Jak se zbavit blech

 

Blechy jsou parazité, kteří mohou způsobit nepříjemnosti a zdravotní problémy jak lidem, tak i jejich domácím mazlíčkům. Problém s blechami může být frustrující a vyžaduje rychlé a účinné řešení. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak se zbavit blech, včetně popisu jejich vývojového cyklu, prostředků na odstranění a udržení bezpečného prostředí pro vaše zvířata a rodinu.

 

Jak se zbavit blech: Praktické kroky

  1. Úklid domácnosti: Není tajemstvím, že většina bleší populace se nenachází v kožichu psa nebo kočky, ale v prostředí. Prvním krokem k likvidaci blech je tedy důkladný úklid domu. To zahrnuje vysávání podlah, koberců, matrací a nábytku. Vysávání je účinným způsobem, jak odstranit vajíčka, larvy a kukly blech. Je důležité pravidelně prát povlečení, deky a ubrusy, protože blechy mohou zde skrývat svá vajíčka.
  2. Přípravky proti blechám pro zvíře: Existuje mnoho přípravků na trhu, které vám pomohou zbavit se blech. Patří sem spreje, pipety, tablety a obojky.  Vyberte si produkt, který je vhodný pro vašeho psa nebo kočku – všechny jmenované formy mají výhody i negativa. Mezi oblíbené produkty patří v poslední době zejména tablety proti blechám a klíšťatům. K nejprodávanějším řadíme Bravecto – pro psy i kočky, Simparica, Nexgard. Pro úplné vymýcení bleší populace je nutné podávat přípravky opakovaně – nezapomínejte, že velká část preparátů funguje pouze jeden měsíc.
  3. Prostředí: Nezapomínejte na prostředí, kde se váš mazlíček pohybuje. Pravidelně čistěte a vysávejte jeho oblíbené místa. Používejte speciální přípravky na blechy pro prostředí, jako jsou spreje a roztoky, které zabíjejí blechy na povrchu nábytku a podlahy.
  4. Pozor na jed pro kočky: Pamatujte, že některé přípravky, které jsou účinné proti blechám u psů, mohou být pro kočky toxické. Například permethrin, který je obsažen v některých přípravcích pro psy, může být pro kočky nebezpečný. Vždy pečlivě čtěte návody a konzultujte se se svým veterinářem ohledně vhodných přípravků pro vaše zvíře.
  5. Vždy je nutné ošetřit všechna zvířata v domácnosti – psi i kočky si blechy mohou předávat. Často se tak stane, že majitel zapomene odblešit kočku, která jednou týdně přespí v chodbě, ale jinak se pohybuje venku.

Babské rady

Kromě komerčních přípravků existují i babské rady a domácí metody, které mohou pomoci v boji proti blechám:

  1. Voda s mýdlem: Naplňte misku teplou vodou s trochou mýdla a umístěte ji večer pod lampu. Blechy budou přitahovány světlem a spadnou do misky, kde se utopí.
  2. Citron a voda: Smíchejte citronovou šťávu s vodou a nastříkejte tuto směs na postižená místa. Citron má přirozené repelentní účinky proti blechám.
  3. Použití přírodních repelentů: Existuje několik přírodních repelentů, které mohou pomoci odhánět blechy. Například citronový olej, eukalyptový olej nebo rozmarýnový olej mohou být smíchány s vodou a rozprašovány po podlaze a povrchu nábytku.
  4. Domácí sprej proti blechám: Můžete si vyrobit domácí sprej proti blechám smícháním jedné čajové lžičky tekutého mýdla, jedné čajové lžičky bílého octa a jedné šálku vody. Tímto sprejem můžete postřikovat povrchy, kde se blechy mohou skrývat.

Pamatujte, že blechy mohou být vytrvalé a jejich kontrola může vyžadovat trpělivost a pravidelný úklid.

Přírodní preparáty bohužel nejsou schopny zastoupit ty chemické.

Pokud se vám zdá boj proti blechám příliš složitý, konzultujte se s veterinářem, který vám může doporučit nejlepší řešení pro váš konkrétní případ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *