Útvar, nádor, boule, boulička na těle

Jedna je neškodná, druhá jej může ohrozit na životě. Jedna zmizí stejně rychle jako se objeví, druhá se musí odstranit. Jak přistupovat k situaci, kdy zvířeti někde na těle objevíme nějaký novotvar?

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že ve většině případů se nejedná o akutní stav a není potřeba letět na pohotovost. Výjimkou jsou útvary, které se objeví náhle a jsou horké, bolestivé, na povrchu krvácející, či je nějakým způsobem narušen celkový stav zvířete – smutný, nechce jít, má horečku…

Obecně můžeme všechny typy kožních útvarů, bez ohledu na velikost, tvar, nebo místo, rozdělit na 2 velké skupiny.

  1. Zánětlivé procesy

Mezi nejčastější patří zánětlivá reakce po injekci. Zduření se může objevit ihned, ale i během několika dní a může přetrvávat i několik týdnu. Typické pro něj je, že se objeví v místě vpichu vakcíny, nebo léčiva.

Nebylo zvíře náhodou v poslední době očkováno, nebo mu nebyla injekčně aplikována jiná léčiva v místě útvaru? Boule po očkování je častým jevem. Přetrvávat může i několik týdnů.

 

POZOR u koček jsou popisovány zhoubné nádory kůže (feline injection-side sarcomas) vznikající v souvislosti s injekční aplikací (zejména při očkovaní proti FeLV, ale i vzteklině). U koček je tedy potřeba při „bouličce po inkeci“ co nejdříve navštívit veterináře.

Boule po klíštěti je zánětlivý reakce po odstranění klíštěte. Může přetrvávat až několik týdnů.

Bouličky v meziprstí jsou často způsobeny zapíchnutím cizího ostrého materiálu, nejčastěji osiny (trávy) a její cestování v kůži s následným otokem. Ale pozor, i v meziprstí se mohou tvořit nádorové procesy. Pohledem je od sebe nerozlišíme!

Především venkovní kočky často trpí na abscesy, tedy dutinky v kůži naplněné hnisem, nejčastěji v důsledku zanícené ranky (po kousnutí, nebo škrábnutí).

Alergické reakce se také mohou projevit kožními změnami, které se následně navíc mohou snadno zanítit.

  1. Nádorové procesy, neboli tumory, neboli neoplazie

Neděste se! Ne každý nádor je zhoubný!

60-80% kožních nádorů jsou benigní=nezhoubné

Nádorové procesy vznikají nadměrným dělením určitých buněk. Obecně je můžeme rozdělit na maligní (tedy zhoubné) a benigní (nezhoubné). Více informací naleznete v článku: Rakovina, nádorová onemocnění.

Nejčastější nezhoubné (benigní) nádory kůže:

lipom (vycházející z tukové tkáně, často označovaný jako tuková boulička)

histiocytom postihující především mladá zvířata, typické pro něj je, že ve většině případech po čase spontánně vymizí

melanom je ve většině případů na rozdíl od lidí nezhoubný typ nádoru, nicméně na sliznicích a v dutině ústní se chová maligně

Dále sem patří především nezhoubné nádory vycházející z chlupových folikulů nebo kožních žláz.

Nejčastější zhoubné (maligní) nádory kůže:

Mastocytom, který především postihuje plemena jako boxer, buldoček, zlatý retrívr, ale může se objevit u všech jiných především starších zvířat. Často bývá spojen s alergickou reakcí- svědění, následně krvácení, či bývá provázen zvracením. Jeho vzhled může být velmi variabilní a z tohoto důvodu platí heslo ,,každá boulička může být mastocytom“.

Nádory mléčné žlázy jsou u fen z 60% nezhoubné a ze 40% zhoubné. U koček je většina tumorů mléčné žlázy zhoubná.

Karcinom kůže

Lymfom kůže

Co dělat s bouličkou, jak zjistit, oč se jedná?

Především navštívíme veterináře. Ten by měl vyšetřit celé zvíře (viz. Klinické vyšetření) a následně se zaměřit na samotný útvar. Zejména nás zajímá: jak je velký, je pohyblivý v kůži, nebo pevně přisedlý, je bolestivý, na dotek horký.

Jenom na základě pohledu a pohmatu nejsme NIKDY s jistotou schopni říci, o co se jedná

K tomu, abychom se přiblížili diagnóze, tedy rozlišili, zda- li se jedná o zánětlivý nebo nádorový proces, je nezbytně nutné získat a vyšetřit buňky z daného útvaru.

Jak probíhá vyšetření?

K tomuto vyšetření není zpravidla potřeba zvíře nějakým způsobem sedovat nebo uspávat. Pomocí tenké jehličky se píchne do daného útvaru a tak se získá vzorek buněk, který se následně aplikuje na sklíčko, obarví a pozoruje pod mikroskopem. Toto vyšetření se nazývá cytologie, tedy pozorování buněk pod mikroskopem.

Výhody cytologie:

Rychlé, levné (kolem 500Kč)

Nevýhody cytologie:

Odběr drobnou jehličkou vede často k nedostatečnému vzorku. Ať už z důvodu jeho množství, nebo záchytu vhodných buněk. Obecně platí, když na cytologii něco nenajdeme, nemůžeme to s jistotou vyloučit. V takových případech je potřeba vyšetření zopakovat, nebo odebrat větší vzorky na histologické vyšetření. To už vyžaduje určitou anestézii a je finančně náročnější. Ne každý veterinář cytologické vyšetření nabízí, zaslání externímu pracovníkovi může trvat několik dní.

Výjimku představují tumory mléčné žlázy, u kterých je preferováno jejich odstranění a následně histologické vyšetření.

Boule u konečníku, řitního otvoru

V této oblasti oblasti se může jednat o různé nádory konečníku, postižení análních žlázek (ucpání, zánět, nádor), nebo o perineální kýlu (hernii), která postihuje zejména nekastrované psy.

Bradavice u psa

Stejně jako u lidí se i u psů setkáváme s nezhoubnými květákovitými bradavicemi. Nejčastěji je vídáme u štěňat a mladých psů v tlamě, nebo naopak na kůži starých psů. U starých psů jsou bradavice víceméně kosmetickou vadou. V některých případech si je však může pes rozškrábat, ty potom krvácejí, nebo mohou zasahovat do očí a dráždit je. V takovém případě je vhodné jejich chirurgické odstranění. Nespoléhejte se však na to, že každá „bradavička“ je opravdu tato neškodná forma. I zhoubné nádory se mohou vypadat úplně stejně.

Často kladené dotazy a omyly:

Pes má bradavici na kůži, co s ní? Bradavice je v takovém kontextu nic neříkající pojem. U zvířat se sice setkáváme s nezhoubnými ,, stařeckými bradavicemi“, nicméně úplně stejně může vypadat i zhoubný nádor. Nejprve je potřeba útvar vyšetřit. Pokud se prokáže nezhoubná bradavice, v případě, že se jedná pouze o kosmetickou vadu, není třeba žádného řešení. Pokud bradavice psa dráždí, či krvácí, je na místě ji odstranit.

Má smysl na bouličku aplikovat mast/sprej? Když se podíváte výše na možné příčiny, zjistíte, že žádné povrchové ošetření nebude mít velký smysl. U nádorových procesů vůbec, pokud má zvíře v pacce osinu, je potřeba ji mechanicky odstranit a stejně tak hluboké zanícené rány je potřeba ošetřit důkladněji.

Zvíře má bouličku, je rozumné ji hned chirurgicky odstranit?  V žádném případě. Vždy bychom před samotnou chirurgií měli vědět oč se jedná- tzn. provést cytologické vyšetření s cílem stanovit konkrétní diagnózu. Některé útvary mohou zmizet samy a chirurgie včetně anestezie může být zbytečná. Naopak např. u mastocytomu je doporučeno při odstraňování vzít poměrně velký okraj, což neuděláme, když to předem nevíme. Výjimkou jsou již zmiňovaní tumory mléčné žlázy, které by se vždy měly chirurgicky odstranit.

Má smysl začít antibiotiky, když nevím, o jaký typ bouličky se jedná? Ne, antibiotika by se měla dávat až v momentě prokázané bakteriální infekce. Jinak hrozí riziko vzniku rezistence baktérií a následně už antibiotika u zvířete nemusí fungovat v momentě, kdy je opravdu bude potřebovat.

Má smysl poslat veterináři fotku? Ne! Na základě fotky rozhodně nelze určit, oč se jedná. Ne, ani veterinář, který už má 20 let praxe 😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *