Regurgitace: jícnové zvracení

I když regurgitace na první pohled není k rozeznání od klasického zvracení, je třeba na ni nezapomínat a naučit se ji poznat. V opačném případě se lehce spleteme v určení diagnózy.

Co je regurgitace

Regurgitaci nazýváme také jícnovým zvracením, protože na rozdíl od klasického zvracení je právě charakterizována problémem v jícnu, nikoli v žaludku. I když zvracení připomíná, můžeme si všimnout zásadních rozdílů. Tím hlavním je zapojení břišního lisu při zvracení – zvracející zvíře před samotným zvracením nadavuje, zaujme typický široký postoj a následně začne pumpovat břichem. Naopak při regurgitaci dojde pouze k vypuzení obsahu žaludku/jícnu, bez dávení a typického pumpování břicha.

K regurgitaci dochází často bezprostředně po najezení či napití. Takto vydávený obsah často skýtá nenatrávenou potravu a větší množství bílé pěny. Naopak ke zvracení dochází prakticky kdykoliv a přítomna může být i žluč.

Příčiny

Stejně jako každý jiný symptom může regurgitaci vyvolat celá řada příčin. Obecně si je můžeme rozdělit na potíže v samotném jícnu a celková onemocnění.

Jícen:

Cizí těleso

Ezofagitis (zánět jícnu, například vlivem dráždění žaludečních šťáv při opakovaném zvracení)

Striktura jícnu – zúženina např.v důsledku předchozího poškození

Útlak jícnu např.v důsledku cévní anomálie (céva u srdce, která obkrouží jícen), masa v hrudní dutině, která vyvíjí tlak na jícen

Divertikl jícnu – fokální rozšíření jícnu, např. v důsledku předchozího poškození

Granulomy, nádorové procesy v jícnu

Megaesophagus – generalizované rozšíření jícnu, často bez detekovatelné příčiny

Rentgen: v jícnu přítomno cizí těleso (vepřová nožka)

Celková onemocnění:

Myasthenia gravis

Hiátová hernie (brániční kýla)

Otrava botulotoxinem, organofosfáty

Tetanus

Snížená funkce nadledvinek

Hypotyreóza

Polyneuropatie

Polyradiculitis

Psinka

Neospora

Diagnostika

Při regurgitaci je prvním krokem vyšetření rentgen hrudní dutiny – jícen za normálních okolností na něm vůbec nevidíme. V případě rozšíření se stává viditelným, případně může být použita kontrastní látka. Mezí další doplňující vyšetření patří vyšetření krve, případně endoskopie.

Terapie

Léčba se vždy odvíjí od dané příčiny. Pokud je v jícnu přítomno cizí těleso lze jej pomocí endoskopu vytáhnout a je po problému. Při ezofagitidě postačí léky na snížení kyselosti, např. Famosan. U idiopatického megaesofagu bohužel žádná účinná terapie není.

Nejčastější komplikací opakované regurgitace je aspirace (vdechnutí) tekutiny do plic a následný rozvoj zápalu plic. Ten bohužel bývá i příčinou úmrtí těchto pacientů.

Základním opatřením, které je u zvířat s regurgitací nezbytné, je krmení ve vertikální poloze a ponechání v ní ještě několik minut po krmení. K tomu slouží tzv. baileys chair.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *