Bradavice u psa

Udělal se vašemu pejskovi nějaký výrůstek na kůži? Než jej prohlásíte za bradavici, přečtěte si nejprve tento článek.

Co je to bradavice?

Pojem  ,,bradavice“ je totiž dost zavádějící a schová se pod ním prakticky jakýkoliv kožní výrůstek. Ve skutečnosti ve veterinární medicíně je označení bradavice pro tzv. papilomy způsobené virem (viz níže).

Berte na vědomí, že pouhým okem nepozná ani veterinář ,,neškodnou bradavici“ od nebezpečného kožního nádoru. Pokud tedy nějaký výrůstek u psa objevíte, navštivte veterináře, který z útvaru odebere vzorek a ten se následně pod mikroskopem vyšetří.

Podrobnější článek věnovaný kožním útvarům: Útvar, nádor, boulička na těle

Papilomavirus

Jedná se o infekční onemocnění způsobené papilomavirem. Ten se přenáší jak přímým kontaktem mezi psy, tak i předměty z prostředí. Zvíře, které jej vylučuje nemusí mít vůbec žádné příznaky nemoci. Imunitní systém si v drtivé většině s tímto virem poradí a pes tak neonemocní. Nejčastěji jsou postiženi tedy jedinci s nevyzrálým imunitním systémem – štěňata. Bradavice jsou květákovité útvary sliznice a kůže zejména v oblasti tlamy, pysků a brady. Mohou se objevit po jedné, ale i ve shlucích.

Na člověka ani jiná zvířata přenosné toto onemocnění není. Bradavičky ve většině případů psa nijak neobtěžují, ale v některých případech může docházet k poranění, krvácení, nebo i k zavlečení infekce.

Co se týče léčby, většinou se bez ní obejdeme- bradavice časem vymizí, případně postačí různé posilovače imunity a přírodní preparáty. Pokud však dělají potíže je nutné jejich odstranění v narkóze.

Bradavice u starých psů

U starých psů se naopak nejčastěji setkáváme s výrůstky kůže jiného než virového původu – obvykle se jedná o nezhoubné nádůrky kožních žlázek, případně se jedná o nejrůznější kožní cysty.

Obrázek: nezhoubný nádor vycházející z mazové žlázy

Nezapomínejte však na to, že naprosto odlišné útvary mohou vypadat velmi podobně, stejně tak agresivní tumory se mohou tvářit nenápadně.

Obrázek: většina z nás by tento nález označila jako ,,malinká bradavička u zadku“ . V tomto případě se však jedná o zhoubný mastocytom.

Že nejde rozeznat druhy útvarů pouhým okem si můžete ověřit v tomto kvízu.

Černá bradavice

Černá barva výrůstků je způsobená hromaděním pigmentu melaninu. Většinou se jedná o melanomy – tedy nádory vzniklé nekontrolovatelným bujením buněk obsahující tento pigment. Dobrá zpráva je, že většina z nich se na kůži psů chová nezhoubně. Výjimkou jsou ty na sliznicích – např. v tlamě.

Kdy a jak řešit

Každou bradavici -v tomto kontextu tedy každý útvar na kůži či sliznici je potřeba konzultovat s veterinárním lékařem. Jak již zmiňuji výše, pouhým okem nelze s jistotou určit původ útvaru. Na místě je tedy cytologické vyšetření – odběr pár buněk tenkou jehličkou z útvaru a jejich následné vyšetření pod mikroskopem. Druhou možnstí je celý útvar odstranit a poslat následně na histologické vyšetření – to však vyžaduje už celkovou anestezii a histologie je finančně náročnější než cytologii.

Chirurgickým odstraněním je potřeba řešit útvary, které si pes poraňuje a krvácí, nebo například ty na očním víčku, které mohou dráždit rohovku, nebo samotné víčko deformovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *