Vánoce: skryté hrozby pro vašeho psa i kočku

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Ačkoli jsou pro nás Vánoční svátky symbolem klidu a odpočinku, pro naše čtyřnohé parťáky mohou být velmi stresující a dokonce představovat i vážná zdravotní rizika. Velká část slavnostních dobrot je pro zvířata nebezpečná, některé otravy mohou být i smrtelné. Obecně platí, že malá zvířata a ta s již nějakými zdravotními obtížemi jsou ve větším ohrožení Pokud si nechcete vánoční pohodu kazit návštěvou veterináře, vyvarujte se těmto hrozbám.

Zdroj: elements.envato.com

Jak nejlépe zvířeti pomoci při podezření na otravu se dočtete v článku: Otrava psa a kočky.

Vánoční stromeček

Upevnění

Stromeček je pro zvíře zajímavým novým doplňkem stávajícího bytového interiéru. Přiblížení se ze zvědavosti může narušit stabilitu upevnění stromku a jeho následný pád na zvíře. U malého pejska nebo kočky může být taková nehoda spojena i s nepříjemným zraněním.  Stejně tak je potřeba dbát na to, aby se zvíře nenapájelo vody, která může být po nějaké době plná bakterií či plísní.

Jehličí

Jehličí samo o sobě jedovaté není, ale obsahuje vonné látky, které mohou trávící trakt podráždit. K dráždění sliznice může přispět jejich ostrý tvar.

Světýlka

Světelný řetěz může zvíře z nudy či zvědavosti rozkousat. V takovém případě hrozí zasažení elektrickým proudem, které může být v některých případech smrtelné.

Ozdoby

Většina ozdob se při rozbití promění ve velké množství ostrých částic. Ty může zvíře pozřít a poranit si tak tlamu, v horším případě jícen, žaludek, nebo dokonce střevo. Měkké ozdoby mohou zase trávící trakt zacpat a způsobit jeho neprůchodnost. Spadená a rozbitá baňka může způsobit pořezání tlapek.

Zdroj: elements.envato.com

Svíčky, adventní věnce

Někdy stačí, aby se pes zaradoval a zavrtěl ocasem v dosahu konferenčního stolku, na kterém je umístěn adventní věnec, a nehoda je na světě. Vyvarujte se takovým situacím umístěním hořících předmětů mimo dosah zvířete. Na pozoru musíme být zejména v kočičí domácnosti.

Seznam nejběžnějších potravin, které jsou pro zvířata nebezpečné, najdete v článku: Co pes a kočka nesmí jíst.

Dobroty

Čokoláda

Čokoláda je nebezpečná pro psy i kočky. Obsahuje látky kofein a teobromin, které jsou ve vyšší koncentraci obsaženy zejména v hořké čokoládě s vysokým obsahem kakaa a také samotném kakau, které je při vánočním pečení hojně používané. Dalším nebezpečím ukrytým v čokoládě je vysoký obsah tuku, který může způsobit průjem, zvracení i podráždění slinivky. Otrava se může projevit trávícími obtížemi, zrychlenou a nepravidelnou srdeční akcí i epileptickými záchvaty.

Většina běžných čokoládových figurek a kolekcí je vyrobena z nekvalitní čokolády a obsahuje velmi malé množství nebezpečných látek.

Rybička

Rybí maso je pro většinu psu velmi oblíbenou delikatesou. Stejně jako nás, může zapíchnutá ostrá rybí kostička v krku potrápit i vašeho parťáka. Stejně tak větší množství tučných kousků může podráždit zažívání i slinivku.

Ořechy

Jediné prokazatelné toxické ořechy jsou makadamové ořechy. Riziko u ostatních typů ořechů je spíše spojeno s přítomnosti toxinů plísní, či ucpáním trávícího traktu. Stejně jako u lidí může dojít i k alergické reakci.

Zdroj: elements.envato.com

Tuk z fritézy

Extrémní nebezpečný představuje použitý tuk z fritézy, který může svojí vůní nalákat kdejakého mlsouna. Horký tuk může vést k popáleninám, ten vychlazený k závažnému zánětu slinivky. Zánět slinivky je extrémně bolestivé a nebezpečné onemocnění, končicí ve vážných případech i smrtí.

Rozinky

Rozinky jsou oblíbenou součástí vánočky i některého vánočního cukroví. I přes to, že doposud nevím, co je v rozinkách nebezpečnou složkou, o tom, že mohou způsobit selhání ledvin už nikdo nepochybuje. A to dokonce i v malém množství. Otrava se může projevit zvracením, průjmem, nevolností až úplnou zástavou močení.

Xylitol

S nárůstem popularity low carb stylu života (založen na příjmu malého množství cukrů) sílí používání umělých sladidel bez kalorií. Jedním z nich je xylitol, který může u zvířat vést k závažnému poklesu krevního cukru, v těžších případech i k selhání jater.

Pokud vaše zvíře pozře něco nebezpečného, kontaktujte co nejdříve veterinární pohotovost. Čekání na příznaky otravy se nemusí vyplatit.

Vánoční rostliny

Vánoční hvězda, jmelí

Obě tyto dekorativní rostliny jsou pro zvířata jedovaté. K vážné otravě většinou nedojde a malé množství pozřeného materiálů nevede k žádným klinickým příznakům. Pokud dojde k. pozření většího množství, dochází k trávícím obtížím.

Oblíbený vánoční kaktus jedovatý není, ale pozření jeho ostrých částí může vést k podráždění trávícího traktu.

Silvestr

Málokteré zvíře ponechávají bujaré oslavy Nového roku v klidu. Jak na ně svoje zvíře nejlépe připravit a ulehčit mu tento nelehký čas radí v tomto článku odbornice na chování koček Kateřina Štiblická.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *