Kočičí akné

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Akné patří k zánětlivým onemocněním kůže, které postihne v pubertě kolem 80% lidské populace. Typické jsou vřídky v oblasti obličeje, způsobené ucpáním a zanícením mazových žláz pokožky. I přes to, že většinu kůže koček pokrývá srst, i je může akné pěkně potrápit.

 

Jak akné vypadá?

U většiny koček si příznaků nemusí majitel ani všimnout, protože onemocnění má velmi mírný průběh. Ve většině případů se objeví pupínky, tuhé uzlíky nebo černé tečky zejména v oblasti brady. Ve vážných případech se může objevit celkový otok a zčervenání kůže.

Málokdy vídáme, že kočka vykazuje bolestivost, nebo ji kožní léze svědí – to se může projevit třením brady o okolní předměty.

 

Jak vzniká kočičí akné?

Přesná příčina vzniku není známá, ale předpokládá se, že v důsledku nadměrné tvorby mazu a rohovatění kůže dojde k zamezení odtoku obsahu mazových žláz. Tím dochází k jejich ucpání a utvoření černé tečky na povrchu.  Často pak dojde k sekundární bakteriální infekci a tvorbě pustulek – hnisavých vřídků.

S akné se nejčastěji setkáváme u mladých koček. Proč? Pravděpodobně je u mladších koček vyšší produkce mazu a současně nižší aktivita imunitního systému. Vyšší riziko mají také kočky, které zanedbávají běžnou hygienu, nebo mají nedostatky ve výživě.

Zdroj: Anna Šrenková

Diagnostika

Neexistuje žádný potvrzující test na kočičí akné. Většinou se spoléháme na klinické příznaky – černé tečky, uzlíky nebo pupínky v oblasti brady. Pro vyloučení jiných onemocnění – Demodex (kožní parazit) nebo plísně, může být proveden seškrab kůže, nebo vytržení chlupů pro mykologické vyšetření.

 

Léčba akné

U mírných forem stačí pravidelná (1-2x denně) desinfekce postižené oblasti – pomocí desinfekčních sprejů, jako je např. Skinmed (účinná látka chlorhexidin, měl by být součástí každé domácí lékárničky). V těžších případech může být nasazena antibakteriální terapie (antibiotika). V případě průkazu plísně, může být leča doplněna o antimykotika (léky proti plísni).

Doporučena je náhrada plastových misek za keramické, či nerezové a jejich pravidelné čištění.

Pozitivní efekt může mít přidávání omega 3 mastných kyselin (obsaženy např. v lososovém oleji)

Léčba může být často zdlouhavá a může docházet k recidivám (návratu). Po nějaké době se však onemocnění často samovolně vytratí.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *