Histiocytom

Histiocytom je nezhoubný (benigní) kulatobuněčný nádorový proces kůže psů. Nejčastěji se s ním setkáváme u mladých psů do dvou let. To však neznamená, že se nemůže objevit i u psího seniora.

Vzhledem k jeho chování (nezhoubný nárdor), se nejedná o rakovinu kůže (sem řadíme zhoubné=maligní procesy).

Pokud máte psa do 2 let a objeví se u něj kožní nádůrek, máte velmi vysokou šanci, že se jedná právě o nezhoubný histiocytom.

Jak vypadá?

Histiocytomy mívají kulovitý tvar a vyčnívají z kůže jako boulička, na jejich povrchu chybí srst a jsou začervenalé. Obvykle je nacházíme v oblasti hlavy – na ušním boltci, na pysku, ale i na končetinách. Typický je rychlý růst, ale velikostně nepřekračují 2cm.

Pozor! Úplně stejně může vypadat i zhoubný mastocytom.

To, že útvary nelze rozeznat pouhým pohledem si můžete ověřit v tomto kvízu.

Jak se chovají?

Často se objeví velmi rychle a jeho vzhled může majitele vyděsit. Nezhoubný histiocytom ale nemá schopnost metastazovat ani se rozrůstat do okolních tkání. Většinou se jedná o jednu jedinou bouličku. Psi si ho zpravidla nevšímají, nesvědí, nekrvácí.

Dobrou zprávou je, že velká část histiocytomů se do 2-3 měsíců samo vytratí.

Diagnostika

Stejně jako u ostatních kožních útvarů je pro jeho přesnou identifikaci nutné cytologické vyšetření. Toto vyšetření stojí kolem 1000 Kč. Při plném vědomí se do útvaru píchne tenkou jehličkou, čímž se získají buňky, které jsou následně prohlíženy pod mikroskopem.

Rozhodně se neřiďte podle obrázků, úplně stejně vypadá i zhoubný typ nádorových procesů, nebo zánětlivý proces.

Léčba histiocytomu u psa

Jak je řečeno výše, většina kožních histiocytomů během 2-3 měsíců samo zmizí. To je důvod, proč je rozumné nejprve udělat cytologické vyšetření. Pokud se jedná o histiocytom, diagnostika vás bude stát kolem 1000 Kč, vy můžete klidně spát a máte velkou šanci, že psovi ušetříte anestezii a chirurgický zákrok.

Nezřídka se stává, že lékař doporučí vyříznutí útvaru, aniž by věděl, oč se jedná. Proč to není ideální řešení? Protože pokud se jedná o histiocytom, byl dost možná celý proces zbytečný (anestezie, chirurgie, finanční stránka). V případě, že by se jednalo o zhoubný tumor, jeho kosmetické odstranění nemusí být dostačující – např. u mastocytomu se doporučuje kromě samotného útvaru odstranit i poměrně velký okraj – vnikne větší rána a jizva.

Chirurgické odstranění je na místě, pokud nedojde ke spontánní regresi útvaru, nebo je na místě, kde si jej pes poraňuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *