Zápach z tlamy, proč psi žerou výkaly?
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Stejně jako u lidí, se zápachem z úst se potýkáme i u psů a koček. Většinou se nejedná o závažný problém, ale i tento symptom může odrážet vážná onemocnění.
Proč psovi, kočce smrdí z tlamy?
Na vině jsou nejčastěji chemické produkty baktérií, které osídlují dutinu ústní. Tyto bakterie se podílejí na tvorbě zubního plaku a následně kamene. Zejména u zvířat, u kterých je podceněna dentální hygiena se setkáváme s výrazným zubním kamenem a zánětem dásní, které provází nevábný odér.
Nemusí se jednat vždy o problém se zuby, i zapíchnutá kost, nebo dřevo v dásni může vyvolat zánět. Nádory v tlamě nebo zánět mandlí mohou také vést k nadměrnému zápachu. Jmenované procesy většinou způsobí hnilobný zápach z tlamy. Doprovázeny mohou být sníženým příjmem krmiva v důsledku bolesti nebo nadměrným sliněním.
Kožní záhyby v oblasti ústních koutků a výrazné kožní řasy (fr. Buldoček, buldog, mops), jsou často živnou půdou pro kvasinky. Kvasinková infekce se projeví zarudnutím a typickým zápachem.
Aromatická krmiva (především ryba, hovězí žaludky a jiné vnitřnosti) mohou způsobit nadměrný zápach z tlamy. Někteří psi si občas na vycházce přilepší i výkalem.
Proč psi žerou výkaly?
Je libo koňský koblížek, slepičák, psí, nebo snad lidský trus? Bohužel někteří psi požírají výkaly jiných zvířat s velkou oblibou. Kromě zápachu z tlamy může tento koníček vyvolat trávící obtíže a pes se také může nakazit infekčním onemocněním (parazité, giardie, červy, parvoviróza).
Mezi chovateli se tradují pověry o nedostatku vitaminů, či minerálů, které vedou k těmto zvráceným choutkám. Podobně jako u psů olizujících zeď se jedná o mýtus. U zvířat krmených komerčním krmivem je takový nedostatek v podstatě vyloučen. Je těžké přiznat, že příčina je většinou neznámá. U štěňat se může jednat o projev hry, či zvědavosti. U starších pak může být spojeno požírání výkalů s nějakým psychickým problémem. Některá onemocnění mohou vést k extrémní žravosti (onemocnění slinivky). Postižení jedinci pak mohou požírat kde co, včetně výkalů.
Jak odnaučit psa požírat výkaly?
Ideálně se vyvarovat místům, kde se nacházejí, mít psa pod kontrolou a zaměstnat ho jinou aktivitou. Někteří chovatelé si pochvalují přikrmování tvarůžků, jakožto podobně aromatickou náhražku, případně zařazení pivovarských kvasnic (pangamin) do jídelníčku. Další možností je konzultace psychického stavu psa s odborníkem na psí duše (psí psycholog).
Ne vždy se ale musí jednat o problém přímo v tlamě. Onemocnění žaludku může vést ke kyselému zápachu z tlamy. Stejně tak onemocnění jater, ledvin i cukrovka mohou způsobit nadměrný zápach z úst.
Štěněti páchne z tlamy
U štěňat se často setkáváme s železitým zápachem z dutiny ústní. Ten je způsoben přezubováním (výměna mléčných zubů za trvalé) spojeným s krvácením. V tomto období můžeme také pozorovat krví potřísněné hračky, které štěně kousalo.
Ke kompletní výměně zubů dochází většinou do 7 měsíce věku. U malých plemen často mléčné zuby přetrvávají déle.
Pokud štěněti páchne z tlamy hnilobně, je dobré nechat jej vyšetřit veterinářem.
Mému psovi páchne z tlamy, co s tím?
Pokud si nejsme vědomi, že pes sežral něco, co zápach mohlo způsobit a odér přetrvává několik dní, je vhodné navštívit veterináře. Stěžejní pak bude důkladné vyšetření tlamy, což se někdy bez sedace neobejde. Vyšetřením krve můžeme vyloučit např. selhání ledvin, nebo jater, případně cukrovku.
Co dělat proti zápachu z tlamy?
Pravidelná domácí péče o zuby (více v článku: Základy péče o chrup)
Používání enzymatické pasty
Krmení granulema (místo konzerv) může zlepšit mechanickou očistu zubů
Předměty na okus (hračky, kosti, dentální tyčinky)
Přírodní přípravky (mořská řasa Kelpa) zabraňující usazování zubního plaku, bylinné kapky, či olejíčky
Stomatologické ošetření u veterináře
To, že zuby na první pohled nevypadají nijak děsivě, neznamená, že jsou v pořádku. To, co běžně vidíme, je pouhá špička ledovce.