Útvar, nádor, boule, boulička na těle
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Každá je jiná
Jedna je neškodná, druhá jej může ohrozit na životě. Jedna zmizí stejně rychle jako se objeví, druhá se musí odstranit. Jak přistupovat k situaci, kdy zvířeti někde na těle objevíme nějaký novotvar?
V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že ve většině případů se nejedná o akutní stav a není potřeba letět na pohotovost. Výjimkou jsou útvary, které se objeví náhle a jsou horké, bolestivé, na povrchu krvácející, či je nějakým způsobem narušen celkový stav zvířete – je smutné, nechce jít, má horečku…
Obecně můžeme všechny typy kožních útvarů, bez ohledu na velikost, tvar, nebo místo, rozdělit na 2 velké skupiny: zánětlivé a nádorové procesy.
Zánětlivé procesy
1) Mezi nejčastější patří zánětlivá reakce po injekci. Zduření se může objevit ihned, ale i během několika dní a může přetrvávat i několik týdnu. Typické pro něj je, že se objeví v místě vpichu vakcíny, nebo léčiva.
Nebylo zvíře náhodou v poslední době očkováno, nebo mu nebyla injekčně aplikována jiná léčiva v místě útvaru? Boule po očkování je častým jevem. Přetrvávat může i několik týdnů.
POZOR u koček jsou popisovány zhoubné nádory kůže (feline injection-side sarcomas) vznikající v souvislosti s injekční aplikací (zejména při očkovaní proti FeLV, ale i vzteklině). U koček je tedy potřeba při „bouličce po injekci“ co nejdříve navštívit veterináře.
2) Boule po klíštěti je poměrně častá zánětlivá reakce po odstranění klíštěte. Může přetrvávat až několik týdnů.
3) Bouličky v meziprstí jsou často způsobeny zapíchnutím cizího ostrého materiálu, nejčastěji osiny (trávy) a její cestování v kůži a následným otokem. Ale pozor, i v meziprstí se mohou tvořit nádorové procesy. Pohledem je od sebe nerozlišíme!
4) Především venkovní kočky často trpí na abscesy, tedy dutinky v kůži naplněné hnisem, nejčastěji v důsledku zanícené kousné nebo bodné rány.
5) Alergické reakce se mohou projevit drobnými zarudlými pupínky na kůži, které se po škrábání následně mohou snadno zanítit.
Nádorové procesy, neboli tumory/neoplazie
Neděste se! Ne každý nádor je zhoubný! 60-80% kožních nádorů jsou benigní=nezhoubné
Nádorové procesy vznikají nadměrným dělením určitých buněk. Obecně je můžeme rozdělit na maligní (tedy zhoubné) a benigní (nezhoubné).
Nejčastější nezhoubné (benigní) nádory kůže
1) Lipom vychází z tukové tkáně, často označován jako tuková boulička, objevuje se zejména u starších psů s větším množstvím tuku. Může dosahovat opravdu velkých rozměrů. Na pohled bývá kůže i srst nezměněná, na dotyk je měkký, pohyblivý a nebolestivý.
2) Histiocytom postihuje především mladá zvířata, typické pro něj je, že ve většině případů po čase spontánně vymizí. Zpravidla dosahují menších rozměrů, kůže je často načervenalá a bez chlupů. Objevuje se zejména v oblasti hlavy- na pysku a uších, ale můžeme jej nalézt i na končetinách. Na rozdíl od zhoubného mastocytomu nezpůsobuje svědění.
Histiocytom na pysku psa
3) Melanom je ve většině případů, na rozdíl od lidí, nezhoubný typ nádoru, nicméně na sliznicích a v dutině ústní se chová maligně. Typické je pro něj jeho černé zbarvení. Ani to však není 100% pravidlo.
4) Nezhoubné nádory vycházející z chlupových folikulů nebo kožních žláz se často náhle objeví a dále nerostou. Při zmáčknutí z nich někdy vytéká tmavě hnědá tekutina. I přes to, že jsou neškodné, jsou popisovány situace, kdy se časem změnili na zhoubný proces, nebo může dojít k jejích zanícení.
Nejčastější zhoubné (maligní) nádory kůže
1) Mastocytom, který častěji postihuje plemena jako boxer, buldoček, zlatý retrívr, ale může se objevit u všech jiných především starších zvířat. Obvykle bývá spojen s alergickou reakcí- svědění, následné krvácení a může být provázen i zvracením. Jeho vzhled může být velmi variabilní a z tohoto důvodu platí heslo ,,každá boulička může být mastocytom“. U většiny vede jejich chirurgické odstranění k úplnému vyléčení. Mastocytom není dobré mačkat – dojde k uvolnění velkého množství histaminu a heparinu, což může vést až k anafylaktické reakci.
2) Nádory mléčné žlázy jsou u fen z 60% nezhoubné a ze 40% zhoubné. U koček je většina tumorů mléčné žlázy zhoubná.
3) Karcinom kůže
4) Lymfom kůže
Co dělat s bouličkou, jak zjistit, oč se jedná?
Především navštívíme veterináře. Ten by měl vyšetřit celé zvíře a následně se zaměřit na samotný útvar. Zejména nás zajímá: jak je velký, je pohyblivý v kůži, nebo pevně přisedlý, je bolestivý, na dotek horký?
Jenom na základě pohledu a pohmatu nejsme NIKDY s jistotou schopni říci, o co se jedná
K tomu, abychom se přiblížili diagnóze, tedy rozlišili, zda- li se jedná o zánětlivý nebo nádorový proces, je nezbytně nutné získat a vyšetřit buňky z daného útvaru.
Jak probíhá vyšetření?
K tomuto vyšetření není zpravidla potřeba zvíře nějakým způsobem sedovat nebo uspávat. Pomocí tenké jehličky se píchne do daného útvaru a tak se získá vzorek buněk, který se následně aplikuje na sklíčko, obarví a pozoruje pod mikroskopem. Toto vyšetření se nazývá cytologie, tedy pozorování buněk pod mikroskopem.
Výhody cytologie
Rychlé, levné (kolem 1000Kč)
Nevýhody cytologie
Odběr drobnou jehličkou vede často k nedostatečnému vzorku. Ať už z důvodu jeho množství, nebo záchytu vhodných buněk. Obecně platí, když na cytologii něco nenajdeme, nemůžeme to s jistotou vyloučit. V takových případech je potřeba vyšetření zopakovat, nebo odebrat větší vzorky na histologické vyšetření. To už vyžaduje určitou anestézii a je finančně náročnější.
Ne každý veterinář cytologické vyšetření nabízí, proto na výsledky můžete čekat několik dní.
Výjimku představují tumory mléčné žlázy, u kterých je preferováno jejich odstranění a následně histologické vyšetření – tzn. nedoporučuje se cytologické vyšetření.
Boule a nádory konečníku, řitního otvoru
V této oblasti oblasti se může jednat o různé nádory konečníku, postižení análních žlázek (ucpání, zánět, nádor), nebo o perineální kýlu (hernii), která postihuje zejména nekastrované psy.
Nezhoubné nádorky vycházející ze žlázek kolem konečníku jsou často stimulovány k růstu pohlavními hormony (testosteronem). Postihují tedy velmi často nekastrované samce. Vždy je nejprve potřeba odebrat a vyšetřit vzorek ze samotného útvaru. Pokud se potvrdí tento nezhoubný typ, řešením je kastrace. Po ní útvary ve většině případů vymizí.
Bradavice u psa
Stejně jako u lidí se i u psů setkáváme s nezhoubnými květákovitými bradavicemi. Nejčastěji je vídáme u štěňat a mladých psů v tlamě, nebo naopak na kůži starých psů. U starých psů jsou bradavice víceméně kosmetickou vadou. V některých případech si je však může pes rozškrábat, ty potom krvácejí, nebo mohou zasahovat do očí a dráždit je. V takovém případě je vhodné jejich chirurgické odstranění. Nespoléhejte se však na to, že každá „bradavička“ je opravdu tato neškodná forma. I zhoubné nádory se mohou vypadat úplně stejně.
Pokud si stále myslíte, že je možné rozeznat zhoubný nádor od nezhoubného, zkuste si to ověřit v tomto kvízu.
Často kladené dotazy a omyly
Pes má bradavici na kůži, co s ní? Bradavice je v takovém kontextu nic neříkající pojem. U zvířat se sice setkáváme s nezhoubnými ,, stařeckými bradavicemi“, nicméně úplně stejně může vypadat i zhoubný nádor. Nejprve je potřeba útvar vyšetřit. Pokud se prokáže nezhoubná bradavice, v případě, že se jedná pouze o kosmetickou vadu, není třeba žádného řešení. Pokud bradavice psa dráždí, či krvácí, je na místě ji odstranit.
Má smysl na bouličku aplikovat mast/sprej? Když se podíváte výše na možné příčiny, zjistíte, že žádné povrchové ošetření nebude mít velký smysl. U nádorových procesů vůbec, pokud má zvíře v pacce osinu, je potřeba ji mechanicky odstranit a stejně tak hluboké zanícené rány je potřeba ošetřit důkladněji.
Když je bulka pohyblivá, znamená to, že je neškodná? Bohužel ne – to jestli je útvar v kůži pohyblivý, nebo pevně přisedlý neznamená vůbec nic.
Zvíře má bouličku, je rozumné ji hned chirurgicky odstranit? V žádném případě. Vždy bychom před samotnou chirurgií měli vědět oč se jedná- tzn. provést cytologické vyšetření s cílem stanovit konkrétní diagnózu. Některé útvary mohou zmizet samy a chirurgie včetně anestezie může být zbytečná. Naopak např. u mastocytomu je doporučeno při odstraňování vzít poměrně velký okraj, což neuděláme, když to předem nevíme. Výjimkou jsou již zmiňovaní tumory mléčné žlázy, které by se vždy měly chirurgicky odstranit.
Má smysl začít antibiotiky, když nevím, o jaký typ bouličky se jedná? Ne, antibiotika by se měla dávat až v momentě prokázané bakteriální infekce. Jinak hrozí riziko vzniku rezistence baktérií a následně už antibiotika u zvířete nemusí fungovat v momentě, kdy je opravdu bude potřebovat.
Má smysl poslat veterináři fotku? Ne! Na základě fotky rozhodně nelze určit, oč se jedná. Ne, ani veterinář, který už má 20 let praxe ?
Pingback: Jak poznám, kdy jít se psem k veterináři? | Pejskárium
8 měsíční kocourek má boule na horní polovině zadních nohou společně s dalšími na břiše s obou stran a za ušima.
Dobrý den, vzhledem k popisovaným místům se může jednat o mízní uzliny. Rozhodně navštivte veterinárního lékaře a nechte kocourka vyšetřit.
Dobrý den, nahmatala jsem na břiše mé fenky větší bouli. Nachází se ve spodní části břicha. Může dosahovat cca 4 cm na délku a 2 cm na šířku. Jednu dobu nechtěla jist (max týden dva) a jiné změny chování jsem si nevšimla. O co se může jednat? Děkuji předem za odpověď
Dobrý den, pokud se boulička nachází v oblasti pupíku, může se jednat i o kýlu. V této oblasti se také nachází mléčná žláza – může tedy vycházet i z ní. A jinak jakýkoliv kožní útvar, který je popsán v tomto článku. Útvar bude potřebovat vyšetřit lékařem.
Dobrý večer, prosím chtěla bych poradit.. Můj pes, má na ocásku… uprostřed vypadanou srst, nevym zceho se mu to stalo .. už to má… delší dobu.. Nevim co dělat,
Dobrý den,
U psů se v této oblasti nachází mazová žláza. Vlivem pohlavních hormonů (testosteronu) může zbytnět a následně se zanítit. Lokální ošetření pomocí desinfekčního šampónu nebo antibiotik, není ve většině případů efektivní. Vyřešit problém může kastrace. Ztrátou srsti na ocase se může projevit i celá řada jiných onemocnění, např. snížená funkce štítné žlázy nebo Cushingův syndrom.
Mám 11 měsíců starého BSP. Na boku se mu na kůži udělala boule. Je to zarudlé a nebolestivé. Může se jednat o nádor? Děkuji za odpověď
Dobrý den, ano, může.
dobrý den, můj pes má cystu na vrchní části krku ,doktorka mu odsala větší množství červené tekutiny a dostal antibiotika.
Je toto ošetření dostačující? Pejsek je starý.
Dobrý den, s největší pravděpodobností se bude opětovně tekutinou plnit. Antibiotika jsou vhodná pouze v případě, že je cysta infikovaná – je tam bakteriální zánět. Definitivním řešením by bylo chirurgické odstranění celého útvaru.
Dobrý den. Dneska jsem zhruba roční kočce nahmatala boulicky pod hlavou na krku, na místě kde my lidi máme uzliny.. Nevšimla sem si že by to tam předtím měla. Co s tím?
Dobrý den, nechat ji vyšetřit u veterináře, ten z ní případně odebere vzorek. Tak jak se píše v článku.
Dobrý den náš pes má opětovnou bouličku na patce , je rok po operaci na tom samém místě. Je to tak dvakrát větší než ji to operovali.
Dobrý den, a o co je jednalo? To by vám řekla histologie odstraněné bouličky Pokud se jednalo o zhoubný nádor, který třeba nebyl kompletně odstraněn, je možné, že vyrostl znovu. Teď je na místě znovu odebrat vzorek na cytologii a podle toho se dál zařídit.
Dobrý den, máme roční fenu (zdravá, běhá), všechno v pohodě, žádné změny v chování, prostě nic. A chci se zeptat jestli když se ji utvořili malá podkožní boulička 0.5cm tak. Muže to být jen tukova boule nebo něco takového? (Myslim tím nic vážného)
Dobrý den, vzhledem k nízkému věku a dobrému zdravotnímu stavu to pravděpodobně nebude nic špatného. Nebyla v poslední době na očkování? Pokud ano, může se právě jednat bouličku po vakcinaci, která do pár týdnů vymizí. 100% jistotu dá jenom cytologické vyšetření.
Dobrý den, na boční straně jazyka, v jeho zadní části jsem u skoro 5 leté fenky objevila bílý útvar. Prvotně jsme si mysleli, že se urazila kus zubu, který se jí zapíchl do jazyka. Po hmatu jde však o měkký útvar, který je viditelný pouze při pořádném vyplazení jazyka, takže nevíme, jak ho dlouho má. Fenka jí, pije a chová se zcela normálně. Nic se nesnaží z tlamy odstranit. Plánujeme návštěvu veteriny, ale chtěla jsem se zeptat, zda se dá odhadnout, co by to mohlo být. Děkuji za radu.
Dobrý den, může se jednat o pozůstatek přdchozího poranění, nějaký zánět/nádorový proces, nebo třeba papilom – mrkněte do článku bradavice u psa, kde je obrázek. bez přispání zvířete se při vyšetření jazyka často neobejdeme.
Dobrý den,
u našeho 11ti ročního kastrovaného kocoura jsem nahmatala na horní straně břicha (vpravo) takovou bouli. Není nijak výrazně ohraničená a na pohled přes srst taky nepozorovatelná. Nehřeje, v chování jsme změny nezaznamenali. Má to dnes druhý den, co jsem si toho všimla. Je to hmatatelné jen při hlazení. Musím podotknout, že kocour je obézní. O co se může jednat?
Dobrý den, doporučím Vám přečíst si článek, pod který píšete komentář 🙂 podle popisu ani fotky nelze říct. Pokud chodí ven, může to být např. po klíštěti.
Dobrá den,muj pejsek má bouli ve spodní častí tlamy není z vnitřní strany ale z vnější ,poradíte mi co byto mohlo být? byla už na dvou operací protože ten nádor byl z vnitřní strany ale ted na potřetí to má z vnější strany .děkuji za odpověd.
Dobrý den, vzhledem k historii je možné, že se jedná o tentýž onkologický problém. Nutné bude cytologické vyšetření.
Dobrý den, mám 13 letou sheltii, která měla na břiše po kastraci bouli měkké konzistence. Nyní se boule zvětšila cca 3×3 cm tuhé konzistence. Je možné, že se stále jedná o kýlu? Dále jak hodnotíte možnou operaci vzhledem k věku a léčbě srdečního šelestu – léčba Vetmedin, Verospiron, inhalačně kortikoidy. Fena je vitální, aktivní,žere.
Děkuji za zpětnou vazbu.
Dobrý den, může se jednat o kýlu, serom, ale i kožní útvar, který s operací souviset nemusí – pro začátek je tedy dobré zkontrolovat útvar ultrazvukem. V případě drobné kýly, která je vyplněná tukem je riziko následných komplikaci velmi malé – naopak riziko anestezie u staršího pejska s nemocným srdcem větší.
Dobrý den, jde u psů vypalovat bradavice dusíkem jako u lidí? Případně jinak ošetřit bez uspání? Máme yorkie, 12 let. Má PLE, několik let byla na prednisonu a entizolu. Dřív měla na zádech pár bradavic, nesvědící, neroustoucí. Teď je ovšem rok bez kortikoidů a rozlezlo se jí to úplně všude, to by asi nevadilo, jenže bradavice začaly krvácet, mají takové strupy a žlutý povlak. Chystáme se na kožní, ale přemýšlím, jestli to vůbec má řešení, protože uspávat nám ji už nechtějí, vzhledem k věku a anamnéze je to hodně rizikové.
Dobrý den, existují i možnosti odstranění pouze v lokální anestezii – nejprve je však nutné vědět, že se jedná opravdu jen o ,,kosmetické výrůstky“ stejně tak je nutné zhodnotit spolupráci pejska při takovém zákroku – nutný naprostý klid a nehybnost pacienta.
dobrý den mam psa jezevčík smychaný s jack russelem a ma 7mesícu a udělalo se mu boule na krku nevíte co s tím?
Dobrý den – vím – dočtete se to v tomto článku 🙂
Dobrý den.Pejsek starý 3 roky ,má u zubu bouličku,která je bez hnisu,zatvrdlá,zarudlá.Verinář mu předepsal 2krat antibiotika, ale bez žádného výsledku.Může se boulička časem ztratit sama? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, může, ale dost možná bude nezbytné stomatologické ošetření v celkové anestezii – pro trvalé řešení problému.