Podchlazení, prochladnutí psa: první pomoc

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

 

Teploty sahající pod bod mrazu, sníh, chladný vítr… Chladnou zimu nepociťujeme jen my, ale i naše zvířata. Zejména malá, krátkosrstá plemena bez hřejivé podsady, štěňata nebo staří a zejména nemocní psi jsou extrémně vnímaví k prochladnutí.  Takový stav může vést i k život ohrožujícímu narušení oběhového systému a smrti. Přitěžujícím faktorem je vždy vlhké počasí a chladný vítr.

 

Jak poznat, že je psovi zima?

Pozorovat můžeme zejména celotělový třes, zježení srsti, ztuhlost těla, stažený ocas pod tělo, neochotu k dalšímu pohybu, snahu o návrat domů, apatii nebo kňučení.

Končetiny a uši jsou na dotyk chladné, tělesná teplota klesá pod normální hodnoty (37,5-39,0 °C).

V extrémních případech se může zvíře dostat do šokového stavu nebo mohou vznikat omrzliny – změny na kůži podobné popáleninám. Jedná se o zarudlá, oteklá a velmi citlivá místa na kůži, v závažnějších případech se mohou tvořit puchýřky, nebo dokonce černé příškvary. Omrzliny postihují zejména špičky uší, packy, u samců se mohou objevit i na varlatech.

 

Častou příčinou podchlazení v zimním období je prolomení ledu na zamrzlé vodní ploše a propad do ledové vody.

 

Zdroj: elements.envato.com

První pomoc

Pokud na vašem zvířeti pozorujete příznaky podchlazení, vezměte jej co nejdříve do teplého prostředí. Proces zahřívání by měl pozvolný.

Tělesnou teplotu můžete změřit pomocí teploměru v konečníku. Teploměr by měl být součástí každé domácí lékárničky.

V případě, že je srst nebo kůže mokrá, vysušte je pomocí ručníku.

Vyvarujte se horké sprše, umístění k horkému radiátoru nebo položení termoforu přímo na kůži. Takto riskujete vznik popálenin.

Nabídnout můžete psovi vlažné, nikoli horké, tekutiny (vodu nebo čaj).

Dejte mu k dispozici deky a měkký pelíšek. Nezakrývejte hlavu dekou, aby mohlo zvíře přirozeně dýchat.

 

Pokud už zvíře vykazuje známky šoku (letargie, bledé sliznice, zrychlené dýchání, slabý puls) kontaktujte neprodleně veterinárního lékaře.

 

Zdroj: elements.envato.com

Jak se vyhnout prochladnutí?

Nejlepší je samozřejmě prevence. U citlivých zvířat eliminujte jejich vystavení nepříznivým vnějším podmínkám na minimum.

Pohybová aktivita vede k produkci tepla, rozhodně nenechávejte psa v zimě například čekat uvázaného před obchodem, nebo delší dobu samotného v autě.

U dlouhosrstých plemen pečujte pravidelně o srst, která si tak udrží svoje izolační vlastnosti.

Pořiďte vašemu psímu parťákovi vhodný obleček – ten by neměl být jen módním doplňkem, ale zejména funkční pomůckou. Pozor si dávejte zejména na pletené svetříky – tento materiál rychle navlhne, a kůže zvířete je tak vystavena vlhkosti a chladu.

Pečujte správně o tlapky, které jsou v zimním období vystaveny velké zátěži.

Nepouštějte vašeho psa na zamrzlé vodní plochy, hrozí zborcení ledu a pád do ledové vody. U tekoucí vody navíc víry mohou zanést zvíře pod ledové kry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *