Odčervení psa a štěňat

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

V tomto článku se budeme věnovat nejčastějším otázkám, které majitele určitě napadnou, pokud se řekne slovo odčervení.

Začneme u štěňátek, protože tam probíhá odčervení častěji a pak se vrhneme na dospělé psy.

 

Jak se štěně vůbec nakazí parazitem?

K nejčastějšímu přenosu dochází již před porodem, nebo po porodu během sání mateřského mléka.

U dospělého zvířete je přenos zejména přes vývojové stádium daného parazita, ať už vajíčko, larva, nebo dospělec, které se nacházejí v trusu infikovaného jedince.

 

Jací jsou nejčastější psí paraziti?

Patří sem zejména škrkavky, tasemnice, měchovci, tenkohlavci.

 

Jaké jsou projevy začervení u psů?

Pokud je pes začerven, tak si můžeme všimnout zarudnutí v okolí řitního otvoru, svědění v dané oblasti nebo dokonce sáňkování. Mezi další příznaky můžeme zařadit neprospívaní, hubnutí, průjem, zvětšené břicho s plynatostí. Pokud je začervení výrazné, tak jsou vidět paraziti nebo jejich články přímo v trusu.

Zdroj: elements.envato.com

Jak často odčervovat psa a štěně?

U štěňat se začíná v 2 týdnech a každé další odčervení je v rozmezí 14 dní až do 3 měsíců.

1. odčervení 2 týdny
2. odčervení 4 týdny (1. měsíc)
3. odčervení 6 týdnů
4. odčervení 8 týdnu (2. měsíc)
5. odčervení 10 týdnů
6. odčervení 12 týdnu (3. měsíc)

 

Od 3. měsíce odčervujeme každý měsíc až do věku 6 měsíců, poté každé 3 měsíce až do věku 1 roku psa.

 

Jak odčervujeme dospělého psa?

U dospělého psa je nejvhodnější metodou výběru odčervovacího přípravku provedení koprologického vyšetření na základě, kterého vybereme adekvátní terapii. Avšak musíme zohlednit možnosti majitele uchovávat trus (zejména jestli jsou v domácnosti děti) a taky jeho ochotu. Proto většina majitelů volí odčervení bez koprologického vyšetření, které je taky v pořádku, ale nemusí být zaměřené na ty správné paraziti. Dospělé psy od 1 roku života se odčervují v rozmezí každých 3-6 měsíců.

 

Jak dlouho odčervení chrání mého psa?

Musíme mít na zřeteli, že odčervení je pouze krátkodobé (24 hodin). Pokud uvidíme v trusu parazity nebo jenom jejich články, doporučuje se provést 2.odčervení po 14 dnech od prvního.

 

Můžu odčervit chovnou fenu v průběhu gravidity?

Obecně se nedoporučuje odčervovat gravidní fenu, protože přípravky mohou způsobit teratogenní účinek na plodech jako jsou vývojové vady nebo v nejhorším případě i úhyn štěňat. Proto se doporučuje odčervit ji před připouštěním a pak až spolu se štěňaty ve věku 1. odčervení, tedy ve 2 týdnech věku štěňat.

Avšak existují výjimky, pokud potřebujete odčervit gravidní fenu, pak je nu například přípravek Flubenol KH pasta, Stronghold spot-on nebo Vitaminthe pasta.

 

Podle čeho vybrat vhodný přípravek?

Každý pes snáší manipulaci jinak a od toho se můžeme odrazit co se výběru přípravku týče. Na výběr jsou tablety (často ochucené pro zatraktivnění), pasty, suspenze nebo také spot-on. Tyto přípravky obsahují nejčastěji kombinaci dvou aktivních látek, které zajistí úspěšné odčervení. Ať vyberete jakoukoli variantu, je potřeba se ujistit o správném dávkování.

Zdroj: elements.envato.com

Lze odčervit psa česnekem?

V žádném případě, česnek a cibule jsou (samozřejmě v určitém množství) pro kočky i psy toxické a může vést k rozpadu červených krvinek. Navíc žádná studie nepotvrzuje, že by měly mít nějaký antiparazitární účinek. Více o přírodních antiparazitárních přípravcích a jejich omezení se dočtete v článku: přírodní přípravky v boji proti parazitům.

 

Má smysl dělat parazitologické vyšetření trusu, případně odčervit jen v případě pozitivního výsledku?

Ano, pravidelné vyšetření trusu na parazity je nejlepší způsob prevence. Nicméně je potřeba si uvědomit, že parazité nejsou vylučování pravidelně a najít je může být poměrně komplikované. Zkrátka nestačí jen rozetřít trus na sklíčko a kouknout pod mikroskopem. Trus by měl k takovému vyšetření sbírán alespoň 3 po sobě jdoucí dny (skladovat v lednici v uzavřené nádobě) a následně vyšetřen různými způsoby. Takto zvýšíme efektivitu tohoto vyšetření, a jeho provedení je časově i finančně náročnější (v laboratoři ca 700Kč), než samotné odčervení. Navíc negativní výsledek nevylučuje s jistotou přítomnost parazitů.

U pacientů, u kterých máme podezření na parazitární infekci (průjem, krev ve stolici, poruchy s trávením), odčervujeme vždy i přes negativní výsledek vyšetření.

 

Můžeme očkovat a zároveň odčervit?

Obecně se doporučuje očkovat psa alespoň 10-14 dní po odčervení.

 

Můžeme psa odčervit když má průjem nebo zvrací?

Ano.  Jediné, co hrozí je, že zvíře tabletu nebo pastu vyzvrací a nedojde k dostatečnému vstřebání účinné látky.

 

Kolik odčervení stojí?

Desítky až stovky korun, záleží na preparátu. Obecně levnější jsou tablety, dražší potom pipety účinné současně proti vnějším parazitům.

Jeden myslel na “Odčervení psa a štěňat

  • 28 února, 2023 (7:33 am)
    Trvalý odkaz

    po odčervení 3 mes stenete krev ve stolici

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *