Kortikoidy pro psa: prednison, medrol, dermipred, dexamethason, metypred

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co jsou kortikoidy?

Kortikoidy jsou skupina steroidních hormonů odvozených od kortisolu (hormon tvořen v nadledvinkách), hojně používaná i ve veterinární medicíně. Léčiva obsahující tyto účinné látky jsou běžně dostupná ve formě tablet, injekčních preparátů, sprejů a mastí i preparátů určených k inhalaci.  Některé přípravky účinkují pár hodin, jiné i několik týdnů.

Zdroj: Anna Šrenková

K čemu a jak se se kortikoidy používají?

Účinek se odvíjí od použité dávky. V nižších dávkách působí protizánětlivě, ve vyšších imunosupresivně = tzn. tlumí imunitní systém. Ve většině případů se užívají dlouhodobě (při autoimunitních onemocnění i měsíce) dle konkrétních celosvětově uznávaných protokolů. Standardně začínáme na vyšších dávkách, které postupně snižujeme.

Nejčastější onemocnění, která se léči kortikoidy:

1) Snížená funkce nadledvinek= Addisonova choroba

2) Alergické reakce, astma

3) Autoimunitní onemocnění: kortikoidy tlumí imunitní systém, který se obrátil proti tělu vlastním buňkám (např. autoimunitní hemolytická anémie, trombocytopénie, záněty mozku, záněty kloubů).

4) Rakovinná onemocnění: zejména jakožto paliativní terapie lymfomu (rakovina mízních uzlin), případně součást chemoterapie

Na co si dát při léčbě pozor?

1) Kortikoidy by měli být nasazeny až po stanovení diagnózy, protože mohou často, a to již po jednom podání, ovlivnit výsledky provedených vyšetření.

2) Pokud se nevyloučí infekční příčiny (např. bakteriální, parazitární a plísňová infekce), může mít terapie kortikoidy fatální důsledek.

3) Léčba by nikdy neměla být nárazově ukončena, je potřeba dávku postupně snižovat.

4) Nikdy nekombinovat s léky ze skupiny nesteroidních antiflogistik (nejčastěji užívané léky proti bolesti a zánětu). Oba druhy léků dráždí trávící trakt, společné užití může způsobit vznik žaludečních a střevních vředů, masivní krvácení až smrt.

5) Opatrnost u pacientů s onemocněním srdce

6) Celá řada nežádoucích účinků, díky kterým je poslední dobou trend od kortikoidů ustupovat a nahrazovat je šetrnějšími přípravky (zejména v dermatologii při řešení svědivosti provázející alergie).

Kortikoidy by měly být nasazeny VŽDY až po stanovení konkrétní diagnózy. Dřívější použití může ovlivnit další výsledky testů a dokonce i znemožnit diagnostiku.

Nežádoucí účinky kortikoidů

Nežádoucí účinky se na zvířeti projeví stejně, jako by mělo Cushingův syndrom (zvýšená funkce nadledvinek)

Na obrázku vidíme pejska 6 měsíců léčeného prednisonem, vidíme: velké břicho, tenké nohy, i přes velké břicho vystupují páteřní obratle, atrofie svalů na hlavě, zhoršená kvalita srsti i kůže.

Zdroj: Anna Šrenková

1) Zvýšené pití a častější močení, v některých případech dokonce i inkontinence

2) Zvýšený apetit

3) Atrofie svalů, ukládání tuku v oblasti břicha

4) Zvětšení jater, zvýšení jaterních enzymů

5) Snížením aktivity imunitního systému se mohou u zvířat rozvíjet infekční onemocnění

6) Zhoršená kvalita kůže: tenčí, mohou se objevovat tmavé flíčky i pupínky

7) U koček riziko vzniku cukrovky

8) Zhoršená kvalita srsti: srst ztratí lesk, je matná, dochází k jejímu vypadávání, po oholení nezarůstá

9) Dráždění trávícího traktu: zvracení, průjem, možnost vzniku vředů

10) Zvyšují krevní srážlivost a mohou tak vést k vyššímu riziku vzniku trombózy

11) Snížená aktivita, změna chování a nálad, třes

Lokální použití (např. inahalace při astmatu) je spojena s méně nežádoucích účinků, než celkové podání (tzn. tablety).

Kortikosteroidy jsou nenahraditelnými vysoce potentními léčivy, k jejichž použití bychom měli vždy mít jasnou indikaci. Podaní „naslepo“ může být mnohem riskantnější, než u jiných léčiv.

Zdroj: Anna Šrenková

Příklad chybného použití kortikoidů z praxe:

Pes/kočka má dlouhotrvající průjem. Antibiotika nepomohla, byly nasazeny kortikoidy. Pokud antibiotika nepomohla, s největší pravděpodobností se nebude jednat o bakteriální problém. Pokud je původcem průjmu nějaký střevní parazit, může být podání kortikoidů to poslední, co uděláme (sníží imunitní systém a parazité se ještě pomnoží). V případě průjmu si použitím kortikoidům zavřeme dvířka k další diagnostice (testovaní funkce nadledvinek). V případě potravní alergie budou kortikoidy k ničemu. V případě nádorového procesu, jej mohou krátkodobě utlumit tak, že už ani na ultrazvuku, nebo v histologii změny nedetekujeme. Jsou některá onemocnění vedoucí k průjmu, která se opravdu kortikoidy léčí, ale k jejich diagnostice je potřeba odběr vzorků ze střeva. Pokud diagnózu nemáme, jak dlouho vlastně chceme léčit a v jaké dávce? Kortikoidy tlumíme imunitní systém- diagnostika autoimunitních onemocnění se provádí vždy až na konci. Nasazení kortikoidů by tedy vždy mělo předcházet: klinické vyšetření, rentgen, ultrazvuk, kompletní vyšetření krví včetně stanovení bazálního kortisolu, odčervení, eliminační dieta a odběr vzorků z trávícího traktu a jejich následné histologické vyšetření.

Pes má horečku, antibiotika nepomohla, nasazeny byly kortikoidy: Pokud nevyloučíme infekci (nejčastěji bakteriální zánět kdekoliv v těle) a nasadíme kortikoidy, může to zvíře zabít. Častou příčinou horeček zejména u mladých psů jsou právě autoimunitní/imunitně zprostředkovaná onemocnění. I ta se však dají diagnostikovat. Pokud se nasadí léky, dojde sice ke zlepšení, ale když se nezná jasná příčina problémů, často to vede k použití nízké dávky, či krátké doby léčby, což vede po nějaké době k návratu problémů. Avšak mohou nastat 2 zásadní komplikace: 1) kortikoid může zkreslit výsledky vyšetření a za 2) tělo už na něj (v případě potvrzení diagnózy imunitního problému) nemusí adekvátně reagovat.

Pes měl mrtvičku, dostal kortikoidy: za 1) diagnostikovat mrtvici jenom na základě popisu nějaké neurologické epizody není možné. Úplně stejnou epizodou se totiž může projevit i jiné onemocnění (u starších zvířat např. nádor mozku). S jistotou to můžeme říci až po neurologické diagnostice (magnetická rezonance, odběr mozkomíšního moku). Za 2) i kdyby se o mrtvici (tedy infarkt) jednalo, je použití kortikoidů nesmysl. I když máte pocit, že je to po nich lepší… ono to bude totiž lepší i bez nich. Stejně jako u mrtvice u lidí- časem dochází ke zlepšení i bez jakéhokoliv zásahu. Není žádná studie, která by prokázala nějaký pozitivní efekt a neurologové jejich použití nedoporučují (obdobně je na tom i vitamin B). A pokud nemají efekt, tak proč riskovat celou řadu nežádoucích účinků?

Majitelé se po několika dnech užívání léku dozvídají z internetové poradny o jejich nežádoucích účincích: každý majitel zvířete, které dostane kortikoidy by měl ošetřujícím lékařem poučen o jejich nejčastějších nežádoucích účincích i možných rizicích spojených s léčbou.

8 komentářů: „Kortikoidy pro psa: prednison, medrol, dermipred, dexamethason, metypred

 • 7 prosince, 2021 (7:58 pm)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,mému pejsku byla jen tak od pohledu veterináře diagnostikovaná mozková příhoda. Nasadil kortikoidy a ví tanin B. Injekčně.Zítra máme jít už na čtvrtou dávku.Zve nás obden.Pejsek se nelepší,má třesavku,průjem a moc čůrá. Prosím,je postup lékaře správný?

  Reagovat
  • 14 prosince, 2021 (2:54 pm)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den chtěl bych se informovat jaká je cena léku dermipred 20 mg juza Děčín

   Reagovat
   • 5 ledna, 2022 (10:09 am)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, ceny léků nejsou pevně dané a mohou se lišit. Orientační cena bude kolem 10-20 Kč za jednu tabletku dle pracoviště.

    Reagovat
  • 21 května, 2022 (7:26 am)
   Trvalý odkaz

   Dobrý deň pani doktorka,dovolí by som si Vás požiadať o radu. Mame yorksirku ,má 13 rokov,je veľmi čierna,zvykla chodiť na dlhšie prechádzky, kde nezaostáva a nie je dusná,má chuť do jedla, stolicu má tiež normálnu. Posledné tri týždne ale kašle, zápalovému markery má ale negatívne, na rtg nemala nález, auskuktacne boli údajne počuteľné chrípky,ale to pri negatívnych ostatných vyšetreniach bol skôr subjektívny symptóm, dostávala ATB spolu s antiflogistikami bez efektu. Kašeľ je skôr strkával,davových,u človeka by sa asi popísal ako laryngealny. Začali sme jej dávať kodein,ale to dostala len druhu minimálnu dávku, chovanie zmenené nemá. Neviem ale,čo mame ďalej robiť,či ešte snaha o kultiváciu a odkiaľ.,alebo inú symptomatickou liečbu, kortikoidy….ďakujem za radu

   Reagovat
   • 21 května, 2022 (12:01 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, u malého plemene staršího věku připadají do úvahy zejména: tracheální kolaps (podívejte se na článek se stejným názvem), kolaps bronchů či chronická bronchitis. Pro objasnění všech jmenovaných je potřeba endoskopické vyšetření dýchacích cest s bronchoalveolární laváží (zákroky v celkové anestezii). Tekutina získaná z laváže lze právě poslat i na kultivaci.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.