Přírodní přípravky v boji proti parazitům

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Proč je máme rádi?

Bylinkám a přírodním preparátů přidává na oblibě mezi chovateli kromě naturálního původu jejich dobrá dostupnost a cena. Dalším benefitem se může zdát oproti klasické léčbě absence možných nežádoucích účinků. Na první pohled to vypadá, že se vyhneme návštěvě lékaře i zbytečné chemii. Bohužel i tyto preparáty a různé babské rady mají svoje stinné stránky, na které je potřeba upozornit.

V článku se budeme věnovat především oblíbeným alternativním antiparazitikům (zejména přípravky proti blechám, klíšťatům). Těm klasickým se věnujeme v tomto článku.

Proč se bojíme klíšťat a blech?

Pojďme si říci, proč vlastně naše mazlíčky chceme proti parazitům chránit? Trocha vysáté krve jim neublíží a odpadnuté klíště v posteli se dá občas také přežít. Hlavním strašákem jsou nemoci, které klíšťata, blechy, ale i bodavý hmyz přenáší. K tomu, aby byl přenos úspěšný, musí být parazit sám infikován a musí sát dostatečně dlouho. Jedná se především o infekční původce: Borrelia, Anaplasma, Babesia, Ehrlichia, Leishmania, Mycoplasma, Dirrofilaria, Tasemnice.

Zdroj: elements.envato.com

V zahraničí je riziko podstatně vyšší, a proto je potřeba myslet na prevenci ještě před plánovanou dovolenou.

A teď už se společně vrhněme na konkrétní přípravky

Tea tree oil

Olej z australského čajovníku je velmi oblíbený volně prodejný přípravek s antiseptickým účinkem na kdejaký neduh: akné, kvasinky, plíseň, opar, záněty dásní, bradavice, proti vším, po bodnutí hmyzem…

I přes to, že některé studie dokumentují pozitivní účinek tea tree oleje (ředěný preparát na nízkou koncentraci) na kožní onemocnění u psů, je potřeba si uvědomit jeho rizika. Čistý olej aplikovaný na kůži může vyvolat nadměrné slinění, nekoordinovanou chůzi, apatii, třes a kóma. Popsány jsou i případy úmrtí po aplikaci několika kapek čistého oleje na kůži psa nebo kočky. Aplikace na pokožku může vést k lokálnímu zánětu kůže v daném místě. Kočky jsou navíc citlivější na předávkování více než psi.

Zdroj: elements.envato.com

 

Cibule a česnek

O cibuli a česneku se tradují příběhy z dob našich babiček jakožto o perfektním přírodním odčervovadle. Zároveň by jejich výrazný odér měl odpuzovat i klíšťata a snad i blechy. Pravda je taková, že žádný takový efekt nebyl nikdy prokázán. Naopak toxicita cibule a česneku prokázána byla. Kromě toho, že mohou podráždit sliznice trávícího traktu a tím způsobit zvracení, vedou k rozpadu červených krvinek. Důsledkem je anémie (chudokrevnost), která může končit v lepším případě krevní transfúzí, v tom horším i smrtí. Toxická dávka je naštěstí poměrně vysoká: 5g česneku nebo cibule/ 1Kg hmotnosti zvířete. Ale kdo to chce riskovat?

Zdroj: elements.envato.com

Ultrazvukový přívěsek

Funguje na principu vysílání pro nás neslyšitelných signálů, které by měly odpuzovat klíšťata i bodavý hmyz. Bohužel doposud nikdy nebyl prokázán žádný takový efekt. Naopak je k zamyšlení fakt, že psi a kočky jsou na rozdíl od nás schopni tyto ultrazvukové frekvence vnímat. Diskutuje se dokonce, jestli jim tyto zvuky nemohou být nepříjemné.

Jantarový obojek

Náhrdelník z oranžových korálků, který má kromě módního doplňku splňovat i antiparazitární ochranu. Avšak ta také nebyla doposud nijak prokázána.

Zdroj: elements.envato.com

Éterické oleje (levandule, hřebíček, citrusy, máta)

Jejich výrazné aroma by mělo přispívat k odpuzení různých kožních parazitů. Problém je v tom, že použití vysoce koncentrovaného preparátu přímo na kůži může způsobit její výrazné podráždění. Naopak nízké, pro zvíře neškodné dávky, nebudou mít proti škůdcům žádný efekt. Navíc všichni víme, že pes a kočka mají mnohem citlivější čich než my lidé. Už jste přemýšleli nad tím, jak mohou vnímat tyto extrémně aromatické substance?

A pak tu jsou samozřejmě produkty, zejména přírodní obojky volně prodejné v lékárnách i internetu. Jejich cena většinou dosahuje zlomku těch, co seženete u veterináře. Bohužel ani u těchto prostředků nebyla nijak prokázána jejich účinnost a i na ně může zvíře reagovat alergickou reakcí.

Na závěr si neodpustím poznámku, že chemie, kterou zvířeti podáme preventivně je pro zvíře mnohem méně zatěžující než ta, kterou do něj musíme podávat v případě léčby nějakého výše uvedeného přenosného onemocnění.

Zdroj: elements.envato.com

Časté mýty

1.Babička odčervovala psa celý život česnekem a pomáhalo to. A jak víte, že to pomáhalo? Předpokládám, že parazitologické vyšetření trusu k vyloučení parazitů děláno nebylo. Zkuste psa 5 let neodčervovat ničím a budete mít dost pravděpodobně stejný efekt. U dospělých a zdravých zvířat se totiž parazité trávícího traktu nemusí vůbec nijak projevit. Babička měla štěstí, že mu česneku dala málo. 1 stroužek středně velkému psovi neublíží.

2.Používáme oleje/jantarový obojek a pes nemá celý rok klíště. A zkoušeli jste to bez nich? Účinnost těchto přípravků si totiž většinou chválí lidé, jejichž zvířata ani nemají možnost nějaké to klíště chytit (např. venčení ve městě).

3.Vyzkoušíme nejprve přírodní preparát a když nepomůže, obstaráme chemický. To už může být ale pozdě. K nákaze někdy stačí i 1 klíště.

4.Zvíře má nějaké onemocnění a bojíme se chemického přípravku, že mu ještě přitížíme. Většina onemocnění opravdu nelimituje použití vhodného antiparazitika – s tím vám pomůže ošetřující lékař. Stejně tak berte na vědomí možné riziko nákazy: jak zvládne vaše již nemocné zvíře náročnou léčbu?

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *