Pasivní kouření: riziko pro vaše čtyřnohé parťáky

 

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

 

O tom, že kouření tabákových výrobků je spojeno s určitými zdravotními problémy, o tom snad nikdo nepochybuje. Při spalování se do okolí uvolňují tisíce toxinů, z nich necelá stovka je považována za karcinogeny, tedy látky, které mohou vyvolat rakovinu.

 

Na světě žije přes 400 milionů psů a koček v kuřácké domácnosti.

 

Škodí cigaretový kouř i domácím mazlíčkům? Ve srovnání s námi se naši čtyřnozí mazlíčci dožívají zlomku průměrného života člověka. Je tedy vůbec možné, že jen vlivem pasivního kouření může dojit k rozvoji rakovinného bujení?

 

Riziko pasivního kouření pro domácí mazlíčky je často podceňovaným tématem. Pasivní kouř je název pro vydechovaný, nebo vznikající při hoření tabákového výrobku kouř, unikající do ovzduší a je vdechován okolními osobami/zvířaty. Dále se setkáváme s pojmem ,,kouř z třetí ruky“, který označuje zbytky kouře ulpívající na okolních předmětech, včetně srsti zvířat.

 

Dosavadní studie odhalují fakt, že ani kouření osob mimo jejich domov nezabrání vystavení dětí v domácnosti tabákovému kouři, stejně na tom budou domácí mazlíčci.

 

Zvířata nejen, že kouř vdechují, ale drobné částečky ulpívají na srsti, ze které jej zvíře v rámci pravidelné hygieně olíže. Tímto se dostávají do kontaktu i s dutinou ústní.

Rentgen plic postižených rakovinou. Zdroj: Anna Šrenková

Provedené výzkumy dokazují vliv pasivního kouření i kouře z třetí ruky na zdraví zvířat.  V 80. letech minulého století probíhaly studie, kdy byl psům pomocí otvoru v průdušnici přiváděn cigaretový kouř. U těchto zvířat byl zaznamenán vyšší výskyt rakoviny plic.

 

Jedním z faktorů, proč je pasivní kouření u zvířat tak rizikové je jejich, oproti člověku, vyšší dechová frekvence.

 

V souvislosti s kouřením jsou popisovány vyšší rizika vzniku rakovinných onemocnění (rakovina plic,  lymfom, karcinom dutiny nosní i ústní) i chronická zánětlivá onemocnění plic.  Zvláště vnímaví jsou především psi malých plemen, kteří častěji trpí na onemocnění srdce a dýchacích cest.

 

Zatímco plemena s dlouhým čumákem (např. chrt, nebo německý ovčák) jsou častěji predisponována pro rakovinu dutiny nosní, u brachycefalických plemen (např. buldoček, nebo mops) se častěji objevuje rakovinné onemocnění plic.

 

Je zjevné, že u zvířat, která trpí onemocněním dýchacích cest (kolaps průdušnice, bronchitis, astma, bronchopneumonie, rakovinné onemocnění plic), je pasivní kouření přitěžujícím faktorem, který může vést k výraznému zhoršení příznaků.

Jak se může projevit rakovina plic? Zrychleným dechem, ztíženým dýcháním, kašlem, apatií, intolerancí zátěže i vykašláváním krve.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *