Rakovina kůže u psa

Pojem rakovina označuje zhoubný (maligní) nádorový proces. Od nezhoubných (benigních) nádorových procesů ji odlišuje schopnost metastazovat – šířit se dalších tkání. Rakovina je složitý a široký pojem, který zahrnuje mnoho různých typů nádorových onemocnění. Může postihnout všechny tkáně v těle.

Rakovinná onemocnění kůže jsou jedním z nejčastějších, se kterými se u psů i koček setkáváme. Na rozdíl od ostatních typů rakoviny jsou často viditelná i pro majitele zvířete.

Definice rakoviny kůže u psa

Rakovina kůže u psa je onemocnění, které může postihnout jakoukoli část psí kůže. Jedná se o široký termín, zahrnující různé typy nádorů, které se mohou lišit svou povahou, agresivitou a prognózou. Nejčastěji se vyskytujícími formami rakoviny kůže u psa jsou mastocytom, lymfom a karcinom.

Kromě zhoubných nádorů (rakoviny), se na kůži může objevit i nádor nezhoubný (benigní). Pohledem je od sebe nerozlišíme. Mezi ty nejčastější patří:

Lipom

Histiocytom

Nádory kožních derivátů

Jak vypadá

Rakovina kůže u psa může mít různé projevy. Může se jednat o malou bouličku nebo hrbolek na kůži, která může být nebolestivá nebo svědit. Často na postiženém místě vypadá srst. Někdy se může objevit červený flíček, který se nehojí, nebo se mohou vytvářet rány, které neustále krvácí. Není pravda, že malé změny jsou neškodné a nezaslouží si naši pozornost. Dlouhé vyčkávání se nemusí vyplatit.

Majitelé často vnímají jakýkoliv kožní útvar jako neškodnou bradavici, což je chyba!

 

Diagnostika rakoviny kůže

Diagnostika rakoviny kůže u psa je klíčovým krokem k určení typu nádoru a plánu léčby. Cytologické vyšetření je jednou z metod, která se používá k diagnostice. Během tohoto vyšetření veterinář odebere vzorek buněk z nádoru a zkoumá je pod mikroskopem, aby určil, zda jsou buňky nádorového původu. Toto vyšetření může poskytnout důležité informace o typu nádoru a jeho agresivitě. Další možností je odstranění celé změny a zaslání na histologické vyšetření.

Vzhledem k tomu, že úplně stejně může vypadat zhoubný i nezhoubný proces (přesvědčete se v tomto kvízu), je rozumné nejprve pomocí cytologie zjistit s čím máme tu čest – ke zhoubnému tumoru přistupujeme často jinak, než k tomu benignímu.

Nejčastější typy rakoviny kůže u psů 

  1. Mastocytom: Mastocytomy jsou nádory vycházející z buněk zvaných mastocyty, které se nacházejí v kůži a dalších tkáních. Tyto nádory mohou vypadat velmi variabilně, mohou svědit i krvácet.
  2. Lymfom: Lymfom je rakovina lymfatického systému a může se projevovat v různých tkáních, včetně kůže. Je to obvykle nádor z buněk lymfocytů. Většinou netvoří bouličky, ale zarudlou vyrážku.
  3. Karcinom: Karcinomy jsou nádory, které vycházejí z epiteliálních buněk, což jsou buňky, které pokrývají povrch kůže. Mohou být různých typů, včetně bazálního buněčného karcinomu a spinocelulárního karcinomu.
  4. Melanom: Melanomy jsou často tmavě zbarvené útvary, které mohou postihovat samotnou kůži, ale i sliznice (zejména v tlamě). Kožní melanomy se často chovají nezhoubně.

Tumory mléčné žlázy se neřadí ke kožním nádorům

 

Léčba rakoviny kůže u psů

Léčba rakoviny kůže u psa závisí na typu nádoru a jeho pokročilosti. Možnosti léčby mohou zahrnovat chirurgický zákrok, radioterapii, chemoterapii nebo imunoterapii. Každý případ je individuální, a proto je důležité konzultovat s veterinářem, který může navrhnout nejvhodnější léčebný plán pro vašeho psa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *