Nadváha, obezita psa a kočky

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Dle aktuálně dostupných informací se s nadváhou nebo obezitou potýká přes 55 % psů a téměř 60 % koček. (USA)

Kdy mluvíme o nadváze a kdy o obezitě?

O nadváze mluvíme ve chvíli, kdy má zvíře o 15 % hmotnosti více, než by mít mělo. Obézní psi a kočky jsou potom zatížení o 30 % vyšší hmotností, než je ideální hmotnost.

Pokud má Vaše fena labradora 45kg, je to jako by jste vy měla při výšce 170cm 90kg.

Jaké faktory hrají roli při tloustnutí zvířat?

Je známo, že některá plemena mají k nadváze vyšší sklony než ostatní. Řadíme k nim zejména zlatého retrívra, labradorského retrívra, kokršpaněla, westíka a bígla.

Stejně jako u lidí s věkem klesá fyzická aktivita i se zpomaluje metabolismus, což vede k tomu, že jsou starší zvířata častěji postižena. Stejně tak pro ně bývá obtížnější se přebytečných kil zbavit.

Zdroj: elements.envato.com

Kastrace je dalším predispozičním faktorem pro rozvoj nadváhy. Ztráta pohlavních hormonů vede ke zpomalení metabolismu, a současně změny v pohlavních hormonech, přímo působí na centrum sytosti v mozku. Kastrovaná zvířata jsou klidnější a mají vyšší zájem o jídlo.

Některé léky (zejména kortikoidy a antiepileptika) mají zvýšený apetit jako popisovaný nežádoucí účinek.

Existuje i celá řada onemocnění, vedoucí ke zpomalení metabolismu a ke zvýšenému ukládání tuků. K těm nejběžnějším patří snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) a zvýšená funkce nadledvinek (Cushingův syndrom).

Fakta

  • Provedené studie naznačují, že by kastrované feny měly přijímat o 20-30% méně energie ve srovnání se stavem před kastrací.
  • Studie prokázaly, že obéznější jsou psi krmení levným komerčním krmením, než prémiovým. Starší majitelé zvířat mají častěji psy s nadváhou. Obézní majitelé mají častěji obézní psy.
  • Indoorové kočky (čistě domácí) trpí častěji nadváhou a obezitou než kočky venkovní.
  • Obézní psi umírají dříve (a to v průměru o 2 roky).

Komplikace spojené s obezitou

Častější ortopedické potíže: osteoartrózy, osteochondrózy.

Dýchací systém: obezita je považována za rizikový faktor při vzniku tracheálního kolapsu, zhoršuje stav při laryngeální paralýze, brachycefaliků, astmatu.

Zdroj: elements.envato.com

Hypertenzí (vysokým krevním tlakem) trpí 20-40% obézních psů.

U obézních zvířat je zvýšené riziko inkontinence– úniku moči.

U lidí je známá predispozice obezity např. při rozvoji rakoviny prsu a kolorektálního karcinomu. U psů bylo pozorováno vyšší riziko pro rozvoj rakoviny močového měchýře. Některé studie předpokládají i vliv na vznik tumorů mléčné žlázy a jater.

 

Jak poznat, že má pes nadváhu?

U lidí se běžně jako měřítko tělesné kondice používá BMI, které si každý z nás může spočítat. Zohledněna je tu výška, váha a pohlaví. U psů to tak jednoduché není. Existuje celá řada plemen, a každé z nich má jinou tělesnou stavbu- některá jsou přirozeně štíhlá (chrti), jiná naopak podsaditá (buldog) či osvalená (pitbul).

Další možností je u čistokrevných psů orientace dle doporučené ideální váhy. I tady však narazíme, protože např. u jezevčíka je ideální váha definovaná 7,5-14kg. Což je extrémně široké rozpětí. Stejně tak potkáme čivavu, která váží 2kg a na první pohled trpí nadváhou, na druhou stranu jsou čivavy, které s 5kg mají štíhlou postavu.

Zdroj: elements.envato.com

Pro lepší orientaci byla zavedena stupnice body condition score BCS 1-9, či zkrácená 1-5. Číslo 1 znamená kachexii, tedy extrémní podvýživu, 5 ideální váhu, 8-9 obezitu.

Prohlédněte si svého psa a zaměřte se na tyto oblasti:

1. Žebra: při pohlazení přes hrudník, bychom měli pod kůží cítit i bez vyvíjení většího tlaku rukou strukturu žeber. Naopak pokud už žebra vidíme z dálky, může signalizovat podvýživu, výjimku představují psi se štíhlou postavou, např. chrt.

2. Pas: pozorujeme nejlépe z vrchu. Při hlazení bychom měli cítit křivku a rozdíl mezi hrudníkem a břichem.

3. Záda: když psa hladíme po páteři, cítíme výběžky obratlů. V opačném případě se v této oblasti, zejména při odstupu ocasu, často nachází tukový polštář.

Proč má pes nebo kočka nadváhu?

1. Příliš vysoký příjem energie

2. Příliš nízký výdej energie

Zdroj: elements.envato.com

Jak bojovat s nadváhou a obezitou?

  1. přiznat si, že má pes nadváhu, uvědomit si chyby ve stravování
  2. rozhodnout se s tím něco dělat

Před zahájením hubnoucích opatření bychom měli nechat zvíře vyšetřit u veterináře s cílem vyloučit nějaký zdravotní problém. Veterinář vám také může poradit a doporučit vhodný dietní plán pro vašeho psa.

Praktické tipy

1. Odvažujte krmení přesně na váze, odhad je často nepřesný.

2. Rozdělte denní krmnou dávku do 3-4 porcí, zabraňte příliš rychlému zhltnutí porce pomocí protihltací misky.

3. Snižte příjem kalorií změnou na nízkokalorickou dietu.

4. Část denní krmné dávky dejte stranou a používejte jako pamlsky.

5. Jako pamlsky můžete použít i zeleninu, která má minimum kalorií (například okurku).

6. Neprojevujte vaši náklonost ke zvířeti tak, že mu podáte pamlsek. Raději s ním jděte na procházku, nebo jej trénujte.

7. Snažte se navýšit fyzickou aktivitu, každodenní 30ti minutová procházka přijde vhod.

8. V pravidelných intervalech psa važte na stejné váze a zaznamenávejte si výsledky.

Zdroj: elements.envato.com

Proč není hubnutí úspěšné?

I pamlsky mají kalorie – např. vepřové ucho tvoří asi ¼ denního příjmu u 20kg psa, proto je potřeba je zohlednit a případně odečíst od krmné dávky.

Zvíře krmí více lidí a neexistuje přehled o tom, kolik toho vlastně během dne sní.

U venkovních koček se zvíře může přikrmovat mimo domov

Nečekejte zázraky! Stejně jako u lidí, příliš rychlé hubnutí není ani pro zvíře to nejlepší! Za optimální ztrátu váhy považujeme 1-3% hmotnosti za 1 týden. Což je u 20kg psa asi 200-600g. Ztráta 5kg pak u takového zvířete může klidně 5 měsíců trvat.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *