Jak snížit teplotu u psa

Když váš čtyřnohý přítel začne působit ospalým, nechutná mu jídlo, nebo má jiné známky nepohodlí, může to být důsledek horečky. Horečka je symptom, který může být způsoben různými faktory, a proto je důležité ji poznat a vědět, jak s ní zacházet. V tomto článku se zaměříme na to, jak poznat horečku, proč je horečka pro tělo důležitá a jak ji lze snížit doma.

Jak poznat, že má pes horečku 

Poznání horečky u psa není vždy snadné, ale existují určité znaky, na které byste měli být pozorní:

 1. Zvýšená teplota: Normální tělesná teplota psa se pohybuje kolem 37,5 °C až 39 °C. Pokud je tato teplota překročena, může to být známka horečky.
 2. Ospalost a únava: Pes může být ospalý, letargický a mít sníženou aktivitu.
 3. Ztráta chuti k jídlu: Pes může odmítat jídlo nebo mít změněnou stravovací chování.
 4. Zvýšený srdeční tep a dýchání: Srdeční tep a dýchání se mohou zrychlit.
 5. Změny chování: Pes může mít změny v chování, jako je podrážděnost nebo zmatenost.

Tělesnou teplotu měříme u psa rektálně teploměrem. Teplý čumák rozhodně není příznakem horečky.

Od horečky je vždy nutné rozlišit přehřátí.

Proč má tělo horečku?

Horečka je obrannou funkcí těla v boji proti infekcím a nemocem. Zvýšená teplota pomáhá zabránit růstu a šíření patogenů, jako jsou bakterie nebo viry. Kromě toho zvyšuje horečka aktivitu imunitního systému, což pomáhá tělu bojovat s infekcemi.

Je důležité si uvědomit, že horečka má svůj důvod a není vždy rozumné ji snižovat. Samotná horečka je spíše příznakem než samostatným onemocněním, a snižování teploty může maskovat základní problém.

Jak snížit horečku u psa?

Pokud se rozhodnete v domácím prostředí snižovat tělesnou teplotu, dělejte to jen po předchozí konzultaci s veterinárním lékařem!

 1. Důkladná hydratace: Ujistěte se, že pes má dostatek pití, aby předešli dehydrataci.
 2. Chlazení: Zmírněte teplo psa tím, že ho umístíte do stinného, chladného prostředí nebo použijete vlhký ručník na střídavé ochlazování.
 3. Ventilace: Zajistěte dobrou ventilaci v místnosti, kde pes odpočívá.
 4. Zvýšení vlhkosti: Zvýšení vlhkosti vzduchu může pomoci pesovi cítit se pohodlněji.
 5. Nevyvolávejte stres: Snažte se minimalizovat stresové situace, které by mohly zhoršit horečku.
 6. Chlazení povrchu těla: Můžete zkusit studený obklad na tlapky nebo krk psa, ale vyhněte se příliš rychlým změnám teploty.
 7. Ochrana před fyzickým namáháním: Zabraňte fyzickému namáhání a zvýšené aktivitě, které by mohly způsobit zvýšení teploty.
 8. Monitorování teploty: Pravidelně měřte teplotu psa, abyste sledovali změny.
 9. Konzultace s veterinářem: Pokud se horečka nelepší nebo pokud má pes závažné symptomy, obraťte se na veterináře.

Veterinář má vždy mnohem efektivnější možnosti, jak snížit u psa tělesnou teplotu. Základem je chlazená infuze, podávaná přímo do žíly. Pokud je příčinou horečky bakteriální infekce, nasazují se antibiotika. Někdy může být příčinou vyšší tělesné teploty i bolest – tu pak řešíme pomocí analgetik. Další možností je použití léčiv, která snižují tělesnou teplotu a jsou podobná lidskému ibalginu nebo paralenu. Použití lidských přípravků proti bolesti v domácím prostředí rozhodně nedoporučuji! Z těch pro zvířata jmenujme například Rimadyl nebo Meloxicam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *