ich má v hroznom stave. Ale pred tým sme sa s veterinárom rozprávali, že keby sme ho uspali pre čistenie zúbkov ,tak sa nemusí prebudiť a tak sme to odmietli. Antibiotika zabrali a pri nových vyšetreniach ,mal výsledky v norme. Ešte musím pripomenúť, že náš psík ma problém s prostatou a začal mu rásť nádor ale nezhubný ,vravel ,že sa to deje nekastrovaným psíkom a urobil mu chemickú kastráciu na 6 mesiacov, aby sa mu spomalil rast nádoru. O problém s častým močením sa vrátil a znovu sme boli na veterine, zase diagnostikovali návrat zápalu močových ciest. Veterinárka navrhuje antibiotiká s kortikoidy. Neviem či je to správny postup dávať mu tie kortikoidy .Vraví ,že to môžu spôsobovať tie zúbky , že ak sa olíže ,vrátia sa mu tým baktérie a znovu do močových ciest.Poprosím o radu .Ďakujem

    Reagovat
    • 9 září, 2022 (9:09 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, dělalo se vyšetření krve, máte nějaké výsledky? To je vzhledem k věku i potížím rozhodně na místě – mohou být přítomny i nějaké predispozice pro zánět močových cest. Obecně se u bakteriálních zánětů nedoporučují kortikoidy – snižují odpověď imunitního systému a infekce se může zhoršit – takže nevidím důvod pro jejich nasazení – navíc tyto léky ještě prohloubí problém častého pití a močení.

      Reagovat
  • 26 září, 2022 (6:13 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den,máme pudla toy,který stále kašle. Na klinice mu udělali rengén a endoskopii a vyšetření krvinek.Zjistili ,že má kolabující trachey ,velké zúžení v hrtanu a stíny na plících.(nevím zda jsem to popsala přesně)Nasazený léky prednison,oxyphyllin,cardisure.Chci vědět zda jsou správně nasazené léky ,protože se to ani po měsíci nezlepšilo.Psovi je 11let.Děkuji za Váš názor.

    Reagovat
    • 30 září, 2022 (12:40 pm)
      Trvalý odkaz

      dobrý den,
      k medikaci se nemohu vyjadřovat bez výsledků a lékařské zprávy. Ale kolabující trachea a zúžený hrtan jsou samy o sobě mechanické problémy, které žádný lék nevyřeší.

      Reagovat
  • 8 února, 2023 (9:38 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý deň. Máme 11 ročnú fenečku s nedomykavosťou srdcových chlopní. Užíva cardalis, cardisure dlhodobo a pár týždňov už aj furosemid a up card. Teraz jej pridali kvôli nálezu na pľúcach dermipred. Pozerám na skrížené reakcie liekov a kontraindikácie. Je táto kombinácia bezpečná?

    Reagovat
  • 2 března, 2023 (8:55 am)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, mám 8mesicniho jorkšíra, který se hodně často drbe. veterinář aniž ho prohlédl mu dal injekci kortikoidů, zároveň mi řekl, že to pro tak malého psa není dobré, ale že to nějaký měsíc vydrží. Podotýkám, že injekci už dostal po druhé, prvně asi ve 3 měsících. ..drbání opravdu přestalo asi měsíc.
    Můžete mi prosím poradit, mám možnost ještě v našem městě po odeznění kortikoidů navštívit jiného veterináře.
    děkuji za radu.

    Reagovat
  • 30 dubna, 2023 (6:44 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, můj pejsek bere medrol. Má problémy s klouby i s páteří. Hodně mu teď vypadává srst. Má už i místa bez srsti. Vím, že je to nežádoucí účinek, ale zajímalo by mě jestli je nějaký doplněk stravy nebo cokoliv co by mohlo pomoct s tak rychlým vypadáváním chlupů. Děkuju

    Reagovat
    • 1 května, 2023 (6:17 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, můžete přidat dopňky, ale nejefektivnější bude zvážit benefity léčby – přejít např. na lepší přípravky bez nežádoucích účinků. Poradí. ortoped/neurolog.

      Reagovat
  • 25 srpna, 2023 (6:22 am)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, našemu kocourkovi veterinář diagnostikoval lymfom mízních uzlin. Předepsal Predison na 14 dní.
    Co se stane, když kortikoid budu podávat dál?

    Reagovat
    • 25 srpna, 2023 (9:57 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, kortikoidy se využívají při lymfomu jako tzv.paliativní terapie – krátkodobě růst nádorového procesu pozastaví – v průměru se jedná o pár týdnů – po celou dobu se kortikoidy dávají, tedy až do konce života zvířete. Pokud se po 2 týdnech vysadí, pravděpodobně dojde k rychlému zhoršení stavu.

      Reagovat
  • 25 října, 2023 (6:22 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den,
    může pejsek používat antibiotika synulox a kortikoidy prednison 20mg na jednou ?
    děkuji předem za odpověď.

    S pozdravem,
    Lena Vaidišová

    Reagovat
  • 30 listopadu, 2023 (12:25 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, včera mi pejsek (7 let, lajka) začal na procházce klopýtat, skoro přepadávat na pravou stranu, nebyl stabilní, neměl sílu, rovnováhu, motal se. Čumák strkal do sněhu, což nikdy nedělal. Doma se potom hodně olizoval, měl problémy zavřít tlamu po pití, měl teplý čumák. Večer jsem jela na veterinu. Pravděpodobně prý prodělal mrtvičku, pravé oko nereagovalo tak citlivě na světlo a mělo rozšířené zorničky, ale nekmitalo. Samozřejmě nám bylo řečeno že přesnější diagnóza by byla až po CT nebo rezonanci. Pejsek je ale hodně citlivý a bojácný, asi se někdy i stresuje i když nemá důvod.
    Byly mu píchnuty kortikoidy do zadní nohy a doma má užívat 2x denně 1,5 tablety Prednisonu. Pokud se stav nezhorší, cca za 5 dnů zavolat veterináři. Pokud se zhorší, volat ihned.
    Dnes pejsek leží celý den doma, párkrát šel ven čurat, trochu se projít, stále není na nohách stabilní a motá se, ale myslím že se to nezhoršuje.
    Myslíte, že pokud se stav za den nezhoršil, že by mohlo postupně dojít ke zlepšení? Máte prosím nějaké zkušenosti jaká doba je stěžejní pro určení zda bude na pejskovi znatelné zlepšení či naopak zhoršení stavu?
    Dle článku zde uveřejněného si nejsem jistá, že je správná volba užívání těch kortikoidů…
    Děkuji

    Reagovat
    • 26 ledna, 2024 (2:53 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, pejsek vykazuje neurologické obtíže, které mohou mít celou řadu příčin. léčba naslepo (tedy bez řádné diagnostiky a určení diagnózy) nese vždy určitá rizika. Koukněte na článek mrtvice u psa, tam se tomu věnuji více.

      Reagovat
  • 2 ledna, 2024 (4:07 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den,
    mému pejskovi ( 16let ale velice aktivní 🙂 ) byla diagnostikována chronická bronchitida, bylo nám doporučeno příznaky mírnit kortikoidy.
    Chtěla jsem se zaptat na produkty co by podpořili pejskův organizmus při případném užívání kortikoidů či přímo při bronchitidě?
    Moc děkuji

    Reagovat
    • 8 ledna, 2024 (8:30 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, můžete hledat přípravky na podporu jater – ty často obsahují ostropestřec. Na bronchitidu jako takovou žádné cílené přípravky nejsou…

      Reagovat
      • 31 ledna, 2024 (5:13 pm)
        Trvalý odkaz

        Dobrý den,
        pejsek má zvětšené uzliny,dostal dermipred 10 mg.
        Po užití má vždy záchvat kašle.
        Už od prvního podání.
        Srdce má v pořádku.
        Prosím co v tomto případě dělat a zda je to normální,nebo to vymizí?!
        Děkuji Profotová.

        Reagovat
        • 4 února, 2024 (4:59 pm)
          Trvalý odkaz

          Dobrý den, to netuším, samotný lék by kašel vyvolávat neměl. Samozřejmě není ideální postup nasadit tento lék, když neznáte příčinu zvětšených uzlin. Doporučím přečíst si článek zvětšené mízní uzliny.

          Reagovat
  • 26 ledna, 2024 (2:11 pm)
    Trvalý odkaz

    Může se prosim dát psovi Milgamma při léčbě neuropatie prednizonem? Dekuji za odpověď Zimová

    Reagovat
  • 29 ledna, 2024 (3:27 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý deň, môj 12 ročný, 20kg pes dostáva tieto lieky:
    prednison – 1/4 tablety ráno/ večer
    cardisure 10mg – 1/2 tablety ráno/ večer
    karsivan 50 – 1,5 tablety ráno/ večer

    Pes mal nedávno mrtvicu a bolo mi odporučené mu dávať 1 tabletu denne milgamma N. Môžem mu ju dávať, keď berie vyššie spomenuté lieky?
    Ďakujem 🙂

    Reagovat
  • 16 února, 2024 (7:08 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den paní doktorko, mohu mít dotaz co znamená imunosupresivně ? Mám bígla 16 kg váha, co má problém se zády a bere jeden medrol 16 mg ráno. Doktor má podezření, že má něco v hlavě, ale mě se to nezdá protože vím jak se mu to stalo. Chtěl bych jen vědět jakou by musel dostávat dávku kdyby měl nádor v hlavě aby fungovala, protože se zlepšil. A můj druhý dotaz co znamená dlouhodobě, aby to zatím to máme týden? Velice Vám děkuji za Váš čas a odpověď.

    Reagovat
    • 18 února, 2024 (9:05 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den,
      imunosupresivní účinek znamená, že snižuje imunitní systém – toho se využívá např. u autoimunitních onemocnění, při přehnané reakci imunitního systému (alergie), a některých nádorových procesů (zejm. u těch, které vychází z buněk IS – např. lymfom). Často pak začínám vyšší dávkou (standardně dvojnásobná, než kterou užíváte vy) a tu postupně snižujeme. Není to však tak, že by nižší dávka nefungovala – nejde přesně stanovit hranici. Čím vyšší je dávka, tím horší mohou být nežádoucí účinky – to je důvod, proč se naslepo nenasazuje. Určitě tato dávka může přinést zlepšení – pokud se jedná o nádorový/zánětlivý proces – případně i snižují otok. Tyto léky se někdy užívají celoživotně (roky) – jde o to najít dávku, která efektivně funguje, ale zároveň nemá výrazné nežádoucí účinky.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *