Dušnost u psa i kočky

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Jak rozpoznat dušnost?

Dušnost je stav, který je charakterizován přísunem nedostatku kyslíku do těla. Zároveň je spojen se ztíženým dýcháním – pes při nádechu či výdechu výrazně zapojuje břišní svaly, natahuje krk, má atypický postoj, zrychleně dýchá, případně vydává různé chrčivé zvuky. Dušnost se může objevit pouze po námaze, a provázet jen nádech/výdech, nebo i v naprostém klidu bez ohledu na fázi dechu.

Pokud opravdu dojde k neokysličení tkání, dojde ke zmodrání sliznic (tzv. cyanóze). Těch si všimnete zejména v tlamě a jazyku- budou mít lehce modrý až fialový nádech. V takovém případě se jedná o akutní život ohrožující stav vyžadující okamžitou pomoc.

Od dušnosti je potřeba rozlišit zpětné kýchání (video v článku).

Jaké jsou příčiny dušnosti?

Onemocnění horních cest dýchacích

Vdechnutí cizího materiálu (kusu trávy nebo pamlsku) může také vést k obstrukci dýchacích cest.

Stejně jako u lidí lze u zvířat provést první pomoc k odstranění překážky z dýchacích cest, tzv. Heimlichův grif.

U brachycefalických plemen jsou dýchací cesty výrazně zkráceny, což vede k městnání množství tkání na malém prostoru. Potom stačí menší otok a snadno dojde k absolutnímu uzavření a zneprůchodnění horních dýchacích cest.

Příčinou otoku horních dýchacích cest může být například nějaká alergická reakce (bodnutí hmyzem).

U starších zvířat velkých plemen se setkáváme s obrnou hrtanu (laryngeální paralýza), která je charakteristická doprovodným hlasitým zvukem.

Laryngeální paralýza:

 

Naopak malá plemena často trpí zúžením průdušnice (kolaps trachey). Ta je charakteristická velmi hlasitým kašlem.

Různé zánětlivé (abscesy) nebo nádorové procesy v oblasti hlavy a krku mohou při jejich růstu utlačovat dýchací cesty a vést k dušnosti.

Onemocnění dolních dýchacích cest (plíce a hrudní dutina)

Plicní parenchym může být postižen zánětlivým procesem: parazité (plicní, ale i srdeční červi), bakterie, astma, chronické bronchitidy, nebo nezánětlivým: edém plic (hovorově voda na plicích), nádorové procesy.

V dutině hrudní mezi plícemi a hrudní stěnou za některých podmínek hromadí tekutina, která plíce utlačuje a způsobí dušnost. Příčinou k tvorbě takové tekutiny může být infekční proces (hnis u venkovních koček po traumatu, tzv.pyothorax), v důsledku selhání srdce (zejména u koček), případně bez jasné příčiny (např. chylothorax).

Onemocnění srdce

Srdce je pumpa zodpovědná za okysličování krve a jejího rozvodu po těle. V momentě, kdy tato pumpa na různé úrovni selže (nedomykavost chlopně, zesílení stěny, vývojové anomálie), může dojít dušnosti.

 

U veterináře

Pokud dojde k úplné obstrukci dýchacích cest, jedná se o hru o čas. Do několika málo minut dojde k udušení. V ostatních případech máme času naštěstí více. Zásadní je vyhledat co nejdříve lékařskou pomoc. Prvním krokem je vyšetření pacienta a zjistit, odkud problém vychází. Kyslíkový box, či kyslíkové brýle zajistí přísun kyslíku a usnadní dýchání. Rentgen hrudníku odhalí stav plic a srdce. Další vyšetření a léčba závisí na těchto nálezech.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *