Magnetická rezonance: MRI

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Magnetická rezonance= MRI (magnetic resonance imaging)

Co je to magnetická rezonance?

Jedná se o jeden z typů zobrazovací diagnostiky, který využívá magnetického pole a elektromagnetického vlnění. Na rozdíl od CT vyšetření a rentgenu, která využívají rentgenologické záření, není organismus tímto zářením zatížen. Magnetická rezonance se považuje za naprosto neškodné vyšetření.

K čemu se využívá?

Magnetická rezonance je vhodná ke zobrazení měkkých tkání jakou jsou svaly, šlachy, kostí a především nervové soustavy = páteř, meziobratlové ploténky, mícha a mozek.

Pro lepší zobrazení se často používá i kontrastní látka aplikovaná do žíly. Negativní (alergické) reakce na ni jsou naprosto minimální.

U neurologických pacientů (např. zvíře se záchvaty) bývá často doplněno odběrem a vyšetřením mozkomíšního moku.

 

Zdroj: elements.envato.com

Negativa magnetické rezonance?

Do magnetické rezonance nesmí zvíře s kovovými implantáty, i takový obyčejný čip může vyšetření značně zkomplikovat.

Mezi hlavní negativa tohoto vyšetření patří také ve srovnání s CT vyšetřením delší trvání (kolem 1 hodiny) a vyšší cena.

Při tomto vyšetření je nezbytné, aby se zvíře nehýbalo, vyžaduje tedy celkovou anestezii. Ta může v některých případech představovat nejvyšší riziko celého vyšetření.

 

Kam na magnetickou rezonanci?

Kromě samotného přístroje je i nezbytná zkušenost vyšetřujícího lékaře. Číst, a tedy i správně interpretovat nálezy magnetické rezonance rozhodně neumí každý lékař. Nejde tedy jen o samotné ,,mričko“ , ale i to okolo.

Z tohoto důvodu je nejlepším řešením udělat vyšetření u diplomovaného neurologa a jeho týmu – ty máme v Čechách dva- MVDr. Šrenka na pražské klinice Jaggy, a MVDr. Tomka na brněnské klinice Jaggy. Na Slovensku je to potom MVDr. Viktor Paluš na klinice Neurovet v Trenčíně.

 

Časté dotazy

 

Je opravdu nezbytná celková anestézie a jaká jsou její rizika?

Ano, jak je uvedeno výše, při vyšetření je nutné, aby se pacient vůbec nehýbal. Pro minimalizaci rizik doporučíme předanesteziologické vyšetření (vyšetření krví, rentgenologické vyšetření dutiny hrudní). Více podrobností se dočtete v článku: o Anestezii.

 

Kolik stojí magnetická rezonance?

Součástí bývá i celkové vyšetření, anestezie a vyhodnocení výsledků. Cena se tak pohybuje kolem 25 0000 Kč.

 

Dělá se vyšetření celého těla?

Ne. Každého pacienta je důležité nejprve důkladně vyšetřit a skenuje se pouze konkrétní oblast. Vzhledem k délce vyšetření by rezonance celého těla trvala kolem 4 hodin, což může prohloubit i rizika anestezie.

 

 Je CT vyšetření zaměnitelné s magnetickou rezonancí? 

Není. Například pro zobrazení nervového systému (mozek, mícha) je mnohem citlivější magnetická rezonance. V některých případech se obě zobrazovací metody dají kombinovat. Optimální vyšetření právě pro vašeho mazlíčka rozhodně ošetřující lékař.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *