Kočičí akné
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Akné patří k zánětlivým onemocněním kůže, které postihne v pubertě kolem 80% lidské populace. Typické jsou vřídky v oblasti obličeje, způsobené ucpáním a zanícením mazových žláz pokožky. I přes to, že většinu kůže koček pokrývá srst, i je může akné pěkně potrápit.
Jak akné vypadá?
U většiny koček si příznaků nemusí majitel ani všimnout, protože onemocnění má velmi mírný průběh. Ve většině případů se objeví pupínky, tuhé uzlíky nebo černé tečky zejména v oblasti brady. Ve vážných případech se může objevit celkový otok a zčervenání kůže.
Málokdy vídáme, že kočka vykazuje bolestivost, nebo ji kožní léze svědí – to se může projevit třením brady o okolní předměty.
Jak vzniká kočičí akné?
Přesná příčina vzniku není známá, ale předpokládá se, že v důsledku nadměrné tvorby mazu a rohovatění kůže dojde k zamezení odtoku obsahu mazových žláz. Tím dochází k jejich ucpání a utvoření černé tečky na povrchu. Často pak dojde k sekundární bakteriální infekci a tvorbě pustulek – hnisavých vřídků.
S akné se nejčastěji setkáváme u mladých koček. Proč? Pravděpodobně je u mladších koček vyšší produkce mazu a současně nižší aktivita imunitního systému. Vyšší riziko mají také kočky, které zanedbávají běžnou hygienu, nebo mají nedostatky ve výživě.
Diagnostika
Neexistuje žádný potvrzující test na kočičí akné. Většinou se spoléháme na klinické příznaky – černé tečky, uzlíky nebo pupínky v oblasti brady. Pro vyloučení jiných onemocnění – Demodex (kožní parazit) nebo plísně, může být proveden seškrab kůže, nebo vytržení chlupů pro mykologické vyšetření.
Léčba akné
U mírných forem stačí pravidelná (1-2x denně) desinfekce postižené oblasti – pomocí desinfekčních sprejů, jako je např. Skinmed (účinná látka chlorhexidin, měl by být součástí každé domácí lékárničky). V těžších případech může být nasazena antibakteriální terapie (antibiotika). V případě průkazu plísně, může být leča doplněna o antimykotika (léky proti plísni).
Doporučena je náhrada plastových misek za keramické, či nerezové a jejich pravidelné čištění.
Pozitivní efekt může mít přidávání omega 3 mastných kyselin (obsaženy např. v lososovém oleji)
Léčba může být často zdlouhavá a může docházet k recidivám (návratu). Po nějaké době se však onemocnění často samovolně vytratí.