Apoquel

Apoquel je přípravek určený pro psy k léčbě svědivosti způsobenou alergickou zánětlivou reakcí kůže. Jeho efektu se využívá v boji proti projevům atopické dermatitis.

Jak funguje?

Účinnou látkou je Oklacitinib který funguje jako imunomodulátor – mění aktivitu imunitního systému přes blokaci speciálních enzymů, tzv. Janus kináz (JAK). Díky tomu jsou ovlivněny metabolity podílející se při zánětlivých a alergických reakcích, ale i ty, které ovlivňují krvetvorbu a správnou funkci imunitního systému.

Oklacitinib nepatří mezi kortikoidy a neřadí se ani k antihistaminikům.

Dávkování

Počáteční dávka Apoquelu je vyšší a následně se sníží. Začínáme 2x denně dávkou 0,4-0,6 mg/kg po dobu až 14 dní. Následná udržovací dávka je stejná, ale pouze 1x denně.

Tablety existují ve třech různých velikostech: Apoquel 3,6,g, 6,4mg a 16mg a mohou být děleny.

Na rozdíl od kotikoidů můžeme léčbu kdykoliv ukončit.

Lze jej používat pouze sezónně, ale i celoročně.

Funguje vždy?

Apoquel není univerzální lék proti svědivosti z různých příčin. Svědivost je pouze příznak, která může mít celou řadu důvodů.

V případě svědivosti v důsledku bakteriálního zánětu kůže (pyodermie), kvasinek, nebo parazitů (svrab, blechy), alergie na bleší kousnutí a potravní alergii přípravek bude fungovat jen omezeně – vždy je potřeba řešit i samotnou příčinu.

I přes zahájení léčby je tedy nutné objasnit přítomnost infekce, zahájit léčbu proti parazitům nebo eliminační dietu.

Pro koho ne?

Přípravek není určen pro psy, mladší jednoho roku, pro chovná zvířata, gravidní a laktující feny. Nesmí se používat u psů, vážících méně než 3kg. Dále je Apoquel kontraindikován u pacientů se sníženou funkcí imunitního systému, pacientů trpících Cushingovým syndromem nebo onkologickým onemocněním.

Nežádoucí účinky

U pacientů užívaných Apoquel se mohou objevit tyto nežádoucí účinky: zvracení, průjem, nechutenství, kožní boule, zvýšená únava, častější pití. Vzácně se vyskytuje anémie (chudokrevnost). Z tohoto důvodu je vhodné pacienty léčené Apoquelem pravidelně kontrolovat, případně vyšetřit krevní obraz.

Alternativy

Cytopoint – injekce jednou za 4-8 týdnů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *