Péče o psí tlapky v zimě

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Sněhové koule mezi packami, zanícené meziprstí od nasolených silnic, rozlízané tlapky – to vše neduhy spojené se zimním období. Sůl z pokožky váže vlhkost, ta potom praská a je citlivější k zanícení. Poradíme vám, jak jim co nejlépe předejít.

1. Vyhnout se soleným chodníkům

Nejlepší je samozřejmě prevence. Pokud máte možnost jít na procházku na zasněžené pole či lesní cestou, rozhodně ji dejte přednost před vycházkou po chodnících, které jsou plné soli.

2. Omytí pacek po procházce

Pokud se soli nevyhneme, je vhodné ji po každé procházce z pacek omýt. Packy omyjeme pouze vlažnou vodou bez použití šampónu.

3. Úprava pacek

Zastřižením přerostlých chloupků zabráníme tvorbě sněhových koulí mezi packami a jejich následnému dráždění. Srst zastříháváme nůžkami s kulatou špičkou. Chlupy neholíme – strojkem můžeme způsobit poranění kůže, navíc příliš krátké chloupky mohou okolní pokožku dráždit a zapichovat se do ní.

Zdroj: elements.envato.com

4. Botičky

Pokud je pejsek opravdu velmi citlivý a na záněty trpí, mohou být botičky ideálním řešením. Myslete však na to, že se nejedná o módní doplněk a botičky nesmí psovi přinášet více stresu než užitku. V každém případě musí dobře sedět a být pohodlné.

5. Krémy

Obecně platí, že polštářky pacek jsou u psů zvláště hrubé a zvrásněné. Přílišnou péči o ně může dojít k jejich změknutí a následně mohou být více vnímavé k poranění. V zimě je však situace jiná. Před vycházkou můžeme packy namazat hydrofobním krémem (ten, co odpuzuje vodu, např. vazelína, naopak hydrofilní krémy jako např. tělové mléko, se do kůže rychle vstřebají a proti vlhkosti pozbývají smysl). Nevolíme přípravky obsahující např. tea tree olejíček, který je pro psy toxický.

6. Péče o poraněné tlapky

Pokud už došlo k poranění tlapek, které jsou rozpraskané, či zarudlé, můžete je šetrně vydesinfikovat (např. Skinmed), případně ošetřit hojivým balzámem (např. Hemagel). Packy doma nezavazujte, ať může pokožka volně dýchat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *