Psinka

Jedná se o velmi nebezpečné infekční onemocnění, proti kterému běžně naše pejsky očkujeme. Kromě psů se může nakazit i fretka, mýval,  kuna,  liška nebo vlk,  pro domácí kočku riziko nepředstavuje.

Nákaza

Zvíře se nakazí přenosem viru z nemocného jedince, který jej vylučují močí, stolicí, ale i výtokem z nozder. Původce může přežívat i v prostředí, občas tedy dojde k infekci přes znečištěný pelech nebo deku. Po průchodu infekce do těla se šíří různými tkáněmi, včetně mízních uzlin, hrtanu, průdušek, kostní dřeně, trávicího, pohlavního i nervového systému.

Vyskytuje se psinka v České republice?

Ano, stále se objevují případy psinky u divokých zvířata – ta teoreticky mohou představovat hrozbu pro neočkované psy. Díky vakcinaci se ale jedinec nenakazí. Ta sice není v ČR zákonem povinná (na rozdíl od vztekliny), ale patří k běžně očkovaným. V praxi se s psinkou psů setkáme především u importovaných jedinců ze zahraničí.

Příznaky psinky

K prvním klinickým příznakům dochází 3-7 dní po nákaze. Projevy psinky jsou velmi variabilní podle napadeného orgánového systému, záleží i na stavu imunitního systému. Může se objevit jen část z nich nebo se vyvíjet postupně. Často je provází i horečka.

Trávící obtíže: zvracení, průjem, nevolnost, nechutenství

Dýchací obtíže: kašel, dušnost, výtok z nozder

Nervové obtíže: nekoordinovaná chůze, třes, záchvaty

Kožní změny: zhrubnutí a rozpraskání (hyperkeratóza) čumáku a tlapek

Diagnostika

K určení diagnózy je potřeba průkaz viru speciálním vyšetřením v laboratoři. Jako vzorek slouží výtěr spojivky a hrtanu vatovou špejlí. U zvířat s postižením nervového aparátu lze virus zjistit z mozkomíšního moku. Na výsledky se zpravidla čeká cca 1 týden.  Cena tohoto vyšetření je kolem 1500 Kč.

Léčba psinky

Psinka, stejně jako většina virálních onemocnění, se léčit nedá. Terapie je tedy pouze symptomatická – tlumíme příznaky onemocnění. V případě trávících obtíží spojených s dehydratací to jsou infuze a přípravky proti nevolnosti, při dušnosti suplementace kyslíku. U sekundárních bakteriálních infekcí,  sáhneme po antibioticích. Pokud se objeví pacient s podezřením na psinku na veterinární klinice, je nutné kvůli vysokému riziku nákazy, jedince izolovat a dodržovat maximální hygienická opatření.

Prognóza

Prognóza u psinky není bohužel vůbec příznivá, v drtivé většině končí smrtí, přeživší mohou mít trvalé následky.

Prevence

Prevencí je výše zmíněná vakcinace. Pokud není pes ze zdraovtních či jiných důvodů očkovaný, je na místě vhodné vyhnout se kontaktu s divokými zvířaty či importovanými psy ze zahraničí, kde je psinka více rozšířená.

Může se nakazit člověk psinkou?

Na rozdíl od vztekliny, psinkou se člověk nakazit nemůže.

Psinkový kašel

Možná jste už někdy zaregistrovali pojem ,,psinkový kašel“ . I když psinka může kašel způsobit, jedná se o zkomoleninu psincového kašle. Ten je sice také virového původu, ale oproti smrtelné psince vede jen k běžné chřipce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *