Žloutenka u psa a kočky
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Žloutenka, neboli ikterus, je charakterizována žlutavým zbarvením sliznic a kůže. Tento stav je způsoben nahromaděním žlučového barviva bilirubinu v krvi. Jedná se pouze o projev nějakého onemocnění, nikoliv konkrétní nemoc.
Žlutého zbarvení si můžeme všimnout zejména na spojivkách, dásních nebo ušních boltcích.
Co je to bilirubin?
Bilirubin je barvivo, které vzniká fyziologicky v těle při odumírání červených krvinek. Poté je v játrech přeměněn na další metabolity, které jsou následně vylučovány žlučí do střeva a moči, kudy tělo opouští. Z tohoto popsaného koloběhu je jasné, že příčin pro žloutenku bude více.
Příčiny žloutenky
1. K rozpadu červených krvinek může docházet v důsledku otravy (např. česnek, cibule, Paracetamol), infekčních onemocnění (např. klíšťaty přenosná Babesia), nebo z důvodu přehnané imunitní reakce, při které buňky imunitního systému ničí tělu vlastní buňky, v tomto případě červené krvinky.
2. Onemocnění jater, vedoucí k neadekvátnímu zpracování žlučového barviva, je celá řada. Mezi infekční patří například Leptospiróza, infekční hepatitida psů, u koček FIP, Toxoplazma, bakteriální hepatitis. Různé toxiny/otravy a rakovinná onemocnění mohou také způsobit poškození jater. Další příčinou může být lipidóza (ztučnění) nebo cirhóza jater.
3. Onemocnění žlučníku jako zánětlivý proces, kamínky, nádorový proces, a slinivky mohou způsobit narušený odtok žluči do střeva a tím zapříčinit nahromadění žlučového barviva a následnou žloutenku.
Bilirubin je velmi dráždivá látka a její zvýšená hladina v krvi kromě žlutého zbarvení kůže a sliznic často vede k nevolnosti, anorexii, zvracení a průjmu. Moč může být zbarvená do oranžova až hněda.
Postup u pacienta se žloutenkou
V anamnéze se lékař zaměří na možné pozření toxických látek: jedy, potraviny, lidské léky. Při důkladném klinickém vyšetření si můžeme všimnout dalších nálezů, které mohou se žloutenkou souviset, například bledé sliznice, zvětšené mízní uzliny, nebo zvětšená břišní dutina.
Stěžejní je kompletní krevní vyšetření, kde se zaměřujeme především na počet červených krvinek a hodnoty týkající se jater a žlučových cest. Pro rozlišení problému jater a žlučníku poslouží ultrazvuk.
Další vyšetření se odvíjí od konkrétních nálezů. Například diagnostika imunitně zprostředkované hemolytické anémie (IMHA) může být finančně poměrně náročná. Pro objasnění onemocnění jater se často využívá odběr bioptátů jater a jejich následující histologické vyšetření.
Léčba žloutenky
Jak už víme, žloutenka je pouze projev nějakého onemocnění, univerzální léčba tedy neexistuje. Bez ohledu na příčinu, u většiny pacientů vykazujících doprovodné příznaky (zvracení, nechutenství) je na místě hospitalizace. Některá onemocnění se léčí antibiotiky, jiná kortikoidy, při obstrukci žlučovodu může být indikována i chirurgie.