Jak dlouho může žít pes s rakovinou ?

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

To, že s rakovinou se nepotýkáme jen my lidé, ale i naši čtyřnozí parťáci už asi každý z vás ví. I přes to, že se tento typ onemocnění vyskytuje především u starších zvířat, rozhodně to není pravidlem. Rakovina může postihnout jakýkoliv orgán a zvíře v jakémkoliv věku. Její projevy jsou různé.

Doba přežití zvířete s rakovinou je velmi variabilní, lékaři obecně označují další vyhlídky daného pacienta jako prognózu.

Druh rakoviny

Obecně platí, že některý druh rakoviny umíme vyléčit úplně (např. mastocytom), jiné se snažíme různými způsoby zpomalit (např. lymfom). Zásadní vliv na dobu přežití má tedy konkrétní druh nádorového procesu.

Doba zjištění

Dalším faktorem, který hraje roli v délce přežitelnosti, je moment zachycení rakovinného procesu. Zhoubná onemocnění mají schopnost  metastazovat, tedy šířit se do ostatních orgánů. Čím dříve onemocnění zachytíme, tím lepší jsou šance na lepší prognózu.

Způsob léčby

U konkrétních nádorových onemocnění jsou různé možnosti terapie. Obecně se jedná o chirurgické řešení (operativní odstranění nádoru), chemoterapii a radioterapii (ozařování). Ideální terapie je pro každý nádorový proces individuální a jiná. Často se pro dosažení nejlepších výsledků jednotlivé metody kombinují. Nezřídka vede nejkomplikovanější a finančně nejnáročnější varianta k nejdelší době přežití.

Zdroj: elements.envato.com

Jak dlouho může žít pes s rakovinou?

Na tuto otázku existuje jen jedna správná odpověď: od několika dní až po několik let. Záleží na výše uvedených faktorech.

Uvedu příklad na lymfomu – rakovině, vycházející z imunitního systému.

Co vše ovlivňuje dobu přežití je:

přesný typ lymfomu (zjištěno na základě histologického vyšetření)

jeho rozsah (je postižena jedna mízní uzlina, nebo už je zasažena i kostní dřeň?)

je pacient bez klinických příznaků, nebo už je ve vážném stavu?

druh léčby: rozhodne se majitel pro chemoterapii (terapie volby právě u lymfomu), nebo zvolí jen podávání kortikoidů?

Pes s lymfomem tak může žít několik týdnů, ale v případě méně agresivní formy a dobře zvolené chemoterapie může dosáhnout i na 2-3 roky.

Konkrétní prognózy pro jednotlivá rakovinná onemocnění naleznete v příslušných článcích.

Důležité je vždy zohlednit kvalitu života daného pejska. Ve veterinární medicíně nejde nikdy o dosažení co nejdelší doby přežití, ale o prodloužení kvalitního života bez utrpení.

2 komentáře: „Jak dlouho může žít pes s rakovinou ?

 • 12 září, 2022 (3:10 pm)
  Trvalý odkaz

  Moje fenka 9 let má rakovinu,po operaci zhoubneho nádoru v trisle cca do 3 týdnu další nádor v břišní stěně, krev potvrdila metastazy v játrech,vet usoudila že už není možná pomoc k vyléčení a délku života odhadla na týdny nevzdává se..podáváme ji drags imun, imunobran a ostropestřec vše ve vyšších dávkách…ma někdo zkušenost s tímto typem onemocnění?
  Naše holka má pořád chuť k jídlu,hraje si,chodí na orochazky a daří se ji dobře,od operace jsme cca 2 měsíce
  Děkuji za jaký koluv komentar

  Reagovat
  • 30 září, 2022 (12:45 pm)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, bohužel nepíšete o jaký typ nádoru se jedná (rakovina jater je široký pojem), každopádně pokud jsou už přítomny meteastáze, tak je situace špatná – v některých případech lze ještě využít účinků chemoterapie – v takovém případě je potřeba se obrátit na onkologa. Pokud chemo nepřipadá v úvahu (ale lze od ní očekávat největší efekt) tak je možné vyzkoušet různé zmíněné přípravky.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.