Přehřátí psa, úpal

Blíží se léto, období jako stvořené k výletům, dovoleným a dalšímu dobrodružství. S létem však přichází také teplé počasí, které se může stát pro vašeho mazlíčka nebezpečným. Stoupá totiž riziko hypertermie, neboli přehřátí.

Kdo je nejvíce ohrožen?

  • brachycefalická plemena (mops, francouzský buldoček, anglický buldok, boxer…) vzhledem k brachycephalického syndromu zahrnujícímu zúžené nozdry, prodloužené měkké patro a hypoplastickou průdušnici
  • štěňata, jejichž „štěněčí“ srst ještě zcela neplní svou funkci
  • staří a nemocní jedinci, především ti s dýchacími nebo kardiovaskulárními problémy
  • březí feny
  • obézní jedinci, kterým vrstva tuku brání odvodu tepla
  • zvířata po zátěži

Jak se pes chladí?

Je nutné si uvědomit, že mechanismus chlazení se u člověka a psa liší. Člověk se při zvýšené teplotě začne potit a k ochlazování dochází odpařováním potu z povrchu těla. U psů se potní žlázy nachází pouze na polštářcích tlapek a při ochlazování nehrají žádnou roli.

Pes se chladí pomocí odpařování slin a zrychleným dýcháním, které v tlamě zajistí zvýšené proudění vzduchu. Odvod tepla usnadňuje také  „roztažení“ cév na povrchu těla.

Zdroj: elements.envato.com

Klinické příznaky přehřátí

Mezi první příznaky řadíme zrychlené dýchání a zvýšené slinění, může se objevit i pěna kolem tlamy. Sliznice jsou červené. Pozorujeme i změny v chování, např. nervozitu, neochotu k pohybu, dezorientaci…

K závažnějším symptomům patří zvracení, průjem, kolaps a náhlá ztráta vědomí, nekoordinované pohyby (ataxie) až nemožnost pohybu, třes a křeče.

Jak tedy psa správně zchladit?

Jako první je potřeba zvíře přesunout na stinné, chladné místo a zajistit proudění vzduchu. Pokud je zvíře schopné pít, nabídneme mu studenou (nikoli ledovou!) vodu. Následně začneme pomalu ochlazovat tlapky pomocí vlažné vody. Postupně přejdeme k oblastí břicha, tříslům a hlavě. Po poskytnutí první pomoci dopravíme psa k veterinárnímu lékaři, který zhodnotí závažnost a určí další postup.

Psa nikdy nechladíme nárazově vhozením do studené vody nebo poléváním studenou vodou! Při zvýšené teplotě tělo reaguje roztažením cév na povrchu těla a tak teplo může unikat do prostředí. Při prudkém ochlazení by pak naopak došlo ke stažení cév a oběhovému přetížení, které v extrémním případě může vést až k celkovému kolapsu.

Zdroj: elements.envato.com

Jak předcházet přehřátí?

V horkém počasí je nutné zajistit psovi přístup na chladné, stinné místo a dostatečné množství pitné vody. Pro venčení a procházky volíme především ranní a večerní hodiny, kdy teploty nejsou tak vysoké a pokud máme možnost, vyhýbáme se rozpáleným chodníkům a místům na přímém slunci. Důležité je mít na paměti, že k přehřátí může dojít i u vody, například nepřiměřeným aportováním.

V dnešní době najdeme na trhu nejrůznější chladící podložky nebo vestičky. V případě chladících podložek si pes může sám regulovat, jestli mu je chlazení příjemné a případně odejít na jiné místo. U chladících vestiček však musíme dávat pozor my, neuvážené používání může přivodit zdravotní komplikace jako je např. prochladnutí.

Nikdy psa nenecháváme zavřeného v autě nebo ve stanu! Teploty zde mohou už za pár minut vyšplhat až několikanásobně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *