Zvětšené, oteklé mízní uzliny

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co jsou to mízní uzliny?

Mízní neboli lymfatické uzliny jsou součástí lymfatického systému a protéká jimi lymfa. Každá uzlina je zodpovědná za konkrétní část těla a její zvětšení signalizuje možný problém (skrz imunitní stimulaci) právě v této části.

Kde se mízní uzliny nacházejí?

V těle se nachází v podkoží, dutině hrudní i dutině břišní. Součástí klinického vyšetření psů a koček je vždy kontrola povrchových mízních uzlin, tedy těch, které jsme schopni nahmatat prsty pod kůží. Tyto uzliny se vždy vyskytují v páru (pravá a levá). Za normálních podmínek cítíme pár uzlin při spodní čelisti (podčelistní), na krku při odstupu hrudních končetin (předlopatkové) a v podkolenní jamce (podkolenní). Pokud dojde ke zvětšení mízních uzlin, můžeme cítit a dokonce i vidět další mízní uzliny (např. v podpaží, nebo oblasti mléčné žlázy). Zvětšené mízní uzliny v dutině břišní můžeme v extrémních případech cítit i palpačně (zejména u koček), případně je vidět je na ultrazvuku a rentgenu.

Zdroj: Tereza Opltová

 

Kdy zvětšení mízních uzlin nemusí signalizovat vážný problém?

U mláďat, která mají fyziologicky prominentnější uzliny

U zvířat při přezubování (výměna mléčného chrupu za trvalý) jsou často zvětšené podčelistní uzliny

Po vakcinaci (očkování) může dojít k přechodnému zvětšení mízních uzlin

 

Zásadní je rozlišit, jestli je zvětšená jedna mízní uzlina, nebo všechny/více mízních uzlin.

Zvětšená je jen jedna mízní uzlina

Pokud je zvětšená pouze jedna mízní uzlina, hledáme vyvolávající příčinu v její svodné oblasti, za kterou je zodpovědná.

Zvětšená uzlina Kde hledáme problém?
podčelistní Oblast hlavy: tlama, zuby, uši
Předlopatková Zadní část hlavy, přední končetina
Podkolenní Zadní končetina od kolene níže

 

Jakýkoliv zánětlivý/infekční nebo nádorový (vycházející z mízní uzliny nebo metastáze) proces může vést ke zvětšení mízní uzliny v dané oblasti. To platí i pro mízní uzliny v dutině břišní, nebo hrudní.

Příklad:

 • Kvasinkový/bakteriální zánět levého ucha se může projevit zvětšenou levou podčelistní mízní uzlinou.

 

 • Zapíchnutá osina v meziprstí pravé pánevní končetiny se může projevit zvětšenou pravou podkolenní mízní uzlinou.

 

 • Mastocytom na levém lokti může metastazovat do levé předlopatkové mízní uzliny, která bude následně zvětšená.

 

Zvětšené jsou více/všechny mízní uzliny

Jediným Společným orgánem pro všechny povrchové mízní uzliny je kůže. Pokud není postižena právě kůže, pátráme po onemocnění, které postihuje celý organismus.

Zdroj: elements.envato.com

Onemocnění, která mohou způsobit generalizované zvětšení mízních uzlin jsou:

Infekční onemocnění:

 • zánět kůže (alergie, svrab, pyodermie)
 • parazitární onemocnění: Ehrlichia, Leishmania (onemocnění přenášená bodavým hmyzem, zejm. v přímořských krajinách), Babesia (přenášená klíšťaty i v našich podmínkách)
 • FIV, FeLV (kočičí aids a leukémie)
 • Systémová plísňová onemocnění

Neoplastická onemocnění:

 • Lymfom (rakovinné onemocnění imunitního systému)
 • Leukémie

Imunitně zprostředkovaná onemocnění (onemocnění/stimulace imunitního systému)

 • Polyarthritis (zánět kloubů)
 • Systémový lupus

 

Nejčastější příčinou všech zvětšených mízních uzlin je u psa lymfom.

Návštěva veterináře

Pokud zjistíme otok v oblasti mízních uzlin, měli bychom co nejdříve navštívit veterinárního lékaře.

V případě zvětšené jedné mízní uzliny je potřeba důkladně vyšetřit oblast, za kterou je mízní uzlina zodpovědná. V dané oblasti se může nacházet poranění, zánětlivý proces, cizí těleso, ale i nádorový proces.

Zdroj: elements.envato.com

V případě všech zvětšených mízních uzlin zjišťujeme nejprve, zda-li se nemůže jednat o infekční klíšťaty/hmyzem přenosné onemocnění. U koček vždy testujeme FeLV, FIV.

Po vyšetření krví je zásadní odběr vzorků z mízní uzliny a následné vyšetření buněk (cytologické vyšetření). Takto jsme schopni rozlišit nádorové onemocnění od zánětlivého procesu. Pro vyšetření ostatních mízních uzlin uložených v těle volíme ultrazvuk a rentgen. Další možností je odběr celé mízní uzliny pro histologické vyšetření.

 

 

 

 

6 komentářů: „Zvětšené, oteklé mízní uzliny

 • 28 října, 2022 (9:12 am)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, náš pes má zvětšenou zřejmě levou podčelistní uzlinu a slintá. Tento problém se objevil až dnes ráno. Včera byla bez potíží, žrala, běhala. Za odpověď děkuji. Romana Chalupská

  Reagovat
  • 28 října, 2022 (2:06 pm)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, tato uzlina je zodpovědná za oblast hlavy – zuby i ucho. Koneckonců se nemusí jednat o mízní uzlinu ale slinnou žlázu, případně nějaký absces. Na místě je vyšetření, veterinář to pozná a doporučí další postup.

   Reagovat
 • 11 prosince, 2022 (5:03 pm)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, mám 6. letou fenku BOC, které se udělaly tvrdé boule pod dolní čelisti a na ramenou (z obou stran), před cca měsícem dobrala ATB, které měla kvůli operaci. Má zarudlé oči, na které dostala také ATB, nevíte někdo, co by ty boule mohly být ?

  Reagovat
  • 11 prosince, 2022 (9:08 pm)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, už jsem Vám odepisovala na fb – je nutné zjistit původ boulí – klinicky vyšetřit, případně odebrat vzorky. Cytologie zjistí příčinu zvětšeních uzlin – autoimunitní nebo neoplastický proces, během pár minut. Na místě je kompletní diagnostika (měsíc je dlouhá doba) – krev, sono, rtg hrudníku, odběr z oněch boulí ..

   Reagovat
 • 22 října, 2023 (12:05 pm)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, máme mainského mývalího kocoura. Od úterý 17. 10. nám přestal jíst a začal kulhat na zadní tlapky (chvilkama se za sebou tahá). V pátek o 2 dny později jsme byli u veterináře. Udělal mu ultrazvuk, nepřišel na nic, pouze na zduřelé uzliny v zadní části břicha, u zadních tlapek. Dostal injekce na podporu imunity a vitaminy. Ted je neděle o dva později a kocour snědl jednou kapsu za celou dobu, kulhá a primárně leží nebo spí. Jak dlouho doporučujete ještě počkat, jestli se nezlepší? Děkuji za odpověď.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *