Hárání feny

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

První hárání feny

 

Každá fena je jiná, a i doba kdy začne poprvé hárat se může značně lišit. Poprvé může začít fena barvit v rozmezí 6–24 měsíců (nejčastěji 8-12 měsíc). Dříve hárají feny malých plemen, chovaných ve smečce dalších fen a psů, polodivokých. Pozdější nástup pohlavního cyklu může být ovlivněn také špatnou výživou, zdravotními problémy a stresem.

 

Jak často hárá fena

 

Fena se řadí mezi diestrická zvířata. Nejčastěji feny hárají dvakrát až třikrát za rok, u 70% fen nastupuje pohlavní cyklus dvakrát ročně. Nejčastěji na jaře a na podzim. Barvení trvá 14–21 dní. Hárají po celý svůj život.

 

Příznaky hárání

 

Mezi primární příznaky hárání řadíme krvavý výtok z vulvy, vulva je nateklá. Můžeme také pozorovat neklid, častější močení, fena se častěji olizuje. Krvavý výtok trvá 7–9 dní, v tomto období je fena atraktivní pro psy, ale není svolná k páření Poté se barva výtoku mění do slámově žluté, vulva již není tak oteklá. Toto období trvá 5–9 dní. V tomto období je fena svolná k páření, může se projevit větší zájem o psy, nabízí se jim a při vzeskoku psa stojí a dává ocas na stranu. V případě krytí v tomto čase, je velká šance na zabřeznutí. Nejvhodnější čas krytí se zdá zjistit u veterinárního lékaře pomocí stanovení progesteronu z krve nebo výtěru z pochvy.

 

Zdroj: elements.envato.com

Kdy jít na veterinu?

 

Mezi nejčastější onemocnění po hárání je zánět dělohy, který vzniká 2–8 týdnů po hárání. Výtok je hnisavý a zapáchá, v tom to případě je potřeba co nejdříve dojet ke svému veterináři.

 

Jakýkoliv výtok po hárání není normální a může značit problém. V tomto případě je návštěv veterinárního lékaře žádoucí.

 

Po hárání také můžete pozorovat falešnou březost. Fena má nateklou mléčnou lištu, může ji i téct mléko, nosí a kojí hračky. Nejdůležitější je vyloučit graviditu, poté odebrat feně hračky, přidat pohyb, snížit množství krmiva. Také se dají dát léky na zastavení laktace, o jejich využití se poraďte se svým veterinárním lékařem.

 

Léky na oddálení hárání

 

Na trhu existují různé léky na oddálení hárání, které se aplikují buď injekční formou v období mezi háráními, nejpozději měsíc před očekáváným háráním. Hárání oddálí až o 3 měsíce, ale může se stát, že i na delší dobu. Vedlejšími účinky bývá zánět dělohy, neplodnost. O jejich podání se poraďte se svým ošetřujícím veterinárním lékařem.

 

Nejúčinnější antikoncepcí je kastrace feny, u časné kastrace po prvním hárání se snižuje šance na výskyt nádorů na mléčné žláze.

 

4 komentáře: „Hárání feny

 • 14 ledna, 2023 (10:11 am)
  Trvalý odkaz

  Máme 7 měsíční fenečku fr. buldočka. Začala chytat za nohy a dělat seksuální pobyby. Je te znak hárání?

  Reagovat
  • 19 ledna, 2023 (9:13 am)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,
   není, takové chování mohou dělat i pejsci v rámci hry, či jako projev dominance. Samozřejmě to nevylučuje blížící se hárání.

   Reagovat
 • 1 dubna, 2023 (8:31 am)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,chci se jen zeptat,máme šesti měsíční fenku knírače malyho.Pravdepodobne bude hrát,ptám se jestliže hara jestli mužem ji nasadí obojek proti klíšťatům.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *