Co pes nesmí jíst?

 

Spousta pro nás běžných potravin může našemu čtyřnohému parťákovi pěkně podráždit žaludek, některé z nich mohou být pro psa dokonce smrtelně jedovaté. Ve většině případů je to dáno tím, že pes nemá potřebné enzymy na přeměnu určitých látek na neškodný metabolit. Těmto potravinám je lepší se raději vyhnout.

 

Cibule a česnek

Česnek je často považován za přírodní odčervovadlo, je pravda že jeden stroužek psovi o váze 20 kg nic neudělá, ale je potřeba znát možnou hrozbu. Cibule i česnek obsahují látky, které mohou způsobit rozpad červených krvinek. Otrávené zvíře může zvracet, mít průjem, být unavené, případně mít žloutenku. Protijed neexistuje a v některých případech je potřeba i krevní transfúze. Stejně je na tom pažitka a medvědí česnek!

 

Čokoláda a kakao

Čokoláda představuje hrozbu pro psa hned ze dvou důvodů. Obsahuje theobromin, což je látka způsobující podobně jako kofein zrychlený tlukot srdce a možné srdeční arytmie i křečovitý záchvat. Riziko stoupá s množstvím kakaa – nejnebezpečnější je tedy kakao samotné a čokolády s jeho vysokým obsahem: hořká čokoláda, čokoláda a vaření. Dalším nebezpečím ukrytým v čokoládě je vysoký obsah tuku, který může způsobit průjem, zvracení i podráždění slinivky.

 

Hroznové víno, rozinky

Hrozny a rozinky mohou i ve velmi malém množství způsobit selhání ledvin.  Otrávené zvíře může zvracet, mít průjem, náhle přestat močit.

 

Zdroj: elements.envato.com

Makadamové ořechy

Makadamové ořechy jsou pro psy také nebezpečné a je třeba se jim vyhnout. Otrava se může projevit slabostí, třesem, nekoordinovaným pohybem.

 

Alkohol

Alkohol působí na zvířata stejně jako na nás, velkým rozdílem je však vnímání opilosti, kterou zvíře nechápe a vysoké riziko předávkování. V nižších dávkách může způsobit alkohol zvracení, průjem, nekoordinovanou chůzi, v těch horších ztížené dýchání i křeče.

 

Brambory, rajčata, lilek

Všechny tyto potraviny obsahují v syrovém stavu solanin, který je pro psy nevhodný. Povařením těchto potravin však dojde k neutralizaci solaninu, což udělá z brambor dobrý zdroj sacharidů.

 

Avokádo

Avokádo obsahuje nebezpečnou látku persin, která může poškodit srdeční sval. Dalším rizikem je pecka, která se může zaseknout v trávícím traktu.

 

Kosti

Zejména vařené drůbeží kosti se rozpadají na velmi ostré kousky, které mohou podráždit sliznice trávícího traktu, v horším případě se někam zapíchnout. Kosti mohou také vést k ucpání střev a zácpě.

 

Kofein

Kofein působí na zvíře podobně jako čokoláda. Typickým projevy při otravě kofeinem je neklid, zvracení, rychlé bušení srdce, nepravidelný srdeční rytmus, až křečovité záchvaty. Nezapomeňte, že i čaj obsahuje velké množství kofeinu.

 

Syrové luštěniny

Syrové fazole i hrách obsahují látku phasin, které je nebezpečná i pro lidi. Z tohoto důvodu je potřeba luštěniny tepelně upravit, čímž se stanou bezpečnými. Otrava se může projevit zvracením, průjmem, křečovitými stavy i krvácením do trávícího traktu.  Luštěniny jsou také nadýmavé.

 

Peckovité ovoce

Zejména třešně, meruňky i švestky představují pro psa další riziko. Jádra pecek obsahují nebezpečnou látku cyanid. Zároveň se může pecka zaseknout v trávícím traktu a způsobit tak jeho obstrukci. Takový stav se musí řešit operací.

 

Sůl

Sůl v malém množství neuškodí. Ve větších dávkách však může vést k nadměrné žízni, zvýšení krevního tlaku i poškození ledvin.

 

Xylitol

Umělé sladidlo obsaženo často ve žvýkačkách, cukrovinkách i některých sirupech vede u psů k náhlému poklesu krevního cukru, projevující se slabosti až křečovitými záchvaty, a poškozením jater.

 

Syrové maso

Syrové maso se běžně psům bez problémů dává, jen je potřeba si uvědomit určitá rizika.  U krmení syrovým vepřovým masem hrozí přenos Aujezskyho choroby. Kuřecí maso může být zdrojem salmonel. Velké množství jater může vést k předávkování vitaminem A.

 

Co pes nesmí jíst tabulka

Co pes nesmí jíst
Zdroj: elements.envato.com

 

 

Pokud máte podezření, že Váš pes něco nebezpečného sežral, je dobré vždy kontaktovat veterinárního lékaře.

 

V případě, že pes sežere hrozny, nebo nebezpečnou dávku čokolády, česneku či cibule, je vhodné u něj vyvolat zvracení. Jak postupovat v případě  otravy se dočtete v článku: Otrava, první pomoc.

2 komentáře: „Co pes nesmí jíst?

 • 15 prosince, 2022 (12:08 pm)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den mám dotaz ohledně toho co nesmí jíst papoušek.Děkuji za radu.

  Reagovat
  • 16 prosince, 2022 (4:07 pm)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, s tím bohužel neporadím – papouškům vůbec nerozumím, obraťte se tedy na kolegy, který se na tato zvířata specializuje, či použijte vyhledávače na internetu- ideálně v angličtině.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *