Osina u psa

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co je to osina a v čem spočívá její nebezpečí?

Osinou označujeme malý ostrý kousek trávy většinou velikosti kolem 1cm. Ostrý hrot snadno pronikne skrz kůži, a kromě jejího poranění může dojít k cestování osiny tělem a rozvoji zánětlivého bolestivého procesu. S osinami se setkáváme zejména v letním období a pokud se svým psem nechodíte pouze na procházky městem, nemáte prakticky šanci se jim vyhnout. Nejčastěji se zabodávají do tlapek, uší, očí ale hrozí i jejich vdechnutí.

Dalším důvodem, proč jsou osiny tak nebezpečné, je díky jejich tvaru schopnost pronikat hluboko tkáněmi. Nezřídka se tak setkáváme se situací, kdy se vstupní otvor po průchodu osiny už zahojí a my pozorujeme po uplynutí nějaké doby problém v jiné části těla.

Osina je pro rentgen neviditelným materiálem!

Zdroj: Anna Šrenková

Osina v tlapce

Osina pronikne kůží v tlapce a velmi často putuje dále. V místě průniku vznikne malá ranka, která se ale velmi často rychle zacelí, a tak nelze vůbec poznat, že ke nějakému poranění vůbec došlo. Samotný vpich není pro psa většinou nijak bolestivý. Po pár dnech začne tělo na tento cizí materiál reagovat a utvoří se zánět, projevující se zduřením, začervenáním a bolestivostí. V tuto chvíli může pes kulhat, tlapku si nadměrně lízat nebo si ji dokonce vykusovat. Zvenčí často pozorujeme tuhou bouličku kdekoliv na pacce i v meziprstí. Ta může po nějaké době prasknout, což je spojeno s výtokem hnisu a krvavé tekutiny. V lepším případě dojde i k vyplavení osiny ven z těla. V tom horším už je osina tak hluboko, že je potřeba ji chirurgicky odstranit.

Zdroj: Anna Šrenková

Osina v uchu

Postižený pes třepe téměř ihned po zapíchnutí hlavou, škrábe si uši, nebo naklání hlavu na stranu. I přes to, že osinu okem v uchu nevidíte, nevylučuje to, že tam není. Osiny se dostávají často do hloubky ucha, kde ji najdeme pouze speciálním vyšetřením pomocí otoskopu. Toto vyšetření a vyjmutí osiny z hloubky ucha často vyžaduje anestezii.

Zdroj: elements.envato.com

Osina v oku

Osiny v oku se často dostávají do spojivkového vaku nebo za třetí víčko. Navenek se projeví přivřením oka, zarudnutím spojivek, pes si oko škrábe a tře o okolní předměty (sedačka, koberec). Odhalení takové osiny vyžaduje důkladné prohlednutí oka včetně spojivkového vaku a oblasti třetího víčka. O takové vyšetření se doma raději nepokoušejte.

Zdroj: Anna Šrenková

Vdechnutá osina

Vdechnutím osiny dochází k dráždění nosní sliznice, vedoucí okamžitému a úpornému kýchání, zpětnému kýchání, později i k výtoku z nozder či kašli. Projevit se může také abnormálními zvuky při dýchání, nebo jeho ztížením. Prokázat, že se jedná o osinu a případně ji odstranit je v tomto případě velmi složité. Osina se na rentgenu nezobrazuje. V jejímu odhalení je často potřeba endoskopické vyšetření v kompletní anestezii.

Zdroj: Anna Šrenková

Jak předcházet osinám?

Vyhnout se zarostlým a neupraveným travnatým plochám.

Po procházce ze srsti vyčesat nepořádek

Zkontrolovat tlapky včetně meziprstí i uši

Případné osiny vytáhnout pinzetou

Ostříhání psa může přispět k vychytání méně nečistot včetně osin

Pokud pozorujete některý z výše popsaných příznaků navštivte veterináře!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *