Pes kulhá: na zadní nohu nebo přední tlapku?

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co dělat když pes nebo kočka kulhá?

Jednoduchá otázka, nejednoduchá odpověď. Z jednoduchého důvodu – příčin kulhání je obrovské množství od úplných banalit až po závažná  onemocnění s následkem toho, že zvíře může přijít o končetinu nebo dokonce i o život. Začneme tedy od začátku.

 

Co je to kulhání?

Zjednodušeně řečeno, kulhání je jakákoliv forma abnormality v pohybu, kdy zvíře končetinu/končetiny zatěžuje méně, než je normální. Příčiny mohou být ortopedického (onemocnění kostí, svalů a kloubů), ale i neurologického (onemocnění mozku, míchy a nervů) původu.

U veterináře je důležité vyjadřovat přesně se nebo mít pořízený videozáznam. Nezřídka se stává, že majitel popisuje obtíž jako „pejsek nohu tahá“, čímž myslí kulhání (v doktorské mluvě je ale tahání spíše výrazem pro obrnu končetiny), nebo naopak mluví o kulhání, ačkoliv pacient přitom třeba zakopává či brnká drápky o chodník.

Rozlišení je mnohdy stěžejní pro další správný postup v diagnostice, obzvláště v případě, kdy jako zázrakem obtíže  zvíře vstupem do ordinace přejdou. Pro zpestření života se navíc mohou některá neurologické onemocněné navenek prezentovat jako kulhání a opačně –  některá ortopedická onemocnění jako obrna/slabost končetiny.

Kulhání je symptom, nikoliv diagnóza. Symptom=projev nějakého konkrétního onemocnění (diagnózy).

Kulhá pes na zadní nohu nebo přední tlapku: Jak rozpoznat kulhání?

Typicky se kulhání projeví různým stupněm odlehčování končetiny, nejjednodušší je naoko stav, kdy zvíře nese končetinu skrčenou ve vzduchu a vůbec ji pro chůzi nepoužívá. Rozeznáváme ale i daleko mírnější formy. Zvíře může například jen lehce přenášet váhu na druhostrannou končetinu. To můžeme poznat tak, že končetinu třeba vsedě či stoji lehce přizvedává, nebo si můžeme povšimnout například výraznějšího prošlápnutí v zápěstí ve stoji nebo při chůzi.

Při kulhání na přední tlapku (odborněji hrudní končetinu) si můžeme pomoci tím, že se paradoxně nebudeme zaměřovat na pohyb končetin ale na pohyb hlavy a krku v kroku či klusu. V momentě, kdy se při pohybu zvíře snaží postižené končetině ulevit, má tendenci si švihem krku a hlavy nahoru snížit zatížení nohy. Naopak při švihu hlavy a krku směrem k zemi dojde k výraznějšímu zatížení končetiny, a tak ta zřejmě problém činit nebude.

Uvedu příklad – při pohybu vidím, že můj pes v okamžiku, kdy má došlápnout na levou přední, švihne krkem a hlavou nahoru a naopak při došlapu na pravou přední k zemi – pes tedy kulhá na levou přední. V momentě, kdy má  zvíře problém třeba na obou hrudních končetinách, nemusí ani vyloženě kulhat (neví, na kterou dřív), ale pozorovateli se chůze jeví tak nějak divně.

Zdroj: elements.envato.com

Jak zhodnotit akutnost návštěvy veterináře?

Obecně řečeno, končetiny nejsou životně důležité orgány, a tak jejich onemocnění zpravidla nezpůsobují riziko bezprostřední smrti nebo zásadního poškození celkového zdraví. Faktory, které ale poukazují na to, že bychom měli bez většího prodlení navštívit pohotovost jsou -zjevná zlomenina, odůvodněné podezření na zlomeninu, vykloubení, výrazné kulhání po traumatu (pád z výšky, autoúraz, apod…), náhle vzniklé výrazné kulhání (pes/kočka končetinu vůbec nezatěžuje nebo jen sporadicky), markantní otok končetiny, zjevná výrazná bolestivost pacienta.

Štěně kulhá

U juvenilních, neboli mladých rostoucích jedinců, u kterých kulhání trvá již několik dní nebo se vrací, bychom tento problém rozhodně neměli podcenit. Rizikem je pozdní zachycení různých vrozených či vývojových vad (např. osteochondrózy, dysplazie, předčasné uzavírání některých růstových plotének), následně opožděné řešení, a tak potenciálně i nenávratné poškození pacienta.

Starý pes kulhá

Geriatričtí pacienti – není rozumné vše apriori svést na to, že pejsek/kočička je už starý, a tak má na kulhání nárok, určitě to přece bude tou artrózou (obzvláště pokud ji nemáme ani rentgenologicky potvrzenou). Může se nám stát, že opět promeškáme čas ke včasnému řešení a našemu mazlíčkovi tak zkrátíme život v případě, že necháme např. rozbujet nádorové onemocnění, ať už kostí, svalů, kloubů či periferních nervů. Nebo dojde k záměně neurologických obtíží za ortopedické, typicky např. kulhání na zadní nohy (odborněji pánevní končetiny) a neochota k pohybu svedená na artrózu kyčlí, kdy skutečnou příčinou je syndrom caudy equiny, který při včasné diagnostice můžeme řešit tak, že pacientovi dáme další spokojená léta života bez bolesti.

Kloubní výživa je pouze doplněk stravy, který můžeme použít jako podpůrnou léčbu, když máme konkrétní diagnózu. Kulhání jako takové se neléčí!

Co si jako laik mohu doma vyšetřit?

Pokud se vám vrátí pejsek po běhání kulhavý, určitě stojí za to nejdříve zkontrolovat (prohlédnout, prohmatat) drápky a polštářky. Dále meziprstí kvůli různým třískám, bodlákům a jiným nečistotám. Dobré je též prohlédnout srst po celé končetině, například kvůli klíštěti -někteří pejsci (obzvláště malého vzrůstu a jemné duše) toto těžko nesou a nožičku s krvesajem prostě používat nebudou. Po jeho odstranění, jako zázrakem, je vše opět v pořádku. Jako poslední ohnu a natáhnu všechny klouby končetiny a prohmatám kosti. Pokud jsem při tomto vyšetření doma neshledal žádný problém a pejsek je veselý aktivní a kulhání ho zjevně nijak neobtěžuje, nemusím panikařit a mohu si dovolit počkat, jestli kulhání nepřejde samo – optimálně nasadím pejskovi striktní klid bez běhání, výskoků/seskoků na nábytek, chůze po schodech a ven ho vezmu jen vykonat potřebu, bez dalšího procházení. Očekávám ale, že do druhého dne bude kulhání podstatně mírnější a během dvou tří dnů zcela vymizí. V opačném případě je určitě ale vhodné, aby psa viděl veterinář, resp. veterinární ortoped.

Zdroj: elements.envato.com

Jak by ortopedické vyšetření kulhání mělo vypadat?

Po dostavení se do ordinace se vás lékař vyptá na důležité informace ohledně kulhání. Tzn. na kterou končetinu podle vás kulhá, jak dlouho to trvá, jestli máte nějaké povědomí o příčině, zda se mění kulhání v závislosti na odpočinku nebo zátěži, zda kulhal již někdy v minulosti, jestli se kulhání spíše zlepšuje, zhoršuje, je stejné, jestli má pes nějaké speciální sportovní či pracovní využití, či jestli už na to bral nějaké léky a případně s jakým efektem. Následuje získání anamnézy ohledně celkového zdravotního stavu. Po základním klinickém vyšetření (tzn. teplota, kontrola sliznic, mízních uzlin, poslech a pohmat atd.) vás lékař vyzve k procházce (u malých pejsků či kočiček mnohdy postačuje prostor ordinace, u větších je obvyklé jít mimo prostory kliniky) se zvířetem, kde si prohlídne postoj a pohyb zvířete, případně chůzi do kopce a  z kopce, po schodech apod.

Po návratu do ordinace proběhne samotné ortopedické vyšetření, kdy je pacient vyšetřen obvykle nejdříve ve stoje a následně vleže na boku (pokud se výrazně nebrání). Vyšetření obnáší vizuální kontrolu, pohmat, pasivní pohyby s klouby a různé speciální „chvaty“, počínaje drápky a konče ramenem/lopatkou, resp. kyčlí/pánví. Výstupem, až na výjimky, není diagnóza, ale lokalizace problému. Konkrétní diagnózy se obvykle dosáhne až dalšími doplňkovými vyšetřeními (RTG, CT, USG, odběr kloubní tekutiny,…). Pro tato vyšetření je obvykle nutné pacienta sedovat, a to proto,  aby byla provedena korektně a mohli jsme se spolehnout na jejich výpovědní hodnotu.

Ortopedické vyšetření:

Jak by nemělo vypadat vyšetření kulhání u veterináře?

Přijdete s pejskem do ordinace, nadiktujete panu doktorovi, na kterou končetinu zvíře kulhá, dáte ho na stůl, pan doktor s nohou zahýbe podobně jako vy doma a dá vám něco na bolest nebo na klouby.

 

 

 

 

 

 

 

17 komentářů: „Pes kulhá: na zadní nohu nebo přední tlapku?

  • 15 dubna, 2022 (8:41 am)
    Trvalý odkaz

    Dobry den. Mam 2,5letou fenku jorksira biro. Asi mesic ulevovala parave zadni koncetine(poskakovala po trech)a ted asi 14 dni to same dela s levou zadni koncetinou. Objevuje se to hlavne po kratsim behani,ale stane se to i pri pomale prochazce.Jeste asi pred tim mesicem nemela vubec zadny problem. Pri prohmatavani koncetin nedava vubec najevo,ze by ji to bolelo. Dekuji za odpoved.

    Reagovat
    • 16 dubna, 2022 (7:50 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den,
      malí pejsci často trápí na luxované pately, ale jen dle popisu diagnózu nestanovíme. Nechte pejska vyšetřit veterinářem/ortopedem.

      Reagovat
  • 11 června, 2022 (10:46 am)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, mám 6letou fenku bez potíží dnes přišla z procházky a kulhá na přední levou packu.Prohmatala jsem a nic jí nebolí. Tak nevím co s tím. Děkuji za odpověď.

    Reagovat
    • 20 června, 2022 (6:17 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, pokud není patrná zlomenina a pejsek není extrémně bolestivý, zajistěte do následujícího dne klidový režim, poté navštivte veterináře.

      Reagovat
  • 22 srpna, 2022 (8:09 pm)
    Trvalý odkaz

    Mám dotaz dnes v 19hodin jsme byli na procházce a pejsek asi na něco šlápnutí a teď za tři hodiny začala knucet na dotek v oblasti nohy v kloubu a teď už na nohu nechodí má ji ve vzduchu a nenechá se vyšetřit abych zjistila co ji je .Je apaticka a klepe se.Nevim co mám dělat teď večer !

    Reagovat
    • 9 září, 2022 (9:19 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den,
      v takovou situaci se většinou nejedná o akutní stav a počká to do následujícího dne. Pokud má však pejsek evidentní bolesti, je možné využít pohotovostního ošetření na pracovištích s non stop provozem za pohotovostní příplatek.

      Reagovat
  • 25 října, 2022 (9:02 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den,
    obracím se na Vás s prosbou. Jde o moji 2 letou fenku flat coated retrívra.
    Už je to 5 týdnů, co začala kulhat na přední nohu. Nebyl žádný úraz, nehoda, nic takového. Noha není a nebyla citlivá, oteklá, horká, neměla a nemá teploty. Prohmatali jsme tlapky, drápky a nic. Nohu netahá za sebou. Nechala jsem udělat rentgeny na DLK, ty má čisté, páteř v pořádku. Dostali jsme po vyšetření loktů léky na zánět, doktor si myslel, že by mohla mít zřejmě natažený triceps nebo sval. Jen je mi prostě záhadou její stav. Myslím si, že to asi nebolí nebo už opravdu nevím. Je schopná si na nohu nebo obě nohy postavit stejnoměrně, když leží, můžu ji s nohou dělat cokoliv a nic, žádná bolest. Když ji prohmatávali ti doktoři, skoro u toho spala. Nic ji na dotek nebolí. Nohu vybočuje, jakoby pádluje. Nyní dva dny bez vybočení a noha v kroku je bez vybočení. Když jde po měkkém povrchu, je jí to příjemné, po tvrdém už je to horší. Na poli nemá problém se rozeběhnout a běží s chutí bez kulhání. Plave ráda a také bez omezení. Hrabala i díru, nohu zatěžovala stejně jako tu zdravou. Chuť k jídlu je stejná. Nemá problém do schodů jít, sejít, vyskočit do auta. Když běží, tak je to spíš takové ,,zkrácené“ není to pružné jako dřív. Není sportovně zatížena.
    Jsou dny, kdy jsme pouze jen my dvě a je to štastný pes. Nyní dva dny to jsou, přestává vybočovat noha a jde rovnoměrně, obcas bez kulhání. Ale je to jen chvíle.Říkám si, jestli to není psychika?Ale dávám jim opravdu maximum. Jsme objednané na kliniku, kde se už něco dozvím. Zkouším tuto stránku ohledně názoru. Rozbory krve nemáme, chtěla jsem je ohledně boreliózy ale náš vet řekl, že z nich nic nezjistí, že je nemají přesné. Chtěla jsem vyloučit tuto variantu. Děkuji za názor

    Reagovat
    • 26 října, 2022 (6:26 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den paní Chalupníčková, můj názor jsem Vám řekla v pátek osobně 🙂 Kulhání z psychiky je vysoce nepravděpodobné, Borelia kulhání na jednu končetinu nezpůsobí a testy jsou opravdu velmi zavádějící. Na místě je návštěva ortopeda se zkušenostmi, který si Amber důkladně vyšetří a případně doporučí další diagnostiku (např. CT vyšetření), dobré by bylo vyžádat si původní RTG snímky. Autorem tohoto článku je Dr.Kuncl, kterého jsem Vám doporučila.

      Reagovat
  • 15 prosince, 2022 (10:22 am)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den,

    mám 18 měsíční fenku irského teriera.Občas kulhá, resp odlehčuje levou zadní nohu. byli jsme u tří veterinářů ,každý řekl něco jiného. Jeden, abych si toho nevšímal, / patela OK, druhý, že se musí více osvalit, třetí / RTG je v pořádku/.Přitom, když se honí s ostatními psi, tak nekulhá a vše je v pořádku. Co mohu ještě pro zdraví fenky udělat?? díky za odpověď.petr jung

    Reagovat
    • 16 prosince, 2022 (4:09 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, ne každý veterinář je ortoped – stejně jako v lidské medicíně existují specializace (oftalmolog, internista, ortoped, chirurg…). Názory tří ,,obvoďáků“ nebudou mít váhu jako jeden zkušeného ortopeda- proto Vám mohu doporučit se objednat přímo k němu – např. MVDr. Martin Kuncl, který je také autorem tohoto článku.

      Reagovat
  • 31 května, 2023 (6:02 am)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, moc Vás prosim o radu . Moje šesti měsíční bernardynka Aja začala kulhat na přední pravou nohu .Chodi ,ale občas si na ni ulevuje. Nejvice ji dělá problém vstávání . Chovala jsem ovčáky, novofund, bernardyna ,ale s kulhanim jsem se nesetkala. Nevim jestli je to růstový problem a omezit bilkoviny , nebo jine .Děkuji za pomoc

    Reagovat
    • 8 června, 2023 (2:33 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, příčin kulhání je celá řada, vzhledem k věku se samozřejmě může jednat o ,,růstový problém“, i tak je na místě vyšetření ortopedem.

      Reagovat
  • 24 února, 2024 (8:36 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, má 4 léta fenka čau čau kulhá na levou přední. Už v minulostí kulhala ale teď je to horší. Hlavně když leží a pak vstane. Chci se zeptat zda může mít packu namoženou, ráda skáče na postel a pak dolů (postel vysoká asi 50cm). Packu jsem prohmatala a vše se zdálo v pořádku. Děkuji za odpověď.

    Reagovat
    • 3 března, 2024 (9:29 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, pokud kulhání přetrvává delší dobu a znovu se vrací, pouhé namožení zatím asi nebude. Vhodné je vyšetření u ortopeda.

      Reagovat
  • 11 března, 2024 (10:56 am)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den. Dnes na procházce při rýchlém běhu na volno v terénu pejsek jakoby zakopl/přepadl přes PP packu, převalil se a začal bolestí kňučet, zároveň se pomočil. Packu si lízal a ležel. Po chvíli se zvedl a začal jít, ovšem stále kulhal, odpočíval, nezatěžoval PP packu, nadzvedával ji a při chůzi nadhazoval hlavu. Byli jsme v těžko přístupném terénu a tak jsme byli nuceni dojít domů pěšky. Celou cestu, cca 2 km, jsme dělali přestávky, pejsek dostal pít a chladila se mu vodou packa. Nakonec jsme s kulhajícím pejskem domů došli. Packu si cestou již nelízal, bolestí při lehkém došlápnutí také nezaňučel. Dokonce vrtěl ocasem a měl tendenci zrychlovat, musel jsem jej usměrńovat. Potravu doma přijal normálně. Odpočívá a při stoji PP packu lehce nadzedává. Již se několikát stalo, že občas na tuto packu zakopl (cca 1x týdně) při chůzi na vodítku, ale nekulhal a šel normálně, normálně pohybově aktivní, chůze i běh rovnoměrné. Můžete prosím odhadnout postižení a doporučit další postup léčby? Teď bude mít pejsek několik dnů klidový režim a bude pozorován. Plemeno Akita Inu, pes, váha 38 kg, 3 roky. Děkuji za odpověď.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *