Odčervení psa a štěňat

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

V tomto článku se budeme věnovat nejčastějším otázkám, které majitele určitě napadnou, pokud se řekne slovo odčervení.

Začneme u štěňátek, protože tam probíhá odčervení častěji a pak se vrhneme na dospělé psy.

 

Jak se štěně vůbec nakazí parazitem?

K nejčastějšímu přenosu dochází již před porodem, nebo po porodu během sání mateřského mléka.

U dospělého zvířete je přenos zejména přes vývojové stádium daného parazita, ať už vajíčko, larva, nebo dospělec, které se nacházejí v trusu infikovaného jedince.

 

Jací jsou nejčastější psí paraziti?

Patří sem zejména škrkavky, tasemnice, měchovci, tenkohlavci.

 

Jaké jsou projevy začervení u psů?

Pokud je pes začerven, tak si můžeme všimnout zarudnutí v okolí řitního otvoru, svědění v dané oblasti nebo dokonce sáňkování. Mezi další příznaky můžeme zařadit neprospívaní, hubnutí, průjem, zvětšené břicho s plynatostí. Pokud je začervení výrazné, tak jsou vidět paraziti nebo jejich články přímo v trusu.

Zdroj: elements.envato.com

Jak často odčervovat psa a štěně?

U štěňat se začíná v 2 týdnech a každé další odčervení je v rozmezí 14 dní až do 3 měsíců.

1. odčervení 2 týdny
2. odčervení 4 týdny (1. měsíc)
3. odčervení 6 týdnů
4. odčervení 8 týdnu (2. měsíc)
5. odčervení 10 týdnů
6. odčervení 12 týdnu (3. měsíc)

 

Od 3. měsíce odčervujeme každý měsíc až do věku 6 měsíců, poté každé 3 měsíce až do věku 1 roku psa.

 

Jak odčervujeme dospělého psa?

U dospělého psa je nejvhodnější metodou výběru odčervovacího přípravku provedení koprologického vyšetření na základě, kterého vybereme adekvátní terapii. Avšak musíme zohlednit možnosti majitele uchovávat trus (zejména jestli jsou v domácnosti děti) a taky jeho ochotu. Proto většina majitelů volí odčervení bez koprologického vyšetření, které je taky v pořádku, ale nemusí být zaměřené na ty správné paraziti. Dospělé psy od 1 roku života se odčervují v rozmezí každých 3-6 měsíců.

 

Jak dlouho odčervení chrání mého psa?

Musíme mít na zřeteli, že odčervení je pouze krátkodobé (24 hodin). Pokud uvidíme v trusu parazity nebo jenom jejich články, doporučuje se provést 2.odčervení po 14 dnech od prvního.

 

Můžu odčervit chovnou fenu v průběhu gravidity?

Obecně se nedoporučuje odčervovat gravidní fenu, protože přípravky mohou způsobit teratogenní účinek na plodech jako jsou vývojové vady nebo v nejhorším případě i úhyn štěňat. Proto se doporučuje odčervit ji před připouštěním a pak až spolu se štěňaty ve věku 1. odčervení, tedy ve 2 týdnech věku štěňat.

Avšak existují výjimky, pokud potřebujete odčervit gravidní fenu, pak je nu například přípravek Flubenol KH pasta, Stronghold spot-on nebo Vitaminthe pasta.

 

Podle čeho vybrat vhodný přípravek?

Každý pes snáší manipulaci jinak a od toho se můžeme odrazit co se výběru přípravku týče. Na výběr jsou tablety (často ochucené pro zatraktivnění), pasty, suspenze nebo také spot-on. Tyto přípravky obsahují nejčastěji kombinaci dvou aktivních látek, které zajistí úspěšné odčervení. Ať vyberete jakoukoli variantu, je potřeba se ujistit o správném dávkování.

Zdroj: elements.envato.com

Lze odčervit psa česnekem?

V žádném případě, česnek a cibule jsou (samozřejmě v určitém množství) pro kočky i psy toxické a může vést k rozpadu červených krvinek. Navíc žádná studie nepotvrzuje, že by měly mít nějaký antiparazitární účinek. Více o přírodních antiparazitárních přípravcích a jejich omezení se dočtete v článku: přírodní přípravky v boji proti parazitům.

 

Má smysl dělat parazitologické vyšetření trusu, případně odčervit jen v případě pozitivního výsledku?

Ano, pravidelné vyšetření trusu na parazity je nejlepší způsob prevence. Nicméně je potřeba si uvědomit, že parazité nejsou vylučování pravidelně a najít je může být poměrně komplikované. Zkrátka nestačí jen rozetřít trus na sklíčko a kouknout pod mikroskopem. Trus by měl k takovému vyšetření sbírán alespoň 3 po sobě jdoucí dny (skladovat v lednici v uzavřené nádobě) a následně vyšetřen různými způsoby. Takto zvýšíme efektivitu tohoto vyšetření, a jeho provedení je časově i finančně náročnější (v laboratoři ca 700Kč), než samotné odčervení. Navíc negativní výsledek nevylučuje s jistotou přítomnost parazitů.

U pacientů, u kterých máme podezření na parazitární infekci (průjem, krev ve stolici, poruchy s trávením), odčervujeme vždy i přes negativní výsledek vyšetření.

 

Můžeme očkovat a zároveň odčervit?

Obecně se doporučuje očkovat psa alespoň 10-14 dní po odčervení.

 

Můžeme psa odčervit když má průjem nebo zvrací?

Ano.  Jediné, co hrozí je, že zvíře tabletu nebo pastu vyzvrací a nedojde k dostatečnému vstřebání účinné látky.

 

Kolik odčervení stojí?

Desítky až stovky korun, záleží na preparátu. Obecně levnější jsou tablety, dražší potom pipety účinné současně proti vnějším parazitům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *