Osteosarkom u psa: rakovina kosti

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co je to osteosarkom?

Osteosarkom je nejčastější zhoubný (maligní) nádor postihující kosti, vyskytující se především u starších psů velkých a gigantických plemen, jako jsou německá doga, rotweiler, irský vlkodav nebo německý ovčák. U těchto psů postihuje zejména dlouhé kosti předních i zadních končetin, naopak u malých psích plemen se objevuje na plochých kostech, jako jsou žebra, či kosti lebky.

Jedná se o velmi agresivní typ tumorů, které kromě invazivního růstu v kosti často metastazují, zejména do plic.

Klinické příznaky

Mezi typické klinické příznaky patří kulhání, bolestivost, otok končetiny. V pokročilých stádiích může dojít i ke zlomenině kosti v postižené oblasti nádorem (tzv. patologická fraktura). Při výskytu metastáz v plicích se může současně objevit zadýchávání se nebo kašel.

Diagnostika

Základem je ortopedické vyšetření a rentgen postižené kosti. Osteosarkomy tvoří typické rentgenologicky viditelné kostní léze. Na základě anamnézy, klinického vyšetření a RTG nálezu můžeme vyslovit podezření na osteosarkom. Detailnější nález nám dá CT vyšetření. K potvrzení diagnózy je však, stejně jako u všech jiných nádorových procesů, průkaz nádorových buněk pod mikroskopem. K tomu se využívá bioptický odběr kostní tkáně s následujícím histologickým vyšetřením.

V rámci stagingu (zjištění rozsahu) je vždy dělán i rentgen hrudníku. Nicméně metastáze mohou tak malé, že je rentgen nemusí odhalit.

V krvi může být zvýšená hladina kostního enzymu ALP.

Zdroj: Anna Šrenková. Patologická fraktura pažní kosti postižené osteosarkomem

Léčba osteosarkomu

Terapií volby je chirurgické odstranění nádoru, což v tomto případě znamená amputaci končetiny.

Amputaci končetiny je vždy potřeba důkladně zvážit. Vzhledem k tomu, že tento typ rakoviny postihuje zejména starší zvířata větších plemen musíme zohlednit kvalitu života se 3 končetinami u daného jedince. Například u starého psa s artrózou v ostatních kloubech a značnou nadváhou dojde po amputaci postižené končetiny k extrémnímu přetížení zbylých končetin a zhoršení artrózy.

I po provedené amputaci je doporučena chemoterapie ke zpomalení metastáz, které u většiny pacientů předpokládáme, i přes to, že je zobrazovací diagnostika (rentgen) nedokáže zobrazit.

Pokud není amputace možná, je doporučena radiační terapie (ozařování), která ve většině případů vede ke snížení bolesti a útlumu kulhání.

Z přípravků se v boji proti osteosarkomu dále používá bifosfonát (přípravek Zeledronat) a aktuálním trendem je imunoterapie.

K paliativní terapii se používají léky na bolest.

Z alternativních přípravků se využívá CBD olej.

Zdroj: elements.envato.com

Prognóza

Po samotné amputaci vykazuje 90% pacientů do jednoho roku metastáze, průměrná doba přežití po amputaci jsou 4 měsíce. Po provedené amputaci končetiny v kombinaci s chemoterapií žije více než polovina pacientů déle než 1 rok, 35% pacientů se dokonce přežívá déle jak 2 roky.

U pacientů absolvujících ozařování je průměrná doba přežití 3-5 měsíců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *