Očkování koček

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

 

Na rozdíl od psů není v české republice očkování koček zákonem povinné. Jediná situace, kdy je potřeba myslet na očkování je při cestování do zahraničí. Ať už jste majitelem kočky, psa nebo fretky, při cestě přes hranice musí mít zvíře platné očkování proti vzteklině, čip a cestovní doklad – pas.

V české republice není zákonem povinné očkování koček.

Zdroj: elements.envato.com

To, že očkováníkoček u nás není povinné však neznamená, že je to zbytečné. Kočky doporučujeme očkovat zejména proti velmi nebezpečným nemocem, které se mezi kočkami snadno šíří a obtížně se léčí.

 

Před očkováním

Očkovat se mohou jenom zdravá zvířata. Z tohoto důvodu je potřeba, aby vaše kočka zrovna neměla kašel, průjem, nebo jiné problémy. Každému očkování předchází klinické vyšetření – tedy celkové vyšetření zvířete včetně prohlédnutí tlamičky, poslechu srdce a plic, prosahání břicha a kontroly tělesné teploty.  Díky takové preventivní prohlídce se mohou odhalit i nějaká skrytá onemocnění (např. šelest na srdci).

Cílem by nemělo být naočkovat zvíře všemi dostupnými vakcínami proti všem nemocem, ale zhodnotit potřebu a možná rizika spojená s vakcínou pro dané zvíře.

První očkování, očkování koťat

Koťata získávají od matky protilátky, které je v prvních týdnech života chrání proti nebezpečným nemocem. Tyto protilátky mohou snížit účinnost vakcíny, proto je potřeba zahájit očkování až v momentě, kdy poklesnou.

Koťata se běžně očkují od 8 týdne věku, po 3-4 týdnech je potřeba přeočkování (revakcinace), kterou ještě jednou opakujeme v 16. týdnu.

Zdroj: elements.envato.com

Očkování dospělých koček

Dospělé kočky očkujeme po roce od posledního očkování kotěte. Nově se doporučuje očkovat plošně nikoliv každý následující rok, ale 1x za 3 roky. Zohlednit je však potřeba i možnou nákazovou situaci dané kočky.

 

Základní doporučená očkování koček

Onemocnění, proti kterým se doporučuje očkovat kočky patří:

Panleukopenie koček (parvovirus)

Kočičí rýma (herpesvirus, kalicivirus)

 

Další očkování koček

Vzteklina

Chlamydióza

FeLV (před aplikací nutné zvíře otestovat)

Dermatofytóza 

 

Vakcina proti FIV (kočičí aids) v české republice není dostupná.

 

Má smysl očkovat domácí kočky?

I přes to, že chováte kočičku pouze v domácím prostředí bez kontaktu s jinými kočkami, neznamená to, že je 100% v bezpečí. Některá onemocnění, zejména panleukopenie, nebo původci kočičí rýmy se mohou přenést například i na vašem oblečení, nebo botách. Z tohoto důvodu i domácí kočky doporučujeme očkovat právě proti těmto dvěma onemocněními. Vzteklina nebo FeLV jsou v takovém případě však zbytečné.

 

Pozor by si měli dávat majitelé takové kočky, kteří přemýšlí o pořízení další kočky, která může být potenciálním přenašečem infekčních onemocnění (zejména nalezené kočky z neznámých podmínek).

 

Cena očkování koček

Stejně jako další úkony ani ceny za očkování nejsou pevně dané. Za základní vakcinaci se proto můžete dostat na cenu 300-1000 Kč. Nezapomeňte, že v ceně je zahrnuto i vyšetření zvířete, které běžně několik set korun stojí.

Pro příklad cena trojkombinace (kočičí rýma a panleukopenie) stojí 620 kč včetně vyšetření kočky a aplikaci vakcíny. Za variantu s chlamydií si cca 100 Kč připlatíte. Každé kotě se vakcinuje minimálně 2x v rozmezí 3-4 týdnů.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *