Zpětné kýchání

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co je to zpětné kýchání?

Zpětné kýchání neboli reverse sneezing je proces, při kterém zvíře rychle trhaně nasává vzduch, což je často provázeno velmi hlasitými chrčivými zvuky a protažením koutků tlamy k uším. Přirovnat to můžeme například k tomu, když člověk posmrkuje.

Video

Typické při tomto aktu je natažený krk a široký postoj předních končetin. Celý tento proces trvá pár vteřin, může se několikrát za sebou opakovat, po ukončení se jeví zvíře úplně normálně.

Vzhledem k projevům mají často majitelé pocit, že se zvíře dusí a je v ohrožení života. Opak je však pravdou.

Zpětné kýchání nepředstavuje pro zvíře téměř žádné riziko

Nejčastěji jsou postižena krátkolebá (brachycefalická) a malá plemena psů jako francouzský buldoček, mops, čivava, kavlír king charles španěl, maltézák, či boxer. Zřídka postihuje i kočky.

Jaké jsou příčiny zpětného kýchání?

Nejčastější příčina pro zpětné kýchání je idiopatická, to znamená, že se vlastně žádná příčina nezjistí. Takový stav je pro zvíře neškodný.

Další možnou příčinou je vdechnuté cizí těleso v nosohltanu. U koček může být vyvolávající příčinou polyp (nezhoubné bujení), u starších psů nádorový proces.

Mezi dalšími můžeme jmenovat: prodloužené měkké patro, zánětlivé procesy horních dýchacích cest, nebo jejich podráždění. K horním dýchacím cestám patří: nos, nosohltan, hrtan, nosní dutiny. K podrážděním může vést alergie, prach, či cigaretový kouř, výjimečně i parazité (Pneumonyssoides caninum).

Další příčinou může být příliš těsný obojek.

Zpětné kýchání je často zaměňováno s kašlem či kýcháním.

Co se zpětným kýcháním?

Vzhledem k lokalizaci a formaci horních dýchacích cest (velmi malý nedostupný prostor) je velmi obtížné vyšetřit, respektive bez anestezie je to nemožné. Rentgenologické vyšetření je nedostačující. Co se týče zobrazovací metody můžeme zvolit CT vyšetření v kombinaci s endoskopií horních dýchacích cest.  Jedná se o finančně poměrně náročná vyšetření vyžadující celkovou anestezii, z tohoto důvodu se doporučují v případě, že máme opravdu podezření na cizího těleso, či nádorový proces.

Pokud tento stav nemá žádnou vážnější příčinu – jedná se tedy o. idiopatický proces, můžeme pejskovi ulevit jemným masírováním krku.

 

Často kladené dotazy a omyly:

 

  1. Může být zpětné kýchání projevem onemocnění srdce? Ne. Zpětné kýchání je projev onemocnění horních dýchacích cest, nikoliv dolních (plic), které jsou postiženi při srdečním selhání. Jak se na zvířeti projeví onemocnění srdce se dočtete v článku: Nemocné srdce.

 

  1. Může být zpětné kýchání projevem zúžené průdušnice? Ne, zúžená průdušnice se projevuje především hlasitým kašlem, který snadno vyvoláme tlakem na krk. Samozřejmě jedno zvíře může mít dva problémy.

 

  1. Může se takto projevit u koček astma? Ne, astma je opět onemocnění dolních dýchacích cest.

 

  1. Má smysl léčit zpětné kýchání antibiotiky? Pokud věříme, že příčinou je zánětlivý proces, tak ano. Antibiotická léčba by měla předcházet invazivnější diagnostice. Výjimku tvoří podezření na cizí těleso.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *